همزمان با خاموشی‌های گسترده در بیروت و دیگر شهرها، نمایشگاه «روشنایی‌های لینان» شامل آثار ۵۵ هنرمند لبنانی از دهه ۱۹۵۰ تا امروز در شهر پاریس برپا شده است.

نمايشگاه روشنایی‌های لبنان در پاریس

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از نشنال، «روشنایی‌های لبنان» ماه گذشته میلادی در موسسه جهان عرب در پایتخت فرانسه آغاز به کار کرد و نمایشگاه‌گردان آن کلود لمان است؛ یک مجموعه‌دار فرانسوی - لبنانی که معتقد است هنرمندان همواره از نور استثنایی لبنان گفته‌اند و این نور شهر بیروت را در گذر از سال‌های پرالتهاب به نگینی درخشان تبدیل کرده است.

به باور لمان، آنچه در نمایشگاه «روشنایی‌های لبنان» در پاریس به نمایش درنیامده، نه کاملا غربی است نه صرفا شرقی. بر این اساس، آثار هنری فقط به لبنان تعلق دارند، نه هیچ خاک و سرزمین دیگر. یازده نفر از هنرمندان جوان حاضر در نمایشگاه با سنین ۲۱ تا ۳۵ سال با فراخوان برگزیده شده و آثار هنری خود را با موضوع بیروت به پاریس فرستاده‌اند. بخش دیگر آثار هم گزیده ۱۶۰۰ اثر اهدایی خانواده لمان به موسسه جهان عرب در سه سال اخیر هستند.

روشنایی‌های لبنان در پاریس؛ مرور ۷۰ سال هنر کشوری که نگین خاورمیانه بود

یکی از نقاشی‌های برجسته و چشمگیر حاضر در نمایشگاه «پایان» ایمن بعلبعکی است که گرچه سال ۲۰۱۶ کشیده شده اما تابلو نئون پایان روی آن کنایه‌ای است به این روزهای بیروت و لبنان بحران‌زده. الیاس نفع، جوان‌ترین هنرمند حاضر در نمایشگاه «روشنایی‌های لبنان» با ۲۴ سال یک چیدمان بزرگ بر اساس اجرای «شب‌های انس» خواننده سوری در سال ۱۹۴۴ در وین خلق کرده و مضمونی درباره هویت عربی دارد.

لمان امیدوار است پس از پایان کار نمایشگاه در پاریس، دیگر شهرهای جهان هم میزبان «روشنایی‌های لبنان» باشند و این روزها برنامه‌ریزی برای ارسال آثار و نمایش آنها در سنگاپور، ایالات متحده و مغرب در جریان است.

کد خبر 633143

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha