دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه ادعای اشغال لبنان توسط ایران، «سخیف» است، گفت: هر لبنانی منصفی تأیید می‌کند که این حرف عربستان اشتباه است و حزب‌الله بر حکومت لبنان هیمنه ندارد..

نصرالله

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس سیدحسن نصرالله در بخشی از سخنرانی خود به بحرانی پرداخت که عربستان علیه لبنان آغاز کرده و جرج قرداحی وزیر اطلاع رسانی لبنان را متهم کرده است، گفت:«عربستان بحران اخیرا را به وجود آورد. ما اهمیتی به تنش نمی‌دهیم... در این زمینه چند احتمال وجود دارد. احتمال اول اینکه، سعودیها پیش از این، این سخنان را نشنیده بودند و پس از آن شنیدند و خشمگین شده و خواستار استعفای وی شدند... ولی واکنش سعودی به سخنان قرداحی، بسیار، بسیار، بسیار مبالغه‌آمیز و غیرقابل فهم است... چنین سخنانی درباره جنگ یمن که جنگی بیهودی است، خیلی بیان شده است، حتی در آمریکا و حتی دبیر کل سازمان ملل هم این حرف را زده‌اند اما هیچ واکنشی از سعودی‌ها دیده نشده است».

وی ادامه داد:«برخی از مسائل مهمتر دیگری وجود دارد که درباره عربستان مطرح شده است مانند اینکه عربستان می گوید که پادشاهش خادم اسلام است... ولی طی سالهای گذشته برخی از کشورها به اسلام اهانت کردند... ولی عربستان نه سفیر اخراج کرد و نه صادرات و واردات را به حالت تعلیق درآورد... آیا چیزی که وزیر اطلاع رسانی گفت بسیار شنیع‌تر از اهانت به رسول الله (ص) بود؟».

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه «عربستان خود را دوست لبنان می‌داند، هر چند که با حزب الله دشمن است و این مسئله نیز مهم نیست»، خطاب به مسئولان سعودی، «اگر با بخشی از مردم لبنان که حزب الله است، مشکل دارید، چرا سفیر لبنان را اخراج می‌کنید ... چرا چنین رفتاری با دوست خود، لبنان، می‌کنید؟.. این سوالی است که باید از دوستان سعودی در لبنان پرسید».

نصرالله در ادامه به مقایسه رفتارهای ایران و سوریه با لبنان پرداخت و گفت: «سوریه را ببینید. طی شانزده سال سیاستمداران لبنان با سوریه چه رفتاری کردند. اما تا به لطف کشتی‌های حامل نفت ایران، آمریکا خواستار ارسال گاز از مصر و اردن به سوریه و از آنجا برای لبنان شد، سوری‌ها موافقت کردند. نه فحش دادند نه گفتند شما علیه ما جنگ جهانی راه انداختید و غیره. این حرفها را نزدند. این دوست واقعی است ... مثال دیگر، ایران. چقدر حرفها علیه ایران زده شد در لبنان. اما جمهوری اسلامی همیشه اعلام کرده که دست کمکش برای لبنان گشوده است... آیا [مثل برخی کشورها مانند عربستان] ایران گفته است که اگر ما نبودیم لبنان چنین می‌شد و چنان می‌شد؟».

وی با بیان اینکه حزب الله موضع قرداحی را تأیید می‌کند و نباید استعفا کند، تصریح کرد: « استعفای وزیر، سرآغازی بر سستی و نشان دادن ضعف است... امروز اگر [تحت فشار سعودی] وزیری استعفا کند، فردا باید کل دولت استعفا کند. آیا این، کشور آزاد و شریف و با عزت است؟... خواسته‌های سعودی در لبنان تمام شدنی نیست ...آیا منافع ملی ما در لبنان، در گرو تن دادن به خواسته‌های خارج است؟ می‌خواهند لبنان را خوار کنند».

دبیر کل حزب الله با بیان اینکه یکی از احتمالهای بحران این است که عربستان به دنبال بهانه‌ای برای بحران‌سازی است، خاطر نشان کرد: «عربستان با مقاومت لبنان مشکل دارد...این، بخشی از نبرد با حزب‌الله و مقاومت در لبنان است... عربستان از سال ۲۰۰۶ در حال جنگ با حزب‌الله است... در جنگ تموز [۳۳ روزه] عربستان اسرائیل را تحریک می‌کرد... عربستان برای خدمت‌رسانی به آمریکا و اسرائیل، از همپیمانان خود در لبنان می‌خواهد که جنگ داخلی با حزب الله آغاز کنند».

وی با اشاره به اینکه عربستان چندین سال است که هیچ کمکی به لبنان نمی‌کند، بلکه در پی جنگ داخلی در این کشور است، تصریح کرد: «در لبنان دو گروه وجود دارد: یک گروه در پی جنگ داخلی نیست، و گروه دوم هم قدرت ندارد که چنین جنگی را آغاز کند... به هر حال، وزیر خارجه عربستان اعتراف کرد که مشکلش با لبنان، در واقع با حزب الله است... عربستان همچنین اعتراف کرد که مشکلش با لبنان، همان یمن است».

دبیر کل حزب الله با تأکید بر اینکه ادعای اشغال لبنان توسط ایران، «سخیف» است، گفت: «هر لبنانی منصفی تأیید می‌کند که این حرف عربستان اشتباه است و حزب‌الله بر حکومت لبنان هیمنه ندارد... ما حتی از این حرف گزاف هم خجالت‌زده می‌شویم....انکار نمی‌کنیم که طرف تأثیرگذاری در کشور هستیم... گفته‌ام که ما از بزرگ‌ترین احزاب لبنان هستیم... اما بر حکومت و کشور هیمنه نداریم... در بسیاری از امور، دیگران تأثیرشان بیشتر از حزب‌الله است... چگونه ما حزبی هستیم که بر لبنان سلطه داریم، ولی درباره از سرگیری هماهنگی و روابط با سوریه و شرق، هیچ کس به سخن ما گوش نمی‌کند؟». 

نصرالله با تأکید بر اینکه مشکل اصلی عربستان در یمن، مأرب و شکستی است که در این کشور متحمل شده است، افزود: «آمریکاییها اعتراف می‌کنند که سقوط مأرب، شکست مهلکی برای عربستان است...عربستان در هفت سال گذشته، میلیاردها دلار هزینه کرده است... گفته شد که در مذاکرات عربستان و ایران در بغداد به سعودی‌ها گفته شده که بروید سراغ حزب‌الله و سید حسن نصرالله. اصلا چنین چیزی در مذاکرات دو طرف بیان نشده و اسمی از لبنان آورده نشده است».

وی با بیان اینکه ایران به عربستان گفته است که به نیابت از مردم یمن مذاکره نمی‌کند، در پایان گفت: «اگر کسی تصور می‌کند که حزب‌الله است که نبردهای یمن را هدایت می‌کنند، در توهم کامل است. همه اینها، کار خود یمنی‌ها و معجزه آنها و نصرت خداوند است... مشکل خاندان سعودی‌، خودبزرگ‌بینی و تکبر آنهاست... آنها باور نمی‌کنند که یمنی‌ها در چنین سطحی از نبوغ باشند، موشک بسازند و... من صادقانه به سعودی‌ها می‌گویم اگر واقعا دنبال حل مشکل در یمن هستند، راه حلش فشار بر لبنان و دیگران نیست. فقط کافی است که جنگ را متوقف و محاصره یمن را تمام کنند... راه دیگری ندارد... نه آمریکا، نه شورای امنیت، نه بحران‌تراشی نمی‌تواند رخدادهای یمن را تغییر دهد».

کد خبر 637075

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار