یک بررسی جدید نشان می‌دهد یک داروی ضدافسردگی رایج ارزان‌قیمت احتمال بستری شدن به علت بیماری شدید کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد.

covid

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز این دارو به نام فلووکسامین حدود ۳۰ سال است که برای درمان «اختلال وسواسی- اجباری» (OCD) به کار می‌رود، اما پژوهشگران از ابتدای پاندمی کرونا با توجه به توانایی آن در کاهش التهاب، به بررسی آن برای درمان بیماران کووید-۱۹ پرداختند، چرا که پاسخ شدید التهابی به عفونت کروناویروس نقش مهمی در ایجاد آسیب‌های ناشی از آن دارد.

کارآزمایی بالینی بزرگی که بوسیله گروهی از پژوهشگران در کانادا، آمریکا و برزیل انجام شد و نتایج آن در ژورنال «بهداشت جهانی لنست» منتشر شده است، نشان داد که در افرادی که در معرض خطر بالای دچار شدن به بیماری شدید کووید-۱۹ هستند، تجویز فلووکسامین می‌تواند احتمال بستری شدن یا نیاز به زیر نظر گرفتن طولانی مدت بیمار را کاهش دهد.

این داروی ارزان‌قیمت که دوره درمانی ۱۰ روزه با آن فقط ۴ دلار هزینه دارد، می‌تواند به بیماران به خصوص برای کشورهای کمتر ثروتمند کمک کند.

این بررسی حدود ۱۵۰۰ بیمار را در برزیل پیگیری کرد که به آنها فلووکسامین یا دارونما داده شده بود. پژوهشگران دریافتند که این دارو احتمال بستری شدن یا نیاز به زیر نظر گرفتن طولانی‌مدت پزشکی به علت کووید-۱۹ را تا یک سوم کاهش می‌دهد.

البته کارشناسان می‌گویند هنوز پرسش‌هایی درباره اینکه دوز مناسب این دارو برای درمان کووید-۱۹ چقدر است، باید پاسخ داده شد، چرا که برخی از بیماران در این بررسی به علت عوارض جانبی آن نتوانستند آن را تحمل کنند و مصرف آن را متوقف کردند.

اما در میان بیمارانی که دوره درمانی با این دارو را تکمیل کردند، نیاز به بستری شدن به میزان حتی بیشتر یعنی تا دو سوم کاهش پیدا کرد. این دارو همچنین احتمال مرگ مربوط به کووید را هم کاهش داد.

در گروهی که دارونما دریافت می‌کردند، ۱۲ نفر به علت کووید درگذشتند، در حالیکه در گروه دریافت‌کننده فلووکسامین فقط یک نفر فوت کرد.

هنوز روشن نیست این دارو در افرادی که واکسینه شده‌اند،‌ چه تاثیری خواهد گذاشت، چرا که اکثریت بیماران در این بررسی واکسینه نشده بودند. 

کد خبر 634572

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha