شمار عفونت‌های ثبت‌شده کروناویروس تا به حال در اروپای شرقی روز یکشنبه از ۲۰ میلیون مورد گذشت.

covid

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز اروپای شرقی با بدترین وضعیت شیوع کرونا از هنگام شروع پاندمی درگیر است و کارزار واکسیناسیون در آن به کندی پیش می‌رود.

کشورهای این منطقه پایین‌ترین میزان واکسیناسیون در اروپا را دارند و کمتر از نیمی از جمعیت‌شان یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند.

مجارستان که ۶۲ درصد جمعیتش دست کم یک دوز واکسن دریافت کرده‌اند، در راس این کشورها قرار می‌گیرد و اوکراین که که فقط ۱۹ درصد جمعیتش یک دوز واکسن تزریق کرده‌اند، در پایین‌ترین رده است.

شمار موارد روزانه عفونت جدید در این منطقه به طور مداوم در حال افزایش بوده است و اکنون میانگین به بیش از ۸۳۷۰۰ مورد در روز رسیده است که بالاترین میزان از ماه نوامبر (آبان) سال پیش تاکنون است. در حالیکه اروپای شرقی فقط ۴ درصد جمعیت جهان را تشکیل می‌دهد، حدود ۲۰ درصد همه موارد جدید جهانی عفونت کرونا به آن مربوط می‌شود.

سه کشور از پنج کشوری که بیشترین مرگ‌های ناشی از کرونا را در حال حاضر در جهان گزارش می‌کنند در اروپای شرقی قرار دارند: روسیه، اوکراین و رومانی.

مایک رایان، رئیس بخش اضطرارهای سازمان جهانی بهداشت روز پنجشنبه گفت که گردهمایی اجتماعی بیشتر پس از برداشتن محدودیت‌ها در آغاز فصل سرد عامل افزایش عفونت‌های کووید-۱۹ در سراسر اروپا است.

در حالی که موج عفونت‌ها در اروپای شرقی دارد تشدید می‌شود، بسیاری از مردم این کشورها هنوز از زدن واکسن اکراه دارند.

صدها نفر در شهر صوفیه پایتخت بلغارستان و سایر شهرهای این کشور روز پنجشنبه بر ضد اجباری شدن داشتن کارت واکسیناسیون برای وارد شدن به بسیاری از فضاهای عمومی دربسته تظاهرات کردند.

یک نظرخواهی بوسیله کمیسیون اروپا نشان می‌دهد که از هر سه نفر در شرق اتحادیه اروپا یک نفر به نظام مراقبت بهداشتی اعتماد ندارد، در حالیکه این رقم در کل کشورهای اتحادیه اروپا به طور میانگین ۱۸ درصد است.

کد خبر 633797

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha