افزایش شهرهای قرمز کرونایی از ۹ به ۱۶ شهر، طی هفته‌ای که گذشت، خبر از نزدیکی ما به موج ششم‌ کرونا می‌دهد.

موج ششم کرونا

حمیده پازوکی- همشهری آنلاین:

 آخرین آمار رنگ‌بندی شهرهای کرونایی کشور، خبر از افزایش تعداد شهرهای قرمز دارد. پیش از این کردستان، کرمانشاه و آذربایجان‌غربی به‌عنوان استان‌های مانده در قله موج پنجم، شهرهایی به رنگ قرمز داشتند. هفته گذشته اما خبر قرمز شدن استهبان در استان فارس، زنگ خطر حرکت به سمت موج ششم کرونا را به صدا درآورد که هشدارها و توصیه‌ها چندان مؤثر نیفتاد؛ به‌طوری که هم‌اکنون جلفا و مرند در آذربایجان شرقی، چرام در کهگیلویه ‌و بویراحمد، مهریز در یزد و زرندیه در مرکزی قرمز شده‌اند.

سرعتی که روند قرمز شدن شهرها به‌خود گرفته، نگران‌کننده به‌نظر می‌رسد زیرا در طول یک هفته ۷ شهر قرمز کرونایی به فهرست رنگ‌بندی شهرها اضافه شده است و اگر به یاد بیاوریم که روند قرمز شدن شهرها سرعت یکسانی ندارد و گاه تصاعدی تغییر می‌کند، می‌تواند قریب‌الوقوع‌ بودن موج ششم را به ما گوشزد کند.

تبلیغات ضدواکسن
کهگیلویه‌وبویراحمد حالا ۲ شهر قرمز کرونایی دارد و آمار بیماری در شهرستان‌های کهگیلویه و چرام در این استان بالا رفته است. ۲۲۴بیمار در بیمارستان‌های استان بستری هستند که ۱۱۹بیمار مبتلای قطعی و ۱۷بیمار نیز در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌ها خدمات درمانی دریافت می‌کنند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی کهگیلویه و بویراحمد درباره تغییر وضعیت شهرهای این استان به همشهری می‌گوید: از اواخر شهریور با پایان موج پنجم کرونا و کاهش آمار ابتلا و مرگ‌ومیر، نوعی عادی‌انگاری در مردم به‌وجود آمد که موجب شد رعایت پروتکل‌های بهداشتی کاهش یابد و به زیر ۴۰ درصد برسد. جابه‌جایی‌های جمعیت و برگزاری مراسم هم در این مدت افزایش پیدا کرده و با پایان ماه‌های محرم و صفر برگزاری مراسم عروسی بیشتر شده است. این ۲ عامل در کنار هم موجب شد در چرام و کهگیلویه آمار ابتلا و بستری کرونا دوباره افزایش یابد و این ۲ شهر قرمز شوند.

پرویز یزدان‌پناه با بیان اینکه روند افزایشی بیماری در چرام در ۲ هفته استمرار داشته است، می‌افزاید: این اتفاق یک شبه به‌وجود نیامده است، در ۲ هفته گذشته ما درباره احتمال بیشتر شدن ابتلای بیماران در این شهر هشدار داده بودیم، اما باز هم رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی موجب افزایش آمارها شد.

وی با بیان اینکه استقبال از واکسیناسیون در شهرهای قرمز کرونایی کهگیلویه‌وبویراحمد کاهش پیدا کرده است،  می‌گوید: متأسفانه تبلیغات گروه‌های ضدواکسن به‌ویژه در فضای مجازی موجب شده افراد کمتری برای تزریق واکسن به مراکز مراجعه کنند و همین موضوع شدت ابتلای مردم به کرونا را هم افزایش داده.

رصد موج ششم در یزد
یزد یکی از استان‌هایی بود که به موقع از موج پنجم عبور کرد و مدت‌هاست شهرهای این استان زرد و نارنجی مانده. با این حال قرمزشدن مهریز در روزهای ‌گذشته موجب شد مهران فاطمی، استاندار یزد به این وضعیت واکنش نشان دهد و خواستار رصد روزانه تدابیر مربوط به پیشگیری موج شود. معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد درباره وضعیت مهریز به همشهری می‌گوید: جمعیت کم مهریز موجب شده است با ابتلای چند نفر به کرونا رنگ شهر از نارنجی به قرمز تغییر کند. البته امیدواری ما این است که در روزهای آخر هفته این روند دوباره بهتر شود و مهریز دوباره به شرایط نارنجی بازگردد.

محمدرضا دهقانی با بیان اینکه در ۲ هفته گذشته رعایت پروتکل‌ها در کل یزد از ۳۹ به ۴۹ درصد رسیده است،  می‌گوید: مردم استان استفاده از ماسک را در همه شهرستان‌ها جدی می‌گیرند. پیش‌بینی این است که باتوجه به اقدامات انجام شده، درصد بیشتری از مردم این موضوع را جدی بگیرند.

آذربایجان‌شرقی نگران موج ششم
آذربایجان شرقی در همسایگی آذربایجان غربی که مدت‌هاست درگیر موج پنجم کرونا شده، دوباره شهرهایی به رنگ قرمز کرونایی دارد. جلفا و مرند در شمال استان، درگیر افزایش آمار کرونا هستند. به‌گفته مدیر گروه پیشگیری و مقابله با بیماری‌های واگیردار مرکز بهداشت آذربایجان‌شرقی، با افزایش مسافرت‌ها و عادی‌انگاری مردم، وضعیت بیماری کووید -۱۹ در استان شکننده است.

سیمین خیاط‌زاده با بیان اینکه دلیل شکنندگی وضعیت موجود مسافرت‌های اخیر مردم به شهرستان مهمان‌پذیری چون جلفاست، می‌گوید: در تعطیلی‌های اخیر، افراد بیشتری به جلفا مسافرت کرده‌اند که این امر یکی از عوامل قرمز شدن وضعیت شهرستان است؛ همچنین در مرند به‌دلیل استقبال کم شهروندان از واکسیناسیون، احتمال قرمز شدن شهرستان وجود دارد.

معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی تبریز هم درباره قرمز شدن این ۲ شهر می‌گوید: با وجود اینکه هنوز در حال پشت سر گذاشتن موج پنجم کرونا هستیم و امیدوار بودیم که وضعیت کرونایی شهرها به زرد یا حتی آبی برسد، اما اکنون شدیدا نگران ورود موج ششم کرونا در آینده‌ای نزدیک در استان هستیم.
عباسعلی درستی می‌افزاید: فقط ۲ روش برای کنترل کرونا وجود دارد و آن هم تکمیل واکسیناسیون و رعایت دستورالعمل‌های بهداشتی است که از عموم مردم خواهشمندیم در کنار رعایت پروتکل‌های بهداشتی نسبت‌ به دریافت واکسن خود اقدام کنند.

از موج ششم ناگزیریم
در یکی از مهم‌ترین نقاط مواصلاتی کشور یعنی استان مرکزی هم شهر زرندیه قرمز شده است؛ موقعیت جغرافیایی مرکزی موجب شده تا این استان در همه موج‌ها، جزو نخستین مناطقی باشد که درگیر کرونا می‌شود. به‌گفته محمد جمالیان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی اراک، پیک ششم کرونا با قرمز شدن رنگ شهرستان زرندیه در نقشه کرونای استان آغاز شده و سهل‌انگاری مردم در کنار ساختار شکننده کرونا در دیگر شهرهای استان، هر آن ممکن است شهرهای نارنجی را هم قرمز کند.

سخنگوی علوم ‌پزشکی اراک درباره وضعیت فعلی کرونا در استان مرکزی به همشهری می‌گوید: تغییر رنگ‌بندی شهرها، نتیجه رفتارهایی است که ما به‌عنوان شهروند اتخاذ می‌کنیم. ۵ پیک کرونا را پشت سر گذاشته‌ایم و متأسفانه شروع موج جدید برای مردم عادی شده و همین موجب می‌شود تا شهروندان کمتر به رعایت پروتکل‌ها اهمیت بدهند.

یاسر قربانی با بیان اینکه آمار فوت و بستری زرندیه در ۲ هفته گذشته افزایش یافته است، می‌افزاید: شهرهای نارنجی استان مانند اراک، ساوه، آشتیان، دلیجان، تفرش و فراهان هم با شرایطی که داریم ممکن است قرمز شوند. موارد سرپایی در استان، ۴ درصد افزایش پیدا کرده که این شرایط در موج‌های قبلی هم اتفاق افتاده است و همیشه پس از افزایش موارد سرپایی، موارد بستری هم زیاد شده و موج جدید در استان آغاز می‌شود.

وی با اشاره به سخن وزیر بهداشت، مبنی بر ناگزیر بودن ما از موج ششم می‌گوید: واکسن‌گریزی و واکسن هراسی یکی از مشکلات بزرگ ماست و موجب شده تا بسیاری حتی با وجود تزریق دوز اول برای دریافت دوز دوم مراجعه نکنند و همین ایمن نشدن مردم، آمار ابتلا را در استان افزایش داده است.
سخنگوی علوم‌پزشکی اراک درباره وضعیت زرندیه نیز می‌گوید: زرندیه یکی از نزدیک‌ترین شهرستان‌های استان به تهران است و رفت‌وآمد زیاد مردم آن به تهران همواره موجب افزایش بیماری در زرندیه بوده است.

۱۶ شهر در روی نقشه حال حاضر در وضعیت قرمز هستند. افزایش آمار شهرهای قرمز روی نقشه و تأکید مسئولان علوم پزشکی استان‌های مختلف بر لزوم رعایت پروتکل‌ها نشان می‌دهد آنچه که بیشترین نقش را در تغییر شرایط فعلی دارد، رفتار خود ماست.

 دیگر استان‌ها ازجمله البرز، اردبیل و چند استان دیگر هم از افزایش بیماران یا آمار فوتی‌ها گزارش می‌دهند که این امر نشان می‌دهد موج ششم بیخ گوش ماست و هر شکل از عادی انگاشتن شرایط، می‌تواند وضعیت ما را به شکلی ناخوشایند تغییر دهد.

کد خبر 633944

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار