منابع آگاه دلیل برکناری خالد الحربی،‌ مقام ارشد امنیتی در عربستان را فاش کردند. 

مقام عربستانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از  تسنیم، منابع آگاه سعودی دلیل برکناری اخیر یک مقام ارشد امنیتی در عربستان سعودی را فاش کردند و این مربوط به نگرانی‌های «محمد بن سلمان» ولیعهد سعودی در خصوص ترس از دست دادن قدرت است. 

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی در چارچوب ادعایی مبارزه با فساد، «خالد الحربی» را از ریاست امنیت عمومی عربستان برکنار کرد. 

حساب کاربری «العهد الجدید» اعلام کرد که برکناری الحربی به دلیل پرونده فساد نیست؛ بلکه به دلیل پیامی بود که وی از «سعد الجبری» اطلاعات سابق عربستان سعودی دریافت کرد. 

در این گزارش آمده است که نامه الجبری به الحربی به عنوان کودتایی علیه محمد بن سلمان تفسیر شده است. 

خبرگزاری دولتی عربستان سعودی «واس» گزارش داد که «دریافت رشوه»، «کلاهبرداری» و «سوء استفاده از موقعیت شغلی» از جمله اتهامات الحربی است. 

الحربی در سال ۱۹۶۲ در مدینه متولد شد و خدمت سربازی خود را در ۱۹۸۱ آغاز کرد. وی به کالج امنیتی ملک فهد در ریاض پیوست و در سال ۱۴۰۲ هجری قمری (۱۹۸۱ میلادی) با درجه ستوان و دارای مدرک لیسانس در علوم امنیتی از آن فارغ التحصیل شد سپس به نیروهای ویژه اضطراری در منطقه مدینه منصوب شد و در تمام بخش‌های نیرو، از جمله فرمانده گروهان، فرمانده گردان، فرمانده مرکز استخدام و آموزش و مدیر عملیات کار کرد. 

ملک سلمان در سال ۲۰۱۷ برای وی سمت فرمانده نیروهای ویژه اضطراری صادر کرد. الحربی در سال ۲۰۱۶ مقام فرماندهی نیروهای امنیتی حج را بر عهده داشت و در سال ۲۰۱۷ به عنوان فرمانده نیروهای امنیتی عمره و حج منصوب شد. 

در دسامبر ۲۰۱۸، ملک سلمان تصمیمی مبنی بر انتصاب الحربی به عنوان مدیر امنیت عمومی وزارت کشور عربستان صادر کرد و او تا زمان تصمیم به برکناری، به سمت خود ادامه داد. 

دولت عربستان پس از روی کار آمدن محمد بن سلمان با ادعای مبارزه با فساد بسیاری از مخالفانش را کنار گذاشته است. 

«سلمان بن عبدالعزیز» پادشاه سعودی ۴ نوامبر ۲۰۱۷ دستور تشکیل سازمان موسوم به مبارزه با فساد به ریاست پسرش محمد را صادر کرد و به دنبال آن بود که ده‌ها نفر از شاهزادگان و مسئولان فعلی و پیشین سعودی بازداشت شدند. 

به دنبال این بازداشت‌ها، محمد بن سلمان ولیعهد سعودی توانست بیش از ۱۰۶ میلیارد دلار پول نقد، اجناس قیمتی و اموال گران‌قیمت دیگر را در قبال آزادی برخی از شاهزادگان، از آنان دریافت کند. 

نوامبر ۲۰۱۷ حدود ۳۸۱ نفر در عربستان به اتهام فساد مالی و اختلاس بازداشت و بیشتر آن‌ها در هتل «ریتزکارلتون» در ریاض زندانی شدند. در حال حاضر از این عده هنوز چند نفر در بازداشت به سر می‌برند. 

اخیرا نیز محمد بن سلمان با راه اندازی کمیته موسوم به مبارزه با فساد مجددا به سمت سرکوب جمعی از مقامات، شاهزادگان و افراد با نفوذ بازگشت. این روند با دستورات سلطنتی آغاز شد که پادشاه عربستان تعدادی از مقامات به ویژه «عواد بن عید البلوی» فرمانده نیروهای مرزبانی را برکنار کرد. همچنین دو افسر و دو فرماندار منطقه «تبوک» و تعدادی از مسئولان طرح دریای سرخ به اتهام فساد و زمین‌خواری از سمت خود برکنار شدند.

کد خبر 633361

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار