پس از کاهش دو درصدی نرخ بهره توسط بانک مرکزی ترکیه، ارزش لیر در روز جمعه به شدت کاهش پیدا کرد. این اتفاق پس از سخنرانی رجب طیب اردوغان در مورد اخراج سفیران آمریکا، فرانسه و آلمان از کشور که خواستار آزادی یکی از منتقدین همیشگی دولت بودند، رخ داد.

image-20211027100758-1.jpeg

به طوری که بلافاصله پس از این سخنرانی ارزش لیر ترکیه مجدد در روز دوشنبه کاهش یافت. این کاهش باعث شد که افت جدیدی برای واحد پول این کشور ثبت شود.

ضربه ی دیگری که به ترکیه وارد شد از جانب سازمان FATF بود که این کشور را در لیست کشورهای خاکستری که اقدامات لازم را برای مبارزه با پولشویی و تامین مالی تروریسم انجام نداده اند، قرار داد. در ابتدا نرخ برابری لیر ترکیه با دلار تا ۹.۸۵ سقوط نمود و سرانجام در ۹.۷۴ ثابت شد. به صورت کلی لیر در سال میلادی جاری بیش از ۲۰ درصد افت ارزش را تجربه کرده است. اما این سقوط ارزش چه تاثیری بر قیمت سفر به استانبول و سایر شهرهای ترکیه خواهد داشت؟

تاثیر کاهش ارزش لیر بر هزینه تور و سفر به استانبول

مسافرانی که قصد سفر با  تور استانبول از مشهد، تهران، شیراز و .. را با توجه به شرایط اقتصادی پیش آمده  در کشور ترکیه دارند، می بایست قبل از هر اقدامی موارد به موارد زیر توجه داشته باشند:

 اکثر آژانس های مسافرتی که تورهای ترکیه را به فروش می رسانند، نه با لیر بلکه با دلار هزینه تور و همچنین اقامت هتل را محاسبه می کنند. بنابراین آنچنان تغییری در هزینه های اولیه سفر به ترکیه ایجاد نمی شود.

 کاهش ارزش لیر برای مسافران ترکیه کاملا بی تاثیر نبوده و افرادی که به این کشور می روند می توانند اجناس با کیفیت ترک را در گذشته با قیمت های سر سام اوری فروش داشتند را، در حال حاضر با نرخی مناسب تر تهیه کنند. همین کاهش ارزش پول ملی ترکیه و به طبع آن ارزان شدن کالاها، سبب هجوم ساکنین کشورهایی مانند بلغارستان و یونان به مناطق نزدیک به مرز برای خرید اجناس مختلف شده است.

· از مزیت های اصلی کاهش ارزش لیر می توان به هزینه ی مربوط به تست کرونا نیز اشاره نمود. با توجه به آن که کرونا هنوز از بین نرفته است باید در هنگام خروج از این کشور پس از اقامت بیش از ۹۶ ساعت، تستی با هزینه ی شخصی مسافر انجام شود که حداقل ۱۵۰ لیر می باشد.

لینک مرتبط: افزایش قیمت بلیط هواپیما در کار نیست

لازم به ذکر است که این اولین باری نیست که ارزش لیر ترکیه با کاهش شدید مواجه شده، چراکه پس از بحران سال ۲۰۰۱ لیر ترکیه کاهش شدیدی را تجربه نمود که باعث شد بسیاری از مسافران از سراسر دنیا به سمت ترکیه کشیده شوند. افزایش ورودی به ترکیه به حدی رسیده بود که حتی باعث واکنش رسانه هایی مثل گاردین و ایندیپندنت شد که کاهش ارزش لیر را انگیزه ی اصلی سفر گردشگران به این کشور دانستند.

کد خبر 634334

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار