مجموع نظرات: ۲۵
شنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۰
۰ نفر

رئیس سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: اگر دولت به فکر تامین کسری بودجه خود از بازار سرمایه باشد باید از بورس حمایت کند. زیرا بخش عمده‌ منابعی که باید تامین کند از این بازار است.

مجید عشقی رئیس سازمان بورس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، مجید عشقی در خصوص لایحه بودجه و تاثیر آن بر بازار سرمایه افزود: بحث بودجه هر زمان مطرح می‌شود، ابهامات بسیاری در بازار سرمایه ایجاد می‌شود. به عقیده من، کسب و کارها را باید به صورت بلند مدت ببینیم و ثبات در متغیرهای اصلی کسب و کارها بسیار ضروری است.

وی اضافه کرد: ما هر ساله در لایحه بودجه اعداد و متغیرهای اصلی شرکت‌ها را تعیین می‌کنیم. این تصمیماتی که با اصل کسب و کارها سروکار دارد، نباید در بودجه باشد. حتی من از سیاست‌گذاران درخواست کردم برای تامین منافع سهامداران و ایجاد اعتماد در بازار سرمایه تصمیمات به صورت بلند مدت گرفته شود. البته با توجه به ذی نفعان مختلفی که وجود دارد، این اقدام دشوار است.

رئیس سازمان بورس بیان کرد: هم اکنون لایحه بودجه ۱۴۰۱ به مجلس نرفته و توسط دولت در حال بررسی است؛ بنابراین هنوز اعداد و ارقام نهایی در بودجه وجود ندارد. بسیاری از اعداد و ارقام در بودجه به صورت فرمول است و هر ساله تعیین نمی‌شود. به طور مثال نرخ خوراک پالایشگاه‌ها و پتروشیمی‌ها به صورت فرمول است و اگر نرخ دلار افزایش یابد، نرخ خوراک و محصولات نیز رشد می‌کند؛ لذا در نهایت سودآوری شرکت‌ها خیلی متاثر نمی‌شوند.

عشقی در خصوص نرخ سوخت شرکت‌های فلزی، پتروشیمی و پالایشی گفت: در سایر موارد نیز پیگیر هستیم که تغییرات بسیار تندی در مباحثی همچون، مالیات و نرخ‌ها نداشته باشیم و اگر قرار است نرخی اصلاح شود، طی چند سال صورت بگیرد.

او اظهارکرد: در خصوص نرخ سوخت شرکت‌های فولادی، فلزی، پتروشیمی، پالایشگاهی یک اعدادی مطرح می‌شود که هنوز در جداول نیز نیامده، ولی ما پیگیر هستیم که این اعداد منطقی باشد و رشدهای عجیب و غریب نداشته باشند.

رئیس هیات مدیره سازمان بورس گفت: قطعا در بودجه برای صنایع بورسی قیمت‌گذاری دستوری نخواهیم داشت. اصلا بودجه وارد این بحث نخواهد شد. ما هم به شدت پیگیر هستیم حتی امتیازاتی بگیریم تا به شرکت‌ها کمک کنیم.

توجه دولت به سهامداران در زمان بودجه‌بندی

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که، آیا دولت به فکر تامین کسری بودجه خود از طریق بازار سرمایه است؟ گفت: ما به صورت مستمر وضعیت بورس را گزارش می‌دهیم و پیشنهادات خود را مطرح می‌کنیم که چه اتفاقاتی بیفتد تا منافع سهامداران به ویژه سهامداران خردی که در یکی دوسال اخیر به سهامداران بورسی اضافه شده اند، تامین شود.

او اضافه کرد: حتی اگر دولت به فکر تامین کسری بودجه خود از بازار سرمایه باشد باید از بورس حمایت کند. زیرا بخش عمده‌ منابعی که باید تامین کند از این بازار است. اگر اعتمادها نسبت به بازار سرمایه جلب شود، این بازار به دولت و افزایش ثروت مردم کمک می‌کند. اگر در بازار رونق وجود داشته باشد، دولت می‌تواند دارایی‌های مولد خود را بفروشد، عرضه اولیه داشته باشد و سهام بفروشد.

عشقی ادامه داد: در حال حاضر بحث پروژه‌های بزرگ را در کشور آغاز کردیم. یکسری پروژه بزرگ در حوزه نفت و گاز، پتروشیمی و معادن است و این‌ها وقتی می‌توانند تامین مالی شوند که اعتماد به بازار سرمایه بازگردد و بورس رونق داشته باشد.

رئیس سازمان بورس در پاسخ به این پرسش که، سازمان بورس در حمایت از منافع سهامداران چه پیشنهاداتی را به دولت ارائه کرده است؟ افزود: یکی از پیشنهادات اصلی سازمان بورس، کاهش مالیات شرکت‌های تولیدی است. در حال حاضر معافیت برای شرکت‌هایی که در بورس هستند و شناوری سهام آن‌ها اعداد خاصی است وجود دارد، که ما قصد داریم معافیت مالیاتی را برای شرکت‌های تولیدی بیشتر کنیم. به عنوان مثال، حداقل ۵ درصد بیشتر معافیت مالیاتی برای شرکت‌های بورسی بگیریم.

او گفت: بحث بعدی، ماده ۲۸ قانون رفع موانع تولید در خصوص تزریق منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه است که این اتفاق باید به صورت مستمر بیفتد. همچنین در این قانون ذکر شده که صندوق توسعه ملی مجاز است یک درصد از منابع خود را به صندوق تثبیت تزریق کند و پیشنهاد ما این است که، صندوق توسعه ملی مکلف باشد یک درصد از منابع را وارد صندوق تثبیت کند. زیرا صندوق تثبیت در زمان‌هایی که مشکلی در بازار سرمایه وجود دارد از تشکیل صف‌های فروش جلوگیری می‌کند، ولی این منابع باید افزایش پیدا کند و باید به صورت مستمر ماهیانه از این صندوق به بورس ورودی داشته باشیم که دستورالعملی نیز برای این کار تعبیه شده است.

عشقی در خصوص قیمت‌گذاری دستوری گفت: یکی دیگر از پیشنهادات سازمان بورس، بهبود فضای کسب و کار و شفافیت برخی از صنایع در قیمت‌گذاری دستوری است. از سال‌های گذشته بحث قیمت‌گذاری دستوری از سازمان‌های مختلف از جمله بورس کالا پیگیری شده است و به نتایج خوبی در محصولات فلزی و پتروشیمی رسیدیم که تقریبا بحث قیمت‌گذاری دستوری در این صنایع منتفی شده است.

او بیان کرد: حذف قیمت گذاری دستوری از صنعت سیمان نیز تاثیر خوبی بر روی این صنعت گذاشته و هم اکنون معضل سیمان نداریم و هر کس سیمان بخواهد، می‌تواند از بورس کالا به صورت مستقل خریداری کند.

رئیس سازمان بورس در خصوص نرخ تسعیر ارز بانک‌ها نیز اظهار کرد: یکی از این مباحث مهم، نرخ تسعیر ارز دارایی بانک هاست که معضل ایجاد کرده و  با نرخ عجیبی تسعیر می‌شود. در حال حاضر نرخ تسعیر ارز ۱۵ هزار و ۹۰۰ تومان است و باید این عدد به نرخ نیما نزدیک شود.

او گفت: هم اکنون برای اولین بار سازمان بورس با بانک مرکزی، کمیته مشترکی تشکیل داده است و مسائل مرتبط را در این کمیته مشترک بررسی می‌کنند. در مورد نرخ تسعیر دارایی‌های ارزی بانک‌ها بانک مرکزی دغدغه کارشناسی منطقی دارد که در حال جمع بندی آن هستیم. امیدواریم این معضل به زودی رفع شود. زیرا بانک‌ها برای سودی که شناسایی نکردند، نباید مالیات بدهند و باید نرخ تسعیر ارز افزایش یابد.

کد خبر 640969

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 25
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۰:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  53 3
  دولت فقط به فکر پزشکان است ویزیت های انچنانی وزیرمیزی های انچنانی
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  58 2
  ۳۶۰ میلیون گذاشتم در بورس امروز ۱۷۰ میلیون نشان میده موجودی را ، شما راه چاره ای برای من دارید ؟ بنده خودروی شخصی خودم را فروختم و با حرف شما سرمایه گذاری کردم به امید سودی برای رفع مشکلات ، که شما مشکلات مار صد چندان کردید .
  • تیتسوی IR ۱۴:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   1 8
   برادر من اینا نگفتن دولت قبل گفت داداش چرا میخوای رئیسی رو بد نام کنی کسی هم که تازه مجبورت نکرده بود
  • ح. ق IR ۱۸:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   0 6
   سلام دوست عزیز اگر جناب روحانی(رئیس دولت قبل) با حقه ونیرنگ مردم را فریب داده که کسری بودجه خودش را جبران کند حالا این دولت باید تاوان خیانت به مردم که آن دولت مرتکب شده را بپردازد این باهرمعیاروقانونی که بخواهید مقایسه کنید به دورازانصاف است وبه نظرم بروید به آنهایی شکایتتان را بکنید که به این خائن رأی دادند آن هم نه یک دوره دو دوره رارأی دادند. اگر جای من باشی که یک میلیارد وصد داشتی آلان شده 250 تومن چکار میکردی وخوشبختانه من مخالف روحانی بودم وازقبل سهام داشتم ولی تروخشک باهم میسوزند
 • IR ۱۱:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  53 2
  دولت اگر بخواهد فکری برای کسری بودجه کنه اول باید مساله حقوق های نجومی رو حل بکنه بعدش باید تکلیف اون 700 هزار میلیاردی که حسن فریدون به باد داد مشخص بکنه بعدش باید همه چرخش پول در اقتصاد شفاف باشه .
  • مهرداد IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
   4 36
   حقوق نجومی از نظر من وجود ندار بلکه این اشخاص دارند حقوق بر اساس تورم موجود دریافت می کنند ، خود من موقعی که دلار1000 تومان بوده یک میلیون تومان حقوق می گرفتم که میش 1000 دلار الان با این وضع قیمت دلار و تورم باید بالای 60 میلیون تومان حقوق بگیرم ولی یک ششم اونه ، پس اون حقوقها نجومی نیست بلکه حقوق ما رو کم پرداخت می کنند
 • IR ۱۲:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  51 1
  دزدی در بورس محرز است....
  • مجتبی IR ۱۲:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   2 2
   مرد مومن آدم از ی سوراخ یبار گزیده میشه ،ول کنید این بورس ،فرابورس
 • علیرضا IR ۱۲:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  52 0
  آقای عشقی خودت می دانی چی میگی فقط دوست داری مصاحبه کنی
 • ایمان IR ۱۳:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  29 1
  بازار سرمایه در این مقطع توان و کشش عرضه سهام را ندارد چرا دم از فروش سهام ایران خودرو وسایپا میزنند. سوال اینجاست که به چه کسی می خواهید بفروشید. مگر سهمی ۱۰ تومان قیمت بگذارید‌ اون هم اگه خریدار پیدا بشه.شاید مانند اوراق که بانکها را مجبور کردین بخرند اینجا هم حقوقی ها را مجبور کنین آن هم دودش توی چشم سهامداران خرد میرود...
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  46 1
  بورس نابود شد رفت .....
 • امیر IR ۱۴:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  29 2
  بخدا قسم مردم با بدبختی و سختی دارن زندگی میکنن.اقای رئیسی از شما خواهش میکنم تقاضا دارم به رفتار و حرکات و حرفهای مسولین نااگاه نظارت کنید.این اقا ۳هفتس با حرفاشون باعث التهاب بازار شدن.
 • تسکلش IR ۱۴:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  54 1
  هنوزم ماینر هست یا نه تو سازمان؟؟؟
 • ایرانی IR ۱۵:۳۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  29 1
  امیدی به قول و حرفهای ایشان نیست....خدا رحم کنه.....
 • محمود بصیری IR ۱۵:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  28 2
  بنده خرداد سال ۹۹ ویلای خود را به مبلغ ۳۸۰میلیون فروخته و وارد بازار سهام نمودم الان ویلای بنده شده ۵میلیارد وسهام هیچ شده وکلی اعصاب و روانم خورد شده
 • محمد حسین IR ۱۵:۴۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  39 1
  خانوادها رو مریض وروانی کردید
 • کاوه نثاری DE ۱۷:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  33 0
  حداقل ۵۰ملیون نفر سهامدار بیش از۵۰درصدپول و سرمایه زندگیشون در بورس به فنا رفت. عده معدودی که رانتی بودنددرمرداد۹۹ سودهای هنگفتی از سرمایه این سهامداران گول خورده به جیب زدند.هیچکس هم پاسخگونیست.
 • معلم IR ۱۹:۳۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  24 2
  بورس شبیه مریضی است که دکتر جواب کرده ولی به خانواده می گند ان شاء الله درست می شه به امید شفای عاجل
 • مهدی IR ۲۱:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  15 1
  اقای رئیسی یه کاری بکن ما به امید اینکه شما بورس رو درسست کنید به شما رای دادیم خداوکیلی یه کاری بکن زندگیمون داره نابود میشه
 • داریوش IR ۲۱:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  15 2
  عجیبه تمام اجناس و اقلام و محصولات قیمتشان چندین برابر شده از پارسال تاکنون چندصد درصد بالا رفتند چطور ممکنه سهامشان هر روز پایین تر میاد منطقی اینکه به نسبت تورم بورس هم که اقتصاد کشور هستش رشد کنه چرا اینطور اعتماد مردم را از بین می‌برند
 • IR ۲۱:۳۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۳
  9 4
  انشالله خیر باشد
  • سلام من یک زن بی سرپرستی هستم ومادر پیرم که حقوق ک IR ۰۸:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
   1 0
   وام گرفتم بورس خریدم الآنم همان ده تومان از دستم رفته مادر مریضم رو دستم هست پول دارو ندارم بگیرم براش
 • قاسمی IR ۰۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  3 0
  لعنت به بورس .
 • IR ۰۵:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  2 0
  کل سرمایه ها از بورس رفت به ارز دیجیتال و اعتماد از بورس رفته است و دیگر باز نمیگردد.
 • IR ۰۵:۲۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۴
  3 0
  نزدیک ۲ سال هست سهم وسخراج خریدم و از روز اول یا صف فروش شد یا بلوکه شده است آقای رییس اعتماد از بین رفته و دولت هم اینو میداند

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار