سخنگوی سازمان انتقال خون کشور با تاکید بر نیاز مبرم به همه گروه‌های خونی، شرایط اهدای خون پس از تزریق واکسن کرونا یا ابتلا به این بیماری را توضیح داد.

اهدای خون

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر بشیر حاجی بیگی سخنگوی سازمان انتقال خون کشور گفت: هر سال با شروع فصل سرما و سرد شدن هوا و کوتاه شدن طول روز، میزان مراجعه مردم به مراکز انتقال خون جهت اهدای خون کاهش می‌یابد. این در حالی است که با گسترش روز افزون عمل‌های جراحی تخصصی و فوق تخصصی روبرو هستیم.

او افزود: از طرفی با گسترش مراکز خون آنکولوژی و مراکز پیوند اعضا و رشد چشمگیر فضاهای درمانی در کلانشهرها و مراکز استان‌های تهران،‌ فارس، اصفهان، خراسان رضوی،‌ خوزستان،‌ آذربایجان شرقی و مازندران و گیلان روبرو هستیم. این در شرایطی است که در استان‌های شمالی و جنوبی کشور نیز که افراد مبتلا به تالاسمی حضور دارند، نیاز به خون وجود دارد و با گسترش نیاز به این ماده حیاتی روبرو می‌شویم.

حاجی بیگی که در یک برنامه تلویزیونی صحبت می‌کرد، اظهار کرد: در حال حاضر به تمامی گروه‌های خونی احتیاج داریم ولی افرادی که گروه خونی منفی و AB مثبت دارند، اقبال بیشتری به اهدای خون داشته باشند.

وی افزود: با این افزایش نیاز شاهد افزایش مصرف خون و فرآورده‌های آن نظیر گلبول قرمز فشرده شده،‌ پلاسما و پلاکت هستیم. با راه اندازی شبکه ملی خون رسانی کشور و فعالیت مستمر این شبکه، خون بیماران را در سراسر کشور تامین کردیم ولی به هر حال مردم باید خون اهدا کنند و این یک فراخوان و دعوت عمومی از همه مردم است که به کمک ما بیایند تا هیچ بیماری روی تخت بیمارستان دغدغه تامین خون و فرآورده‌های آن را نداشته باشد.

سخنگوی سازمان انتقال خون کشور در ادامه درباره کسانی که واکسن کرونا تزریق کرده‌اند و می‌خواهند خون اهدا کنند، عنوان کرد: این افراد بدانند که با تزریق واکسن سینوفارم و برکت منعی برای اهدای خون ندارند و بعد از رفع عوارض اولیه می‌توانند اقدام به اهدای خون کنند. همچنین افرادی هم که واکسن آسترازنکا و اسپوتنیک تزریق کردند می‌توانند ۱۴ روز پس از تزریق، اقدام به اهدای خون کنند.

او تاکید کرد: کسانی هم که به کرونا مبتلا شدند، می‌توانند ۲۸ روز پس از بهبودی اقدام به اهدای خون کنند. تمامی پروتکل‌های بهداشتی در تمامی مراکز انتقال خون رعایت می‌شود و تجهیزات ما که در پروسه اهدای خون مصرف می‌شود یکبار مصرف و استریل است و کرونا ربطی به اهدای خون ندارد.

کد خبر 633750

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha