مجموع نظرات: ۴
سه‌شنبه ۹ آذر ۱۴۰۰ - ۰۹:۴۷
۰ نفر

وزیر نیرو گفت: طرح ضربتی کوتاه‌مدت برای حل مشکلات آب ۴ استان به تصویب رسید.

علي اكبر محرابيان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از تسنیم، علی‌اکبر محرابیان در حاشیه جلسه تشریح دستاوردها و نتایج سومین جلسه بررسی مسائل آب چهار استان به‌ریاست معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه امروز موضوع آب به‌عنوان مهمترین اولویت دولت قلمداد می‌شود، افزود: این جلسه در رابطه با مساله آب چهار استان اصفهان، چهارمحال و بختیاری، یزد و خوزستان بود که از حوضه زاینده‌رود متأثر می‌شوند و با حضور دستگاه‌ها و استانداران این استان‌ها برگزار شد.

وی اضافه کرد: پیشنهادات مطرح‌شده جلسه قبل به تصویب رسید که براساس آن طرح کوتاه‌مدت و ضربتی تصویب شد تا دستگاه‌های مختلف از جمله وزارت نیرو، جهادکشاورزی، ‌صمت، ‌کشور و تعاون و همچنین سازمان برنامه و بودجه مکلف شدند پشتیبانی کامل از اجرای این طرح‌های ضربتی را انجام دهند.

محرابیان ادامه داد: در جلسات آینده شاهد تصویب طرح‌های میان‌مدت و بلندمدت در این استان‌ها خواهیم بود.

وزیر نیرو گفت: طرح‌های ضربتی طرح‌هایی است که با سرعت شروع می‌شود و بخش قابل‌توجهی از نگرانی مردم را برطرف می‌کند؛ این طرح‌ها کوتاه‌مدت هستند و مشکلات فعلی را حل می‌کنند، اما برای تأمین آب کافی و اصلاح وضعیت موجود باید شاهد اجرای طرح‌های میان‌مدت و بلندمدت باشیم که آن‌ها نیز در یک برنامه مدون و کامل انجام می‌شود.

محرابیان اظهارکرد: با رویکردی که دولت دارد ما شاهد فعال شدن طرح‌های آبی کشور خواهیم بود و به‌مرور اطلاعات این طرح‌ها برای مردم بازگو خواهد شد.

وی از رسانه‌های مختلف از جمله رسانه ملی خواست طرح‌های آبی را برای مردم تشریح کنند و فعال شدن آن‌ها را به اطلاع مردم برسانند.

وزیر نیرو ادامه داد: امروز می‌توانیم از روش‌هایی برای تأمین آب صنایع استفاده کنیم که روش‌های مطمئن‌تر و پایدارتری هستند و از نظر اقتصادی هم برای صنایع کشور به‌صرفه است و استفاده از آب‌های غیرمتعارف در دنیا یک روش مرسوم برای تأمین آب موردنیاز است مانند پساب تصفیه‌خانه‌های فاضلاب و استفاده از آب دریا.

وی گفت: در حوزه اصفهان در سال‌های گذشته برای استفاده از پساب در بخش صنایع اقداماتی انجام شده است، اما کافی نیست.

محرابیان افزود: یکی از برنامه‌هایی که با جدیت دنبال می‌کنیم این است که صنایع آب‌بری که در مناطق کویری کشور قرار دارد با استفاده از پساب و آب دریا، آب موردنیاز آن‌ها را تأمین کنیم تا از آب موردنیاز کشاورزی و شرب استفاده نشود.

وزیر نیرو تأکید کرد: صنایع می‌توانند توسعه یابند و ما مخالف توسعه صنایع نیستیم بلکه مخالف این هستیم که امروز آبی که مردم ما برای شرب و کشاورزی نیاز دارند جایگزینی ندارد بنابراین صنایع را باید به‌گونه‌ای گسترش دهیم که مردم با مشکل تأمین آب مواجه نشوند.

محرابیان اضافه کرد: راه دیگر برای تأمین آب موردنیاز صنایع، بازچرخانی آب است که با این شیوه هم مردم به کسب‌وکار خود ادامه دهند و هم در تأمین آب شرب دچار تنگنا نشوند.

وی با اظهار اینکه برای تأمین آب موردنیاز صنایع در ۴ استان یادشده برنامه میان‌مدت و بلندمدت در دستور کار است، گفت: صنایع استان‌هایی که در این محدوده قرار دارند مکلفند طی دو تا سه سال آب موردنیاز خود را از طریق آب‌های غیرمتعارف تأمین کنند که وزارت نیرو و سایر دستگاه‌ها نیز در این زمینه به صنایع کمک خواهند کرد تا سهم آب کشاورزی، شرب و محیط زیست بیشتر شود.

وزیر نیرو متذکر شد: اگر در توسعه به آموزش توجه نکنیم برای مردم و برنامه‌ریزان کشور گرفتاری به‌وجود می‌آید.

وی بیان کرد: توسعه‌های اقتصادی و اجتماعی در گذشته تابع برنامه‌های آمایش نبوده است اما در برنامه هفتم و بودجه ۱۴۰۱ آمایش به‌عنوان یک موضوع محوری باید توجه شود و نه‌تنها صنعت بلکه توسعه سکونتگاه‌ها و صنایع هم باید تابع آمایش باشد.

محرابیان اضافه کرد: مخالفتی با توسعه صنعت نداریم، چون توسعه صنعت موجب اشتغال، ایجاد ارزش افزوده و استقلال کشور می‌شود، اما الزامات در این زمینه باید رعایت شود.

وی گفت: بسیاری از صنایع می‌توانند کنار آب‌های دریا توسعه یابند مانند مجتمع‌های بزرگ پتروشیمی، فولاد و آلومینیوم که در صنایع جنوب کشور توسعه یافته‌اند.

وزیر نیرو تأکید کرد: در مواقعی که امکان انتقال صنایع کنار آب وجود ندارد می‌توانیم از انتقال آب دریا و پساب و روش‌های متعارف دنیا یعنی بازچرخانی استفاده کنیم.

وی اذعان کرد: ما در زمینه بازچرخانی آب ضعیف عمل کردیم درحالی که بازچرخانی امر مهمی است که هم در کشاورزی و هم در صنعت و مصارف خانگی می‌توان از آن استفاده کرد.

وزیر نیرو گفت: در مصارف خانگی با تصمیمات ساده در زمان ساخت واحدهای مسکونی و ادارات می‌توان از آب باران و بازچرخانی پساب، از آب استفاده‌شده مجدداً استفاده کرد.

محرابیان خاطرنشان کرد: یکی از مشکلات ما طولانی شدن طرح‌های عمرانی است که در سال‌های گذشته شاهد رکود جدی طرح‌های آبی کشور بودیم و بسیاری از مشکلات امروز به‌خاطر طولانی شدن این طرح‌ها است به‌طور مثال خیلی از سدها ساخته شده، اما شبکه انتقال و فرعی آن ساخته نشده است و در اعتبارات اولویت رعایت نشده است، اولویت دادن به طرح‌های مهم یکی از اقدامات کنونی ماست.

وی گفت: امکان تأمین آب از طریق بازچرخانی را داریم، اما بازچرخانی در داخل واحدها از جمله صنعتی، ‌مسکونی، تجاری و کشاورزی به‌عهده مالک است تا بهره‌وری آب را افزایش دهیم.

وزیر نیرو افزود: در این زمینه‌ها باید مشوق‌ها و قوانینی وضع کنیم که این امکان فراهم شود.

وی همچنین به خشکسالی بی‌سابقه‌ای که در ۵۰ سال گذشته سابقه نداشته است اشاره کرد و گفت: دولت با علم به این موضوع از ابتدا آب را در دستور کار خود قرار داد به همین دلیل ابتدا طرح‌هایی را که موجب کاهش این مشکلات می‌شود در مناطق مختلف کشور شناسایی کرد و به‌عنوان طرح‌های راهبردی تعیین شد که در چند ماه گذشته هم در همین زمینه چند طرح فعال شده است به‌گونه‌ای که می‌توانیم ادعا کنیم اغلب مشکلات آبرسانی به‌خصوص تأمین آب شرب شهرها برطرف می‌شود.

محرابیان ادامه داد: در حوزه آبرسانی روستایی نیز عزم جدی در دولت شکل گرفته و طرحی را در قالب جهاد آبرسانی با مشارکت در گروه‌های جهادی‌ و نهادهای انقلابی به‌صورت گسترده برنامه‌ریزی کردیم که هدف آن آبرسانی به روستاهای کشور است.

وی افزود: طرح‌های آبی کشور از جمله تکمیل سدهای نیمه‌تمام و طرح‌های آبرسانی موجب می‌شود آب بیشتری در اختیار بیشتر مردم کشورمان قرار گیرد.

کد خبر 640269

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 4
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • احمد US ۱۰:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 0
  لطفا بفرمایید بزودی چه زمانی اتفاق می افتد
 • IR ۱۵:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  1 0
  بهترین طرح این است که اب دریا را به این 4 استان هدایت کنند وآب هدایت شده را در ثصفیه خانه ها شیرین سازندتا حداقل آب شرب مردم تامین گردد
 • فرزاد IR ۲۱:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۹
  0 0
  هنوز هیچ فکر سازنده ای به عقل وزرای نیروی چندین ساله ی قبل هم نرسیده است چطور پروژه ی صادرات گاز ایران و لوله کشی با لوله های قطور ان در شمال ایران به سرعت انجام شد زیرا درامد دلاری داشت ولی واردات اب که از نان شب مردم کل کشور از شمال هم واجب تر است به عقب رانده می شود و ارزشی برای سلامتی مردم و مبارزه با الودگی قائل نمی شوند که اب هم وارد شود و عقد قرار داد ها پایا پای باشد.و دلار های وارد شده به روشنی به مردم نشان داده بشود. ایا تا کنون به واردات اب فکر نموده اید - از همان منطقه ی شمال - و از همان کشور که گاز صادر کی گردد. برای اب و هوای بهتر- پر شدن اب های زیر رمینی - پر شدن ذخیره های ابی - اباد سازی و استخر سازی های ورزشی سالم - تولید ماهی - کشتی رانی ( حد اقل :قایق پائی ) - قایق رانی مرکزی - حمل و نقل ابی و رود خانه ای مرکزی -رونق کسب و کار گردشگری - رستوران داری - هتل داری -دید و بازدید از اثار تاریخی - کمک به اب نما سازی و حوض و فواره سازی برای داشتن اب و هوای بهتر - کمک به پارک و بوستان سازی و ابادی کشور -زنده نمودن زراعت در بیشتر نقاط کشور -ک-..... زندگی سالم تر ؟
 • IR ۱۰:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۹/۱۲
  0 0
  بخش خصوصی را هم دخیل کنید و بعد اجازه بدین از سرمایه گذاری اش، بهره اش را ببره، کارها سریعتر و با هدر رفت پول کمتری انجام میشه،

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار