رییس مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری، گفت: دیوان داوری بین‌المللی ضمن رد دفاعیات بحرین، این کشور را ناقض معاهده دوجانبه قلمداد کرد و آن دولت را به پرداخت بیش از ۲۰۰ میلیون یورو غرامت به بانک‌های ملی و صادرات محکوم کرد.

ایران و بحرین

به گزارش همشهری آنلاین،‌توکل حبیب زاده روز چهارشنبه در گفت وگو با ایرنا افزود: بر اساس اعلام موسسه دورنس و غروی (وکیل بانک‌های ملی و صادرات ایران) در یک داوری بین‌المللی حکم محکومیت دولت بحرین به جهت مصادره سیاسی و غیرقانونی سهام بانک‌های ملی و صادرات ایران صادر شد.

رییس مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری افزود: در یک داوری بین‌المللی تحت نظارت دیوان دائمی داوری لاهه، بانک صادرات ایران و بانک ملی ایران بر مبنای موافقتنامه دو جانبه تشویق و حمایت از سرمایه‌گذاری بین دولت ایران و دولت بحرین، دعوایی را علیه دولت بحرین مطرح کردند که پس از رسیدگی‌های مفصل به محکومیت این دولت منجر شد.

حبیب زاده خاطرنشان کرد: جلسات استماع این داوری در شهر پاریس برگزار شد و سرانجام هیات داوران به اتفاق آرا، پس از قریب به پنج سال رسیدگی، به موجب رای صادره در تاریخ ۱۸ آبان ۱۴۰۰، بر مبنای غیرقانونی بودن مصادره غیرمستقیم وضعیت سهامداری بانک‌های ملی و صادرات ایران در بانک فیوچر در بحرین، دولت بحرین را ناقض تعهدات خود به موجب حقوق بین‌الملل و معاهده دوجانبه سرمایه‌گذاری اعلام کرد.

وی تاکید کرد: فیوچر بانک بحرین در سال ۲۰۰۴ تاسیس شد و با توجه به عملکرد مثبت خود توانست در سال ۲۰۱۴ عنوان بهترین بانک بحرینی و هفتمین بانک در منطقه خلیج فارس را کسب کند به رغم این موقعیت، دولت بحرین در آوریل ۲۰۱۵ بدون هیچ گونه اخطار و توجیه قبلی با انتصاب مدیر تصفیه، بانک مزبور را تحت کنترل کامل خود درآورد. این اقدام دولت بحرین، که مشابه آن در باره سرمایه گذاران ایرانی دیگری نیز انجام شده است، موجب شد تا بانک‌های ملی و صادرات ایران دعوایی به خواسته مطالبه ارزش عادله بازار دارایی شان در بانک فیوچر علیه دولت بحرین مطرح کنند.

حبیب زاده تصریح کرد: دولت بحرین بر اساس آنچه در رسانه‌های خارجی منتشر شد در جریان داوری با تشدید اقدامات غیرقانونی خود و به منظور فراهم کردن پوشش ساختگی برای مصادره پیشین اموال طرف‌های ایرانی، با طرح اتهامات ناروا علیه بانک‌های ملی و صادرات و نمایندگان آنها و سایر نهادهای ایرانی از جمله بانک مرکزی، بدون رعایت اصول دادرسی عادلانه و اعطای حق دفاع، دادرسی‌های کیفری متعددی را علیه طرف های ایرانی آغاز کرد و به این منظور اخبار مربوط به محکومیت طرف‌های ایرانی را در سطح وسیع در رسانه‌های خارجی منتشر کرد.

رییس مرکز امور حقوقی بین المللی معاونت حقوقی ریاست جمهوری ادامه داد: دیوان داوری ضمن رد دفاعیات بحرین و اعلام اینکه توجیهات به عمل آمده بعد از مصادره اموال علت واقعی اقدامات دولت بحرین علیه خواهان‌های ایرانی نبوده است، بحرین را ناقض معاهده دوجانبه قلمداد کرد و آن دولت را به پرداخت بیش از ۲۰۰ میلیون یورو غرامت به علاوه هزینه‌های دادرسی و بهره پیش و پس از صدور رای محکوم کرد.

کد خبر 639436

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 7
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۲۱:۵۱ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  9 4
  کیه که بده. الان بهانه میارن که تحریمهاباعث میشه که از رد وبدل پول جلوگیری میکند. ولی ایران پول هم بگیرن چندروزبعدمردم با کارت ملی میرونداز بانک میکشنش بیرون. چون این پول هم مثل بقیه دلارها سنگینی میکنه رو دوش دولت فخیمه
 • هوی IR ۲۳:۴۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۳
  16 1
  عجب!کل دنیا به ایران بدهکار و بدهی ایران رو طبق دستور بین اللمل بعنوان غرامت میدن به ایرانیهای مقیم همون کشورهای بدهکار!واین چرخه همزیستی ادامه داره خیلی خوشحال نباشید.....
 • اکبر IR ۰۳:۰۲ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  17 5
  پس چرا بانک ها ارزش پول مردم رو ندادن در هنگام بالا رفتن دلار و گرانی جنس ها و بی ارزش شدن پول کشور؟!
 • ایران بیشه شیران IR ۱۸:۱۶ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  5 1
  یعنی همین بحرین فسقلی هم واسه ما شاخ شده همین بحرین که تا پنجاه سال پیش یکی از استانهای ما بوده.
 • باقری IR ۲۰:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۴
  2 4
  بحرین گوش بفرمان عربستان و آمریکاست این کارها را به دستور عربستان وآمریکا انجام می دهد و با این محکومیت هم آمریکا، عربستان و بحرین شکست خوردند
 • محسن IR ۱۳:۵۵ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  2 1
  بحرین و آذربایجان باید به ایران برگردند. ایران باید یک قدرت اتمی بشه . دنیا باید به ایران احترام بگذاره البته هرسه تا فقط رویا ست !!
 • نوید IR ۱۹:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۹/۰۵
  1 0
  نوش جونشون ب مردم ک چیزی نمی‌رسه 200ملیون دلار ک هیچ 1000000ملیارد دارم باشه ب حال ما مردم فرقی نمیکنه

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار