رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران گفت: بیش از نیمی از جمعیت این استان را کارگران و بازنشستگان تشکیل می‌دهند. در این استان وضع کارگرها و بازنشسته‌ها خوب نیست.

کارگران فصلی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایلنا، نصرالله دریابیگی رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران گفت: ۴۰ سال گذشته برای کارگران یک طرف و دهه اخیر و ۲ سال گذشته یک طرف. آنچه می‌گویند و نامش را احترام به مقام و جایگاه کارگران و بازنشستگان می‌گذارند، در عمل اتفاقات دیگری افتاده است.

دریابیگی گفت: در استان مازندران یک خانواده ۴ نفره ماهانه باید ۱۰ میلیون تومان در جیب سرپرست خانوارش باشد تا یک زندگی آبرومندانه داشته باشند اما متوسط دریافتی یک بازنشسته ۴/۵ میلیون تومان است.

این نماینده کارگری در استان مازندران اظهار کرد: فکر نکنید مشکلات فقط برای بازنشستگان است؛ کارگران شاغل هم با انبوهی از مشکلات دست و پنجه نرم می کنند. از کمی حقوق تا نبود امنیت شغلی.

او گفت: کارگران و بازنشستگان سبد ۱۰ میلیونی هزینه‌ها را چگونه پر کنند؟ آنها با سیگارفروشی در کنار خیابان، شستن ماشین مردم، نگهبانی در پارک و هر کار دیگری که نام آن را شغل کاذب گذاشته‌ایم، زندگی خود را تامین می‌کنند.

دریابیگی گفت: قدرت خرید کارگرجماعت و بازنشستگان به شدت پایین آمده و حاصل این شرایط رکود اقتصادی و بازار است. کارگر قدرت خرید کالایی را که خودش تولید کرده ندارد. این فرد با هزار و یک خیال و مشکلات به سراغ کار دوم و سوم می رود و فردا صبح باید در پای دستگاه تولید حاضر شود. از او چه می ماند؟ مشکلات معیشتی، بیکاری فرزندان و ... همه در ذهنش جمع هستند و بعدا می شنویم دست کارگر در حین کار زیر دستگاه مانده و قطع شده است.  او با چه انگیزه ای برای شکوفایی تولید و استقلال کشورش تلاش کند؟  

احیا نشدن بن‌های کارگری

رئیس کانون بازنشستگان تامین اجتماعی مازندران با انتقاد از برخی مسئولان و نمایندگان مجلس که شعار حمایت از تولید و کارگر سر می دهند و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی و پرداخت مابه‌التفاوت ارز را طرح می‌کنند، گفت: پول‌پاشی در جامعه یعنی تورم و گرانی های سرسام آور. ما پیشنهاد می‌کنیم بن کارگری و کارمندی را احیا کنند تا حقوق‌بگیران حداقل بتوانند کالاهای اساسی مثل برنج و مرغ و گوشت و لبنیات را بر سر سفره‌شان ببینند.

او از وزیر تعاون و کار درخواست کرد که موضوع بن کارگری را در شورای عالی کار مطرح و بر احیای تعاونی های کارگری و کارمندی پافشاری کند تا بلکه اقشار آسیب پذیرجامعه از فشارهای کنونی خارج شوند و عدالتی که مدنظر مسئولان و کارگزاران نظام است، محقق شود.

این نماینده کارگری گفت: اگر در سال‌های گذشته طبق قوانین کار و تامین اجتماعی حقوق کارگر و بازنشستگان به عدالت و منطقی افزایش می یافت، امروز شاهد این همه مشکلات نبودیم.

وی افزود: رئیس سازمان برنامه و بودجه درباره افزایش ۱۰ تا ۳۰ درصدی دستمزدها و افزایش پلکانی حقوق ها اظهارنظر می‌کند. ما صحبت‌مان این است که ۸۰ درصد کارگران و بازنشستگان حداقل‌بگیر هستند. آیا این افزایش ها کمک حال این جماعت خواهد بود؛ قطعاً خیر.

وی خطاب به دولت و مجلس گفت: کارگران و بازنشستگان اوضاع مالی‌شان وخیم است. با این حقوق ها به کجا خواهیم رسید؟ با ماهی ۴/۵ میلیون و ۵ میلیون کدام مسئول و نماینده محترم زندگی می کند که ما نیز اینگونه باشیم؟ حقوق های ۳۰ تا ۴۰ میلیونی برخی مدیران کجا و دستمزد بخور و نمیر جماعت کارگر و بازنشسته کجا؟  

اجرا نشدن قانون درمان رایگان کارگران

دریابیگی ضمن قدردانی از برخی مسئولان استان مازندران و مدیران تامین اجتماعی که تا حدودی با ارائه خدمات درمانی، مرهمی بر مشکلات کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی هستند، از اجرایی نشدن قانون درمان رایگان مطابق قانون اساسی و مسکوت ماندن قانون الزام درمان رایگان توسط تامین اجتماعی انتقاد کرد و گفت: در استان مازندران ۵ بیمارستان تامین اجتماعی داریم و طرح‌های توسعه ای این سازمان در حال اجرا هستند، اما این امکانات در تمام مناطق استان وجود ندارد و کارگران و بازنشستگان تامین اجتماعی مجبورند از جیب‌شان هزینه‌های بیمه تکمیلی را بدهند. اینها موارد نقض قوانین هستند و هیچ کس هم پاسخگو نیست.

او از مدیران سازمان تامین اجتماعی خواست که پیگیر بدهی ۴۰۰  هزار میلیارد تومانی دولت به این سازمان باشد و در ادامه به بحث پرچالش همسان‌سازی حقوق بازنشستگان پرداخت و گفت: این موضوع در دولت احمدی‌نژاد طرح شد اما اجرایی نشد و در دولت روحانی نیم‌بند محقق شد. سال ۱۳۹۸ برای تامین بار مالی طرح ۵۰ هزار میلیارد تومان از محل رد دیون دولت به سازمان تامین اجتماعی عملیاتی شد و برای سال ۱۳۹۹ که قرار بود ۸۹ هزار میلیارد تومان در بودجه دیده شود، ریالی محقق نشد اما حقوق بازنشستگان تا درصدی ترمیم شد که البته با ایده‌آل‌ها فاصله داریم.

دریابیگی گفت: آقای نوبخت رئیس سابق برنامه و بودجه اعتقاد داشتند که اجرای این طرح تورم‌زا خواهد بود که البته نمایندگان مجلس در برابر چنین اظهاراتی اعلام کردند به لایحه دولت برای افزایش حقوق بازنشستگان تامین اجتماعی رای مثبت خواهند داد و همین نمایندگان اخیراً صحبت های دیگری داشتند که من اعلام می‌کنم بار مالی این طرح بر عهده سازمان تامین اجتماعی است و نمی توانند بگویند بودجه اش را دولت تامین می کند. اگرچه اعتقاد داریم دولت ما را نیز همچون بازنشستگان لشکری و کشوری ببیند و از محل فروش نفت، اعتبارات طرح همسان‌سازی را تامین کند.

وی می گوید: از نمایندگان محترم مجلس انتظار داریم همان گونه که در شعارهای خودشان حامی تولید و کار و کارگر هستند، در عمل نیز با تصویب دائمی شدن همسان‌سازی حقوق بازنشستگان برای همیشه قشر کارگر را از بلاتکلیفی و نگرانی خارج کنند.

کد خبر 633100

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 22
 • نظرات در صف انتشار: 4
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • محمد IR ۰۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  2 0
  با ۳۶۰۰حقوق وماهی یک میلیون اجاره وبچه مریض چه کنم خدایا
 • بازنشسته IR ۰۱:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  واقعا بازنشسته ها موندن چکار کنن چرا به این قشر بازنشسته ها فکری نمیشه واقعا این زندگی نیست که میکنیم جنگ با شکم هست دولت جدید فورا باید کاری بکنه
 • ناشناس IR ۰۲:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  همین حقوق کارگران پیمانی را با تاخییر می دهند چرا ؟
 • علی IR ۰۲:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  اولین کسی درک کرد که باحقوق بازنشستگی نمی شود زندکیبااین همه گرانی حرف دل مارا زد به خدا این حقوق های اندک فقط نصف ماه تمام میشود
 • یک ایرانی IR ۰۲:۵۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  بازنشسته تامین اجتماعی با سابقه نزدیک به 32 سال با حقوق و مزایای دریافتی 4 میلیون و 150 رزمنده هشت سال دفاع مقدس این حقوق فقط برای زنده ماندن هست مسوولان مربوطه چه زمانی من و خانواده ام می توانیم زندگی کنیم؟!
 • س IR ۰۳:۴۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  اینا خوبه 4 میلیون میگیرن ما تو جایگاه کار میکنم 2 وهفتصد میدن خدا به داد ما برسه
 • IR ۰۸:۰۹ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  همون ۴۵۰۰۰۰۰ تومان نمیدن من خودم ماهی ۳۵۰۰۰۰۰ میگیرم
 • علیرضا IR ۰۸:۱۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  چرا جو میدی آقا کدوم حقوق ۴/۵ یه درگاه بزارید عکس فیش حقوقیمون روبزاریم دریافتی ما تو بهترین شرایط ۳/۵ هست مگه با این مالیات کم شدن حق بیمه چیزیم میمونه
 • علی IR ۰۸:۱۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  اون بازنشسته که مریضه یا سن بالاست توان کار نداره چیکار کنه آقای مسعولین اگه خودتون همچین حقوقی بگیرید چیکار میکنید وقتی زنو بچه ات چیزی ازت بخواد نتونی بخری شرمنده بشی ...
 • محمد IR ۰۸:۴۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  2 0
  دلخوش به این مقدار نباشید
 • ناصردق پناهی درچه IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  2 1
  اینجانب هم نگهبانی سرساختمان های دیگران ازفونداسیون گرفته به بعدش داخل چادر مسافرتی
 • مجید IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  5 0
  در مجلس ودولت وانجمن کارگری برای کارگر حرفهای خوب زده میشه ولی در عمل هیچی آخه نمیدونم این چه دنیاییه که هر کس به هر نوعی میخواهد کارگر را در فقر نگهداره که مبادا خدانکرده وضعش یه کم خوب بشه ولااقل زنده بمونه نه زندگی کنه
 • IR ۰۹:۰۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  5 0
  با ماهی 4تومان میشه زندگی کرد.. یه باز نشسته زن داره بچه داره. نوه داره.. خرج زندگی داره.... 30سال خدمت کردم تامین اجتماعی داره میده بهم ماهی 5تومان... من اون پول بیمه ماهیانه رو بانک گذاشته بودم الان تواین 30سال.. ماهی 12تومان حقوقم بود... مسولین مملکت رو به نابودی دارید می‌کشید...
 • IR ۰۹:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  خیلی ها کمتر ۴/۵ میلیون حقوق می‌گیرند.
 • IR ۱۰:۰۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  من بازنشسته تامین اجتماعی هستم ۳/۴۰۰ حقوق میگیرم . آیا می‌شود با این حقوق زندگی کرد . نماینده مجلس دوره قبل ۲۱ برابر حداقل دستمزد می‌گرفت و این دوره مجلس ۱۵ برابر حداقل دستمزد می‌گیرد. چطور ما را درک می‌ کنند .
 • حیدر IR ۱۰:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  2 0
  خانه از پای بست ویران است
 • محمدرضا بری IR ۱۰:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  1 0
  خدا رو شکر ی نفر پیدا شد از کارگران دفاع کرد
 • بازنشسته تامین اجتماعی IR ۱۰:۵۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  4 0
  با این تورم و گرانی که مسبب ان فقط دولتها میباشند یک لباسشوئی ایرانی شده بیست میلیون تومان با ماهی ده میلیون تومان هم نمیشود زندگی کرد
 • IR ۱۰:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  6 0
  باسلام کی به فکر کارگر هست
 • IR ۱۱:۰۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  2 0
  چهار و نیم کجا بود؟ شوهر من مستمری بگیره. با بچه کوچیک و قرضو خرج و مریضی و داروهای گرون با سه وهشتصد فقط تا چند روز میرسه. بقیه ماه رو با دست خالی سر می‌کنیم. همه‌ش شرمنده بچه ها هستیم
 • IR ۱۱:۰۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  3 0
  شماروبه هرچی می پرستید یک فکری به حال کارگر بدبخت بکنین بیچاره هاصبح وشب ندارن اخرهم شرمنده زن وبچه هستن
 • ناشناس IR ۱۱:۲۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۹
  0 0
  آقا ،،،،،بدهی دولت به تامین اجتماعی پرداخت بشه کمکشون پیشکش ...حداقل با این پول بشه یک سرمایه گزاری برا آینده بشه