دوشنبه ۲۵ شهریور ۱۳۸۷ - ۱۹:۴۷
۰ نفر

سیدمسعود جزایری * سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، به‌عنوان نهادی انقلابی با اهداف آرمانی، همواره مورد توجه دوستان و دشمنان داخلی و خارجی نظام و انقلاب بوده است.

شاید بتوان یکی از عوامل و زمینه‌های اساسی در افزایش این توجه را جایگاه مهم و سرنوشت‌ساز این ارگان ارزشی در کشور و نیز قابلیت‌ها و برجستگی‌های منحصربه‌فرد و شگفت‌انگیز آن در عرصه‌های مأموریتی و در ابعاد و زوایای کارکردی و ساختاری آن دانست.

حافظه تاریخی ملت ایران و‌ آزادگان جهان، بیانگر این حقیقت است که سپاه به‌عنوان یک نهاد تأثیرگذار و بی‌بدیل از متن انقلاب و مردم ایران جوشید و از همان روزهای اولیه فروپاشی نظام پوسیده و منحط شاهنشاهی و استقرار نظام جمهوری اسلامی در بهمن ماه سال 1357، بر مبنای الزامات و ضرورت‌های اجتناب‌ناپذیر و با الهام از تدابیر و آموزه‌های حضرت امام(ره) با تلاش و اراده جمعی از جوانان و یاران انقلابی نهضت اسلامی تأسیس شد و با حضور در همه صحنه‌های گوناگون از مصاف شیطانی ضدانقلاب و دشمنان نظام اسلامی با انقلاب و ملت ایران که در جای‌جای این مملکت دچار فتنه و آشوب‌افروزی بدخواهان قرار گرفته بود، نقش سرنوشت‌ساز و ستودنی خود را ایفا و به تعبیری، انقلاب اسلامی و حرکت رهایی‌بخش و عزت‌آفرین ملت مجاهد و شجاع ایران را بیمه کرد.

از آن تاریخ تاکنون قریب به 30 سال می‌گذرد و گذر زمان عمق‌نگری و آینده‌اندیشی حضرت امام خمینی(ره) و فرزندان معنوی و انقلابی معمار کبیر انقلاب در تأسیس این نهاد و سازمان را بیش از پیش آشکار می‌سازد.

حضور تعیین‌کننده و اثربخش سپاه در 8 سال دفاع مقدس و سپس دوران سازندگی و توسعه کشور و نیز رویارویی بموقع با تهدیدات و خطرات فراروی انقلاب و جمهوری اسلامی، مقاطع تاریخی حساس و مهمی است که با درخشندگی حضور سپاه، اقتدار و عظمت فراگیر آن فراتر از جغرافیای ایران اسلامی را تحت‌تأثیر قرار داده است.

در تاریخ سپاه، بعضی از ایام سرفصل رویش و شکوفایی و منشأ تحول و تعالی این نهاد قرار گرفته و یکی از ایام مهم و بزرگ روز 26 شهریور ماه سال 1364 است.

در چنین روزی حضرت امام خمینی(ره) با نگاه حکیمانه و ژرف‌اندیش خویش و در مقطعی که جنگ تحمیلی به نقاط حساس رسیده بود فرمان تشکیل نیروهای سه‌گانه زمینی، ‌هوایی و دریایی سپاه را به فرماندهی کل سپاه ابلاغ فرمودند.

فرماندهان و مسئولان سپاه، با بسیج همه‌جانبه امکانات و ظرفیت‌های مدیریتی، نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود به سرعت به سازماندهی مجدد این سازمان پرداختند.

در زمانی بسیار اندک، نیروی زمینی سپاه در قالب گروهان، گردان، تیپ و لشکر، آرایش تشکیلاتی خود را پیدا کرد و در جبهه‌های جنگ تحمیلی با سازمان و ترکیب رزمی جدید، خود را مهیای اجرای مأموریت‌های محوله ساخت.

یگان‌های دریایی و هوایی سپاه نیز با سرعتی حیرت‌انگیز در قالب نیروی مقتدر، توانمند و اثربخش، سازماندهی و در تعامل و هماهنگی همه‌جانبه با نیروهای هوایی و دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران، پای به عرصه سازمان نظامی کشور نهادند.

قابلیت و توانمندی‌های مثال‌زدنی سپاه در زمینه‌های مختلف اینک این سازمان را در نقطه و سطحی از بالندگی و اقتدار قرار داده است که از یک‌سو مسرت و خرسندی دوستان انقلاب و زمینه‌های تحقق و آرمان‌های اسلام ناب محمدی(ص) را سبب شده و از دیگر سوی عصبانیت و خشم دشمنان انقلاب و ملت ایران خصوصاً  آمریکای سلطه‌گر و رژیم غاصب صهیونیستی و درواقع اردوگاه استکبار جهانی و قدرت‌های شیطانی معاصر را رقم زده است.

در این میدان، امپراتوری رسانه‌ای غرب و شبکه‌های تبلیغاتی امپریالیستی نیز به صحنه آمده‌اند و هماهنگ و همسو با سردمداران کاخ سفید و بنگاه‌های صهیونیستی در فرایند ضدیت دیوانه‌وار با نظام و تضعیف انقلاب و ملت ایران؛ سپاه پاسداران را آماج تهدید و تهاجم خود قرار داده‌اند و هرازگاه، با تمسک به ترفندهای جنگ روانی، درپی انکار پایگاه مردمی سپاه و تصویرسازی منفی از آن هستند.

با وجود عزم و اراده شیطانی استکبار جهانی و دشمنان انقلاب اسلامی، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در تبعیت کامل مقام عظمای ولایت با پشتوانه عظیم مکتبی و مردمی خود، با سرمایه بی‌نظیر انسان‌های مخلص، فداکار و مؤمن و بهره‌مندی از دانش، فناوری، سامانه‌ها و تجهیزات پیشرفته و به‌روز، مجموعه‌ای چون «بنیان مرصوص» و «دژی تسخیرناپذیر» در دفاع از انقلاب و پاسداری از دستاوردهای گرانسنگ آن درآمده و با ساختار و سازمان پویا، زنده، متحرک و غیرقابل پیش‌بینی، آماده رویارویی با هرگونه تهدید، توطئه و خطرسازی علیه ایران اسلامی است.

سپاه برای همیشه تاریخ، بازوی توانمند ملت ایران و پاسدار فداکار و شجاع انقلاب اسلامی و الگوی تمام‌عیار پایداری و مقاومت برای نهضت‌های آزادی‌بخش و سلطه‌ستیز ملل جهان باقی خواهد ماند.ان‌شاءالله

* معاون فرهنگی و تبلیغات دفاعی ستاد کل نیروهای مسلح

کد خبر 63486

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست داخلی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز