مجموع نظرات: ۱
شنبه ۱ آبان ۱۴۰۰ - ۱۹:۵۶
۰ نفر

مراحل ازدوازج از خواستگاری و عقد تا برگزاری مراسم عروسی از ابتدا تا آخرین لحظه، پروسه‌ای سخت و استرس‌زا به حساب می‌آید، مخصوصاً با توجه به وضعیت کرونا و رکود اقتصادی شدیدی که در چند سال اخیر گریبانگیر کشور شده است.

محضر عقد باغ تالار.jpg

این پروسه، شامل تعداد مراحل زیادی است که هر خانواده ممکن است طبق رسم و رسومات خاص خود آن‌ها را برگزار کنند. عموماً بعد از گذراندن چندین و چند مرحله ابتدایی من جمله خواستگاری و بله برون، عموماً نوبت به مراسم عقد می‌رسد.

بعضی خانواده‌ها طبق رسم و رسوم خود مراسم عقد و عروسی را به صورت همزمان برگزار می‌کنند و نیازی به سالن عقد جداگانه پیدا نمی‌کنند.

از طرف دیگر تعداد زیادی از خانواده‌ها این عقیده را دارند که حتماً باید پیش از هم خانه شدن و زیر یک سقف رفتن زوجین و برگزاری مراسم رسمی عروسی، دو طرف به واسطه عقد محضری به هم محرم شوند تا در صورت وجود مشکل، قبل از رسمی شدن ازدواج، به آن پی ببرند و به نوعی درصدد حل کردن آن اقدام مناسبی کنند.

البته که به تازگی برگزاری مراسم عقد و ازدواج در سالن‌های عقد نسبت به قبل، بیشتر رواج پیدا کرده است و این موضوع دلایل زیادی دارد مثل شیوع ویروس کرونا، دغدغه‌های مالی و... 

با در نظر گرفتن این مسئله، قابل برداشت است که عروس و داماد برای انتخاب سالن عقد خود، وسواس زیادی به خرج خواهند داد تا مراسم خود را به خاطره انگیزی و زیبایی مثال زدنی برگزار کنند.

با توجه به تمامی مسائل مطرح شده، شاید داشتن لیستی از ویژگی‌های یک سالن عقد یا محضر عقد خوب، بد نباشد و بتواند در پروسه انتخاب به شما کمک کند.

۱-قیمت مناسب و قابل قبول سالن عقد

با درنظر گرفتن این نکته که ازدواج کردن برای خانواده‌های هر دو طرف، بسیار هزینه بر است، اولین معیار برای انتخاب یک سالن عقد خوب، می‌تواند قیمت و هزینه‌های ورودی آن باشد. البته که طبیعتاً پیدا کردن سالنی که در عین مناسب بودن قیمت، کیفیت خدمات دهی ایده آل و امکانات خوبی داشته باشد؛ کمی سخت می‌شود. اما غیرممکن نیست!

ممکن است شما در نظر داشته باشید که بعد از مراسم خود در محضر عقد خود پذیرایی نیز داشته باشید که در این صورت سالن عقد با پذیرایی و شام را انتخاب نمایید که در هزینه های شما تاثیر میگذارد.

آنچه از یک سالن عقد خوب انتظار داریم

۲-سفره عقد عضو جدانشدنی مراسمات عقد

هر عروس و دامادی سلیقه‌ای خاص در انتخاب سفره عقد خود دارند، برخی سفره‌های کلاسیک و سنتی را ترجیح می‌دهند و برخی دیگر سفره‌های مدرن. حتماً توجه داشته باشید که یک سالن عقد خوب، مجموعه‌ای زیبا و متنوع از سفره‌های عقد دارد و برای انتخاب کردن شما را در مضیغه قرار نخواهد داد.

بعضی از تالارهای عروسی و باغ تالارها نیز سالن عقد اختصاصی همراه با سفره عقد دارند که هزینه جداگانه ای همراه با ورودی از شما دریافت می نمایند.

۳-نورپردازی باعث زیبایی بیشتر مراسم می شود

از دیگر مسائلی که در انتخاب سالن عقد باید مدنظر قرار داده شود، نورپردازی مناسب است. نورپردازی باید به شکلی باشد که علاوه بر روشن کردن فضای محضر، زیبایی و جلوه‌ای خاص و شیک هم به مراسم شما بدهد.

بعضی سالن‌ها نورپردازی خاص و متفاوتی برای جایگاه عروس و داماد دارند که به زیباتر شدن مراسم کمک شایانی می‌کند.

۴- دکوراسیون و تزییانت

داشتن تزئینات مناسب و همگام با تم مراسم از جمله مسائل بسیار مهم است. تزئینات می‌تواند شامل گل آرایی و بادکنک آرایی و حتی شمع آرایی باشد که در هرکدام از آن‌ها باید ریزه کاری‌های خاصی را مدنظر قرار داد.

-گل آرایی سالن عقد و محوطه

تزئینات گل آرایی به روز یکی از ملزومات برگزاری چنین مراسمی می‌باشد. به همین جهت هنگام انتخاب حتماً به میزان گل آرایی و نوع گل‌هایی که استفاده شده‌اند، توجه داشته باشید. گل آرایی در کل بسیار زیبا و تاثیرگذار است، اما استفاده از گل‌های طبیعی همیشه ارجحیت دارد چون بو و طراوت خاصی به فضا می‌بخشد که قابل جایگزینی با هیچ چیز دیگری نیست.

-بادکنک آرایی

این نوع از ترئین در صورتیکه با بی سلیقگی انجام شود، می‌تواند فاجعه به بار آورد! بادکنک آرایی در ترکیب با گل آرایی می‌تواند جلوه‌ای متفاوت به سالن عقد بدهد. البته که طرح بادکنک‌ها اهمیت ویژه‌ای دارد و حتماً طرحی که مدنظر دارید را به مسئول اینکار بدهید تا دقیقاً همان را برای روز مراسم شما پیاده کند. به رنگ بادکنک‌های استفاده شده نیز باید توجه ویژه داشت تا با تم سفره عقد و گل‌های به کار رفته همخوانی داشته باشد و منظره‌ای زننده ایجاد نکند.

-شمع آرایی و بار شمع

استفاده از این نوع تزئین شاید خیلی مرسوم نباشد ولی در عین سادگی، می‌تواند فضایی بسیار رمانتیک و شیک و گرم ایجاد کند که حضور در آن لذت بخش خواهد بود. استفاده از گل‌های متناسب در کنار شمع آرایی، می‌تواند زیبایی آن را چندبرابر کند.

۵- میزبانی و چذیرایی از مراسم

یک محضر ازدواج خوب و مناسب، درکنار تمام ویژگی‌های ظاهری، باید امکان سرو انواع نوشیدنی‌های گرم و سرد و شیرینی‌ها را نیز داشته باشد تا مراسم به بهترین شکل برگزار شود. البته که هرچه بیشتر هزینه کنید، قطعاً خدمات بهتری هم خواهید گرفت. پس حتماً قبل از انتخاب سالن، بودجه خود را در نظر بگیرید.

داشتن پرسنل دقیق و منظم و خوش برخورد نیز از مسائلی است که در بخش پذیرایی باید مدنظر قرار داده شود. برطرف کردن نیازهای مهمان‌های شما باید اولویت داشته باشد.

۶- امکانات بهداشتی

داشتن سرویس بهداشتی تمیز و مناسب از اصلی‌ترین ویژگی‌هایی است که باید برای انتخاب هر فضایی برای برگزاری مراسم با جمعیت زیاد من جمله سالن عقد، باغ تالار، تالار،... در نظر گرفت. زیرا خواه ناخواه در طول مراسم مهمان‌ها به استفاده از سرویس نیاز پیدا خواهند کرد و باید وجود امکانات رضایت بخش تضمین شده باشد.

۷-موسیقی

همه می دانیم که موسیقی از مهم‌ترین اجزای مراسم عقد و ازدواج محسوب می‌شود و وجود یا عدم وجود سیستم پخش موسیقی باکیفیت قطعاً می‌تواند در انتخاب شما تاثیرگذار باشد.

البته که با توجه به سلایق متفاوت افراد، باید موزیک‌های متنوع و متفاوتی مورد استفاده قرار بگیرند یا حتی پلی لیست درخواستی عروس و داماد را پخش کنند. اما داشتن خلاقیت تیم اجرایی و استفاده از موزیک‌های خاص هم اهمیت ویژه‌ای دارد.

برخی سالن‌های عقد قدمی فراتر رفته و دی جی و خواننده هم دارند. قطعاً این سالن‌ها هزینه‌های بیشتری هم دارند ولی اگر موسیقی برایتان اولویت دارد، انتخاب چنین سالن‌هایی به شما پیشنهاد می‌شود.

۸-فضا و محیط سالن

نحوه چینش و دکوراسیون استفاده شده در سالن عقد، نوع مبلمان و صندلی‌های استفاده شده و داشتن فضای بزرگ و کافی برای چیدن سفره و استفاده از لوازم تزئینی در عین راحتی مهمان‌ها از جمله مسائلی هستند که در رابطه با محیط باید مدنظر قرار داده شوند.

آنچه از یک سالن عقد خوب انتظار داریم

فضای سالن باید به اندازه‌ای باشد که مهمانان فضای کافی برای نشستن، راه رفتن، رقص و پایکوبی و ... را داشته باشند و جا تنگ نباشد. لذا حتماً قبل از رزرو سالن، با مسئول آنجا در رابطه با ظرفیت سالن صحبت کنید تا بعداً به مشکل نخورید.

۹-پارکینگ

پیدا کردن جای پارک در شهرهای شلوغی مثل تهران این روزها به دغدغه‌ای همگانی تبدیل شده است. لذا برای راحت کردن خیال مدعویین، حتماً به این نکته توجه داشته باشید.

یک تالار یا محضر عقد خوب، قطعاً پارکینگ اختصاصی دارد و جای پارک به اندازه کافی در اختیار مهمانان قرار می‌دهد.

۱۰-داشتن اتاق پرو

برخورداری از اتاق پرو بزرگ و تمیز برای تمامی سالن‌های خدمات دهنده عروسی مثل سالن‌های عقد، تالارها، باغ‌های عروسی و... ضرورت دارد و حتماً باید مکان مجزایی برای تعویض لباس مهمان‌ها وجود داشته باشد.

۱۱-موقعیت مکانی سالن عقد یا باغ تالار محلی برگزاری مراسم

این نکته هم از جمله مسائلی است که برای راحتی مدعویین هم باید مدنظر قرار داده شود. بهتر است سالن عقد یا باغ تالار انتخابی شما در بخشی از شهر قرار گرفته باشد که دسترسی به آن آسان باشد و ترافیک سنگینی هم نداشته باشد. سعی کنید مکانی را انتخاب کنید که مسیر پیچیده‌ای نداشته باشد و پیدا کردن آن نسبتاً راحت باشد.

۱۲-جایگاه ویژه عروس و داماد

اینکه جایگاه زوج، متفاوت از سایر بخش‌ها باشد و تزئین و نورپردازی ویژه خود را داشته باشد، از جمله مسائلی است که به زیباتر شدن مراسم شما کمک شایانی می‌کند و در زیبایی هرچه بیشتر عکس و فیلم‌های روز مراسم هم مؤثر خواهد بود.

۱۴-وجود فضاهای متنوع

بعضی سالن‌های عقد با توجه به مساحتی که دارند، این امکان را داشته‌اند که انداختن سفره عقد هم در فضای سربسته و هم در فضای باز داشته باشند. برخی سالن‌ها فضایی در حیاط مجموعه خود را برای این کار در نظر گرفته‌اند و تعدادی هم فضای پشت بام و عقد روف گاردن را مهیا کرده‌اند.

قطعاً برگزاری مراسم در فضای باز، زیبایی و جذابیتی متفاوتی دارد که در حال و هوای مراسم هم تأثیر به سزایی خواهد داشت.

۱۵-داشتن سیستم گرمایشی سرمایشی و تهویه مناسب

اهمیت این آیتم کاملاً مشخص است و باید مدنظر قرار داده شود. داشتن سیتم مناسب گرمایشی در فصول سرد و سیستم سرمایشی قوی در فصول گرم، از مسائلی است که آسایش و راحتی تمام حضار را تامین می‌کند.

۱۶-وعده غذایی

اگر شما هم از آن دسته افرادی هستید که می‌خواهید مراسم عقد و عروسی را یکجا برگزار کنید، احتمالاً قصد سرو غذا هم دارید. در این صورت حتماً از قبل با مسئولین سالن هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.

۱۷-بهره بردن از طراح خلاق و باسلیقه برای چیدمان

سالن عقدی که دیزاینر و طراح حرفه‌ای و اختصاصی داشته باشد، قطعاً جزو سالن‌های خوب محسوب می‌شود و انتخاب هوشمندانه‌ای خواهد بود. زیرا شما نگرانی‌ای از بابت تم مراسم و رعایت شدن ترکیب رنگ‌ها و... نخواهید داشت.

۱۸-داشتن امکانات بیشتر

برخی سالن‌های عقد، امکاناتی چون میکاپ آرتیست و آتلیه اختصاصی و ... هم دارند که در صورت تمایل، می‌توانید از امکانات گفته شده استفاده کنید.

کد خبر 633692

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بازار

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha