رئیس پلیس کشور ضمن توضیح درباره نحوه برخورد پلیس با مجرمان در خصوص فیلم منتشرشده از بازداشت یک خانم در شبکه‌های اجتماعی که بازخوردهای بسیاری داشته است، توضیح داد. 

سردار حسین اشتری

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از تسنیم، سردار حسین اشتری رئیس پلیس کشور در پاسخ به این سؤال که چرا پلیس خودروهای ناایمن را شماره‌گذاری می‌کند، گفت: ما به تمام خودروسازها اعلام کرده ایم که حداقل‌ها را باید داشته باشند و استانداردهای لازم را رعایت کنند. در سال‌های گذشته نیز برخی خودروها را مدتی پلاک نکردیم تا به طور مثال ترمز و ایمنی‌شان را اصلاح کردند.

مسامحه با خودروسازها

سردار اشتری در پاسخ به این سؤال که آیا بعضاً با خودروسازها مسامحه نیز شده است، افزود: این موضوع را رد نمی‌کنم اما پلیس در قبال سهم خودش محکم و قاطع پای کار آمد. بالاخره سازمان‌های دیگر هم سهم دارند و ورود می‌کنند. تمام تصمیمات دست پلیس نیست اما انصافاً پلیس در این رابطه نمره خوبی می‌گیرد.

رئیس پلیس کشور با تأکید بر این‌که پلیس در بحث سلامت مردم، امنیت راه‌ها و ایمن‌سازی خودروها نقش خوبی داشته است، توضیح داد: در این رابطه تولید برخی از خودروها را متوقف کردیم و آنها را شماره‌گذاری نکردیم. اکنون نیز برخی از خودروها تولید نمی‌شوند.

اشتری در پاسخ به این سؤال که آیا به پلیس برای تأیید خودروها نیز فشار وارد شد، بیان کرد: خود خودروسازها نتوانستند بر ما غالب شوند. حتماً ما قوی‌تر برخورد کردیم اما برخی از مسئولان در زمان گذشته ورود کرده بودند و نمی‌گذاشتند ما راه را تا آخر کامل طی کنیم. 

دستی را که باعث رعب و وحشت مردم می‌شود، باید قطع کرد

این مقام ارشد انتظامی در پاسخ به این سؤال که چرا بعضاً شاهد صحنه‌هایی از برخورد پلیس هستیم که دستمایه دیگران می‌شود و این‌که چه اقداماتی باید صورت گیرد تا آستانه صبر و تحمل نیروهای پلیس افزایش پیدا کند، عنوان کرد: همکاران بنده در اقصی نقاط کشور حضور دارند و با اختیارات و مسئولیت موجود باید با هر بی‌نظمی برخورد کنند.

فرمانده نیروی انتظامی با تأکید بر این‌که مبنای کار ما قانون و پلیس مجری قانون است، گفت: باید بر اساس قانون با هر ناهنجاری، کار خلاف قانون و جرم مشهود برخورد کنیم.

او گفت: در اجرای این مأموریت‌ها بیش از ۹۹ درصد می‌بینیم که همکاران با جدیت، رأفت همراه با مهربانی کار خود را انجام می‌دهد. به طور مثال نیروی انتظامی واقعاً در برخورد با اوباش مقتدرانه برخورد کرد و گفتیم با هر کسی که به حقوق مردم تعدی کند و باعث سلب آسایش مردم شود، باید با اقتدار برخورد کرد.

این مقام ارشد انتظامی ادامه داد: مجرم اگر به روی مردم سلاح کشیده و در حال ایجاد رعب و وحشت باشد، در صورتی که سلاحش را روی زمین انداخت و تسلیم شد که هیچ، اما اگر سلاحش را زمین نگذاشت، باید با قاطعیت با وی برخورد شود. دستی که به روی مردم کشیده و باعث رعب و وحشت می‌شود، اگر تسلیم قانون نشد، باید قطع شود.

اشتری بیان کرد: البته اگر مجرم تسلیم ما شد، اسیر ما است و در آن زمان بحث فرق می‌کند اما ما باید مقتدرانه برخورد کنیم. نمی‌توانیم از کنار سارق مسلح یا متجاوز به عنف بگذریم اما چقدر از این افراد در جامعه وجود دارند، شاید یک درصد کل جامعه باشند. ۹۹ درصد از افرادی که با آنها سر و کار داریم، مردم خوب ما هستند که به طور مثال ممکن است گاهی کمربند ایمنی خود را نبسته باشند، از چراغ قرمز عبور کنند، حین موتورسواری مقررات را رعایت نکنند که در اینگونه موارد گفته‌ایم با رأفت برخورد شود.

رئیس پلیس کشور افزود: حتی درباره موتورسوارها تخفیف دادیم و گفتیم افرادی که موتورسیکلت وسیله امرار معاش آنها است اما در جایی تخلفی مانند عدم استفاده از کلاه ایمنی یا یک طرفه رفتن مسیر داشتند، متوقف شوند اما موتورسیکلت آنها توقیف نشود.

نباید تنها به یک عکس و فیلم بسنده کرد

سردار اشتری با بیان این‌که حتی حق نداریم با یک متهم برخورد خارج از قانون، مسائل شرعی و اخلاقی انجام دهیم، گفت: در جایی ممکن است اتفاقی رخ دهد که متأسفانه سریع در فضای مجازی منعکس می‌شود. ما نیز ناراحت می‌شویم و به سرعت بررسی خود را انجام می‌دهیم.

این مقام ارشد انتظامی بیان کرد: به طور مثال مدتی قبل همکاران من آقایی را بازداشت کردند و به شکل سختی وی را داخل خودرو می‌بردند. تصور خود من این بود که شاید این فرد به دلیل سوار شدن بر موتورسیکت بدون استفاده از کلاه ایمنی متوقف شده یا تخلفی داشته است. بعد از پرس‌وجو متوجه شدم او سارقی بود که چند دقیقه قبل از بازداشت، کیف خانمی را به طرز خشنی درحالی‌که این خانم به زمین خورده بود، سرقت کرده و این خانم را به بیمارستان برده بودند. دختر این خانم در محل حضور و حالت نگران‌کننده‌ای داشت اما آن لحظه فیلم‌برداری و عنوان شد که پلیس وی را به دلیل عدم استفاده از کلاه ایمنی حین استفاده از موتورسیکلت بازداشت کرده است.

اشتری ادامه داد: البته ما نیز آنقدر اقتدار داریم که می‌توانیم متهم را به سرعت منتقل کنیم اما نباید تنها به یک عکس و قطعه‌ای از فیلم بسنده کرد.

فرمانده نیروی انتظامی با تأکید بر این‌که برخوردها باید با رعایت تمام مسائل و حال مردم باشد، اظهار کرد: با بزه‌کارها که مرتکب جرم شده و باعث رعب و وحشت برای مردم باشند، باید بدون اغماض، با سرعت و قدرت برخورد کنیم.

این مقام مسئول درباره فیلم منتشرشده از بازداشت یک خانم نیز گفت: این موضوع توسط بازرسی پلیس در حال بررسی است و نتیجه آن فردا یا پس‌فردا به من اعلام می‌شود. البته باید بگویم موضوع بازداشت این خانم ربطی به حجاب نداشت و موضوع دیگری بود و حکمی برای بازداشت او وجود داشت.

بیشتر بخوانید؛ 

کد خبر 632466

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار