شهردار تهران گفت: در بخش‌ تعیین تکلیف خانه‌های پلاک قرمز زحمت با ناجاست که تمامی پلاک‌های قرمز را اعلام کند تا شهرداری مکاتبات لازم را با دستگاه قضایی انجام دهد.

علیرضا زاکانی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در جلسه بررسی آسیب‌ها و معضلات اجتماعی با رویکرد جمع‌آوری معتادان متجاهر شهر تهران که امروز یکشنبه ۱۴ آذرماه برگزار شد، با تاکید بر این نکته که باید دست در دست هم قرار دهیم تا کار موضوع ساماندهی معتادان متجاهر را به سرانجام برسانیم، گفت: در این جلسه نمایندگانی از استانداری، فرمانداری، نیروی انتظامی، بهزیستی، ستاد مبارزه با مواد مخدر، سازمان زندان‌ها و شهرداری دور هم جمع شدیم تا تصمیم مناسب و تقسیم‌بندی‌های لازم در حوزه مسئولیت‌ها مشخص شود.

شهردار تهران افزود: گام اول در این اقدام جمع‌آوری معتادان متجاهر است که قریب به ۱۰ هزار نفر ظرفیت نیاز داریم. در تقسیم‌بندی‌های انجام‌شده سهم پذیرش سایر دستگاه‌ها نیز مشخص است که باید افزایش یابد. نکته قابل توجه این است که ساماندهی معتادان با زخم باز و زنان معتاد اهمیت دارد و باید ظرفیت مراکز پذیرش زنان معتاد را افزایش دهیم.

تعیین تکلیف خانه‌های پلاک قرمز

زاکانی با اشاره به تعیین تکلیف خانه‌های پلاک قرمز ادامه داد: باید موضوع خانه‌های پلاک قرمز را در دستور کار خود قرار دهیم و از همکاری دستگاه قضایی استفاده کنیم و با اخذ حکم قضایی منشأ آلودگی و صورت ماجرا را از بین ببریم یا تعیین تکلیف کنیم.

زاکانی بیان کرد: در بخش‌ تعیین تکلیف خانه‌های پلاک قرمز زحمت با ناجاست که تمامی پلاک‌های قرمز را اعلام کند تا شهرداری مکاتبات لازم را با دستگاه قضایی انجام دهد زیرا حل و فصل این معضل تمهیدات خاصی می‌طلبد.

ساماندهی معتادان متجاهر بر اساس زمان‌بندی و از بین بردن کانون‌های تجمع آنها

وی با تاکید بر این نکته که باید در گام بعدی هویت‌یابی، سم‌زدایی، ارتباط با خانواده و مهارت‌آموزی معتادان متجاهر در دستور کار قرار بگیرد، افزود: جلسه امروز ما ناظر بر این موضوع است که معتادان متجاهر با چه زمان‌بندی‌ای ساماندهی شوند تا دیگر در شهر نباشند. نکته دیگر، از بین بردن کانون تجمع آنهاست تا دیگر برخی محله‌ها جذابیتی برای رجوع مجدد معتادان متجاهر نداشته باشند که باید چهارچوب مشخصی در این زمینه ایجاد کنیم و تمهیدات لازم را داشته باشیم.

لزوم خروج معتادان از مددسراها

شهردار تهران با اشاره به رفع مشکلات مددسراهای تهران گفت: ظرفیت مددسراها برای افراد بی‌خانمان است و حضور امروز معتادان در آنجا به این دلیل است که جایی برای نگهداری آنها وجود ندارد.

زاکانی ادامه داد: بخش دوم تهیه سندی در حوزه ساماندهی و مدیریت معتادان متجاهر است که باید هرچه زودتر آماده شود. در ادامه موضوع غربالگری نیز دارای اهمیت است که این اقدام بر عهده سازمان بهزیستی است و باید بازبینی‌های لازم در آن انجام شود تا هزینه‌ها در این زمینه کاهش پیدا کند. نکته بعد ناظر به ظرفیت‌هاست و لازم است ظرفیت‌های پذیرش معتادان متجاهر از سوی هر دستگاه اعلام شود.

پذیرش معتادان متجاهر در بیمارستان‌ها

شهردار تهران با اشاره به مشکلات موجود در پذیرش معتادان متجاهر در بیمارستان‌ها افزود: با بیمارستان‌ها مذاکره می‌کنیم که ظرفیت‌های لازم در زمینه پذیرش معتادان متجاهر ایجاد شود.

کد خبر 641240

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha