فرماندار شهرستان زرندیه از خسارت سنگین ۵ هزار میلیارد تومانی آتش‌سوزی به مجموعه طبیعت در این شهرستان در برآورد اولیه خبر داد.

آتش سوزی مجموعه طبیعت در زرندیه

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، سیامک سلیمانی فرماندار شهرستان زرندیه اظهار کرد: آتش‌سوزی مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی طبیعت سبز پارس کهن شهرستان زرندیه خسارات سنگین به بار آورد و این حریق گسترده ۲ مجروح بر جای گذاشت. این آتش سوزی هنوز مهار نشده، اما مدیریت و کنترل شده است و به زودی مهار می‌شود.: آتش سوزی این واحد بزرگ تولیدی مواد غذایی حدود ساعت ۳:۳۰ دقیقه بامداد امروز گزارش شد و به دلیل حجم بالای آتش‌سوزی تمامی پتانسیل‌ها برای مهار این آتش‌سوزی به کار گرفته شده است. یکی از عوامل فزآینده آتش سوزی باد غالبی بود که از اول صبح شاهد آن بودیم، اما طبق برآوردهای انجام شده احتمالا تا پایان روز جاری اطفای حریق به صورت کامل انجام شود.

وی ادامه داد: حجم بالای آتش سوزی موجب شد تا از تمامی ظرفیت‌های ایستگاه های آتش نشانی شهرداری‌های شهرهای زرندیه و همچنین شهرستان‌های همجوار نظیر اسلامشهر و نیز امکانات بخش خصوصی برای مهار آن استفاده شود که خوشبختانه با تلاش صورت گرفته حریق به کنترل درآمد و مدیریت شد. هم اکنون آتش سوزی تحت کنترل است، اما به دلیل نوع محصول هنوز اطفاء کامل صورت نگرفته و عوامل حاضر در محل مشغول لکه گیری و اطفاء کامل حریق هستند.

فرماندار شهرستان زرندیه اظهار داشت: علت آتش‌سوزی مشخص نیست و باید توسط کارشناسان امر بررسی شود، اما گمانه‌زنی‌ها اتصال برق و مشکلات برقی را علت اصلی آتش سوزی تلقی می کنند. تحقیقات اولیه نیز نشانگر آن است که حریق بر اثر اتصالات برقی صورت گرفته به وقوع پیوسته است. در عین حال تحقیقات و بررسی های دقیق لازم برای دستیابی به علت دقیق وقوع حادثه سانحه ادامه دارد که این فرایند توسط کارشناسان انجام و اعلام خواهد شد.

سلیمانی تصریح کرد: بر اثر وقوع این حریق گسترده، سوله‌های بسته بندی موادغذایی و انبار این مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی از بین رفته است و خسارت بسیار سنگینی بر اثر این آتش سوزی بر جای مانده است. برآورد اولیه خسارت وارده به این مجموعه، حاکی از آن است که خسارتی در حدود ۵ هزار میلیارد تومان به این مجموعه وارد شده است. همچنین در پی وقوع حریق گسترده، افزون بر ۶۰ درصد و در حدود ۵ هکتار از سالن‌های مسقف و سوله‌ها دچار آسیب شده و انبارها نیز از بین رفته است.

وی بیان داشت: به رغم حریق گسترده و آتش سوزی وسیع در این واحد بزرگ تولیدی و صنعتی، خوشبختانه با تلاش آتش نشانان و نیروهای امدادی و همچنین مدیریت ستاد مدیریت بحران شهرستان زرندیه، از بروز خسارت به فرآیند واحدهای تولید این مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی جلوگیری به عمل آمده است. امیدواریم این مجموعه عظیم به زودی به چرخه تولید بازگردد.

فرماندار شهرستان زرندیه با اشاره به اینکه خوشبختانه آتش‌سوزی این مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی تلفات جانی در بر نداشت و تنها بر اثر وقوع این حریق گسترده ۲ نفر مصدوم شدند، تأکید کرد: فرمانده نیروی انتظامی شهرستان زرندیه برای مهار این آتش سوزی وارد میدان شد که متأسفانه به همراه یک فرد دیگر مصدوم شده و برای مداوا به مراکز درمانی اعزام شدند.

بیشتر بخوانید: 

سلیمانی در خصوص اعلام مدیریت بحران استان مرکزی مبنی بر احتمال انجام عملیات امداد هوایی با توجه به شدت آتش سوزی برای اطفای حریق، ابراز داشت: با توجه به اینکه حریق در فضای مسقف ایجاد شده نیازی به اطفای حریق از طریق عملیات امداد هوایی نیست و کارآیی نخواهد داشت، اما در عین حال آمادگی لازم برای هرگونه عملیات امدادی وجود دارد.

آتش به طور کامل خاموش نشده

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی نیز در این رابطه گفت: تمامی ظرفیت‌های شهرستان زرندیه برای مهار آتش‌سوزی مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی طبیعت سبز پارس کهن در شهرستان به کار گرفته شده است.

حمید غیاثی افزود: متاسفانه بنابر آخرین گزارشات، حریق به طور کامل خاموش نشده و با توجه به حجم گسترده آتش، تمامی عوامل در تلاش هستند تا زودتر این مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی از آتش پاکسازی شود.

وی ادامه داد: بنابر اعلام فرماندار شهرستان زرندیه در حال حاضر نیازی به اعزام تجهیزات و پشتیبانی از مرکز استان نیست و ظرفیت شهرستان پاسخگو است. اما تمام تدابیر لازم در این راستا اندیشیده شده و در این راستا تجهیزات و پشتیبانی لازم آماده است.

مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی اظهار داشت: هماهنگی‌های لازم با فرماندار شهرستان زرندیه صورت گرفته و اکنون تمامی دستگاه‌های امدادی و خدمات رسان برای اطفای این حریق گسترده حضور دارند. همچنین با توجه به شدت آتش سوزی و نیاز احتمالی به پشتیبانی اطفای حریق این آتش سوزی عظیم، هماهنگی لازم با مدیریت بحران کشور برای اجرای عملیات امداد هوایی در صورت نیاز، انجام شده است.

واحد صنعتی طبیعت سبز پارس کهن در فضایی به وسعت ۹ هکتار در شهرک صنعتی مامونیه شهرستان زرندیه احداث شده و فعالیت خود را از سال ۱۳۹۱ آغاز کرده است. میزان سرمایه‌گذاری این مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی ۲۲۵۰ میلیارد ریال است.

این مجموعه بزرگ تولیدی و صنعتی در حال حاضر دارای کارخانه‌های تولید روغن مایع و جامد خوراکی، کارخانه تولید رب گوجه فرنگی و کارخانه بسته بندی چای است. همچنین اکنون مهم‌ترین بستر کاری این مجموعه واردات و توزیع محصولاتی چون برنج و شکر با عنوان طبیعت است.

کد خبر 633286

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار حوادث

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha