معاون بهداشت وزارت بهداشت با اعلام اجرای طرح محدودیت‌های هوشمند کرونا از امروز - ۱۵ آذرماه، درعین حال شرایط حضور در اماکن تجمعی را تشریح کرد.

کارت

به گزارش همشهری آنلاین، به نقل از ایسنا، دکتر کمال حیدری گفت: شرط ورود به اماکن تجمعی با این الزام همراه است که افراد واکسینه شده باشند تا در کنار هم کمترین احتمال انتقال ویروس وجود داشته باشد و راه بعدی اجازه حضور در مراکز تجمعی، داشتن تست PCR منفی است تا افراد مطمئن باشند که یا سیستم ایمنی آنها متعاقب تزریق واکسن قوی است و یا با انجام تست مطمئن شوند ناقل ویروس نیستند.

او با اشاره به اینکه ممانعت از حضور افراد واکسن نزده و یا بدون تست منفی PCR در ذیل طرح محدودیت هوشمند کرونا است، اظهار کرد: طرح محدودیت هوشمند کرونا قرار بود از ابتدای آذرماه اجرایی شود ولی از آنجاکه به دنبال پوشش ۷۰ درصدی واکسیناسیون بودیم، طرح دو بار به تعویق افتاد تا اینکه به پوشش منطقی رسیدیم و از نیمه آذر (امروز ۱۵ آذر) اجرایی خواهد شد.

وی افزود: سامانه امید (سامانه مدیریت هوشمند کرونا) در اختیار سازمان‌ها و نهادها در شهرهای کشور برای اجرایی شدن قرار گرفته است.

حیدری با اشاره به اجرای این طرح به شکل پایلوت در ۳ استان قزوین، آذربایجان غربی و کردستان، بیان کرد: گزارش‌های اجرای پایلوت طرح نشان داد با برقراری سامانه امید تعدادی موارد مثبت مبتلا به کرونا که برای گرفتن بلیط حمل و نقل عمومی اقدام کرده بودند، شناسایی شدند و ما هم دنبال همین هستیم که افراد آلوده وارد اماکن تجمعی نشوند.

وی افزود: از طرفی با اجرای پایلوت طرح، نقاط ضعف را شناسایی کرده و در فرصت پیش آمده به رفع آنها پرداختیم. می‌خواهیم این سامانه بستری باشد تا هوشمندانه فعالیت‌های اجتماعی را جهت کنترل ویروس، رصد کنیم.

وی در ادامه در پاسخ به ایسنا درباره شرایط حمل و نقل عمومی بویژه مترو و گزارش‌های منتشر شده مبنی بر رعایت ناچیز دستورالعمل‌های بهداشتی، تصریح کرد: در مورد مترو اگر بتوانند در ابتدای ورود افراد با کد ملی بلیط بخرند، اهداف سامانه عملی می‌شود؛ که البته این موضوع بر عهده شهرداری است تا این ساز و کار را فراهم کنند.

حیدری گفت: تخلف در همه قسمت ها وجود دارد، مهم این است که ما سهم و مسئولیت اجتماعی خود را دنبال کنیم. در مورد نحوه و میزان جرایم متخلفان، اطلاعات تکمیلی باید از سوی وزارت کشور اعلام شود.

کد خبر 641411

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  5 0
  خیلی ببخشید، اما مگه افراد واکسینه هم نمی تونن به کرونا مبتلا و ناقل ویروس باشند؟!! چطور می فرمایید با واکسینه شدن، کمترین احتمال انتقال ویروس وجود داره؟!! بله اگر واکسن زدن، مانع از انتقال بشه، فرمایشتون متین. اما واکسن زدن، جلوگیری نمی کنه از انتقال ویروس. بهترین راه برای جلوگیری از انتقال، پوشش کامل با ماسک دو لایه و رعایت فاصله گذاری ایمن در مترو است که این دو تا در مترو رعایت نمیشه و رعایت هم با این جمیعت خیلی زیاد نمیشه کرد. مسئولین برای این موضوع راهکار بیندیشن خواهشا.
 • IR ۱۰:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  6 0
  این موضو ثابت شده با واکسن زدن، باز هم ویروس می تونه مبنتقل بشه و فرد هم مبتلا بشه. واکسن زدن از شدت بیماری و مرگ و میر به احتمال زیاد جلوگیری می کند، اما مانع از ابتلا نمی شود. لطفا برای شلوغی مترو اتوبوس فکری بکنید. واکسن زدن، راه حلی برای رفع شلوغی و عدم رعایت پروتکل نیست.
 • FR ۱۲:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۵
  1 4
  یکی از راههای کنترل ویروس برای مردم سهل انگار و بی توجه .عالی

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار