سنای برزیل طرح پیگیرد قانونی رئیس‌جمهور این کشور برای جنایت علیه بشریت و مرگ ده‌ها هزار برزیلی بر اثر سوء مدیریت وی در مقابله با همه‌گیری کرونا را تأیید کرد.  

ژائیر بولسونارو  رئیس‌جمهور برزیل

به گزارش همشهری آنلاین  به نقل از فارس، یک کمیته تحقیقاتی سنا در برزیل گزارش اخیر سنا که خواستار تحت پیگرد قرار دادن «ژائیر بولسانورو» برای دست‌کم ۹ جرم مرتبط با نحوه سوء مدیریت وی در مقابله با همه‌گیری کرونا و همچنین جرایم علیه بشریت شده بود، مورد تأیید قرار داد.  

بنا بر گزارش شبکه «الجزیره»، در گزارش اخیر سنا که بیش از یکهزار و ۳۰۰ صفحه است و کمیته تحقیق تأکید شده است که ۷۷ نفر به همراه دو شرکت برزیلی جرایمی را مرتکب شده‌اند.  

طبق این گزارش، اعضای کمیته تحقیق پارلمان برزیل روز گذشته (چهارشنبه پنجم آبان و ۲۷ اکتبر ماه) به طرح اتهامات جنایی علیه بولسانورو رأی مثبت دادند.  

پیش‌نویس گزارش سنا علیه بولسانورو هفته گذشته منتشر شد و خواستار پیگرد قانونی رئیس‌جمهور برزیل برای اتهامات نسل‌کشی و قتل شد و تصمیم گرفتند که ۱۰ نفر را برای پیگرد قانونی به لیست بیافزایند.  

در میان افرادی که به لیست اضافه شدند، «ویلسون لیما» فرماندار ایالت «آمازوناس» بود. آمازوناس جایی است که کمبود عرضه اکسیژن در بیمارستان‌های آن در اوایل سال جاری منجر به مرگ ناشی از خفگی بیماران مبتلا به کرونا شده بود. دولت وی در حال حاضر تحت تحقیقات فدرال به اتهام فساد مالی مرتبط با خرید تجهیزات پزشکی است.  

بنا بر گزارش خبرگزاری دویچه وله آلمان، کمیته تحقیقات پارلمان برزیل دولت بولسانورو را متهم کرده که عملکرد بسیار نامناسبی در مقابله با همه‌گیری کرونا داشته است و به عمد مردم را در معرض خطر واقعی ابتلا به کرونا قرار داده و خواستار محاکمه ۶۰ نفر دیگر از جمله وزیر بهداشت پیشین برزیل و پسران بولسانورو شده است.  

طبق این گزارش، پرونده بولسانورو پس از تصویب لایحه رسیدگی به اتهاماتش به دادستانی ارسال می‌شود که البته به دلیل آن که «آگوستو ارس» دادستان کل برزیل توسط خود بولسانورو منصوب شده است، رئیس‌جمهور جنجالی برزیل نگرانی درباره پرونده خود ندارد.  

روابط عمومی دفتر بولسانورو به درخواست‌ها برای اظهارنظر درباره تصویب لایحه رسیدگی به اتهاماتش در سنا پاسخ نداد و سناتور «فلاویو بولسانورو» یکی از پسران رئیس‌جمهور برزیل تأکید کرد که گزارش فوق از نظر حقوقی بسیار ضعیف است و انگیزه سیاسی پشت آن قرار دارد.  

هفته گذشته، یک «رنان کالیروس» سناتور برزیلی که تحقیقات کنگره در خصوص نحوه مدیریت برزیل در موضوع همه‌گیری «کووید-۱۹» را مدیریت می‌کرد، در گزارش سنا پیشنهاد داد که «ژائیر بولسانورو» رئیس‌جمهور برزیل بخاطر اشتباهات دولت که به مرگ هزاران نفر بر اثر کرونا منجر شده است، متهم به قتل شود.  

در این گزارش تأکید شده است که ولسانورو، فرصت‌های اولیه و زودهنگام دولت برای دستیابی به واکسن را از بین برده است و عملیات تلقیح واکسن کرونا در برزیل را به تعویق انداخته و موجب مرگ ۹۵ هزار نفر در برزیل شده است.  

در این گزارش همچنین آمده است که بولسانورو با اعتقاد بی‌پایه و اساس به نظریه ایمنی جمعی از طریق ابتلای طبیعی به بیماری کرونا و ایجاد ایمنی، سیاست‌های خود را برای مقابله با کرونا پیش می‌برده است.  

در این گزارش آمده است: «بدون واکسن، مرگ و میر نیز افزایشی خواهد بود و همین‌طور هم شد». 

در این گزارش آمده است که پسران رئیس‌جمهور برزیل اطلاعات نادرستی را پخش کرده‌اند مبنی بر این که‌عدم رعایت اقدامات بهداشتی، همه‌گیری کرونا را مهار می‌کند.  

طبق گزارش رویترز، برزیل با ۶۰۰ هزار مورد فوتی، دومین جایگاه را جهان پس از ایالات متحده در بیشترین آمار مرگ و میر مبتلا به کرونا در جهان به خود اختصاص داده است.  

گزارش‌ها نشان می‌دهد که بولسانورو به شدت مورد انتقادات گسترده کارشناسان بهداشت عمومی قرار گرفته است زیرا در برابر قوانین قرنطینه، به شدت مقاومت کرده است و اغلب از پوشیدن ماسک در مکان‌های عمومی خودداری می‌کند و همچنین اعلام کرد که حاضر به واکسیناسیون در مقابل ویروس کرونا نیست.  

طبق این گزارش، بولسانورو همچنین بر استفاده از داروهای تأییدنشده‌ای چون داروی ضدمالاریای هیدروکسی کلروکین برای بیماری کرونا تأکید بیش از اندازه داشت.  

در گزارش سنا همچنین آمده است که بولسانورو، «مسئول اصلی اشتباهات دولت در طول همه گیری COVID-۱۹ است» و این که با حمایت از استفاده از درمان‌های تأیید نشده، علیه توصیه‌های وزارت بهداشت برزیل عمل می‌کرد.

کد خبر 634545

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار آمریکا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha