عضو کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با کرونا ضمن ارائه توضیحاتی درباره شرایط فعلی کرونا در کشور تاکید کرد: در صورتیکه افراد پیش از تزریق واکسن کووید۱۹ علائمی مشابه با سرماخوردگی دارند، باید از تزریق واکسن خودداری کنند.

کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر مهرناز رسولی نژاد عضو کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با کرونا با اشاره به روند تدریجی کاهشی کرونا، گفت: البته در برخی شهرها که همچنان قرمز هستند، نگرانی‌هایی وجود دارد اما تعداد این شهرها کاهش یافته و وضعیت با حدود دو ماه قبل اصلا قابل مقایسه نیست. هرچند همچنان بیماران به ما مراجعه می‌کنند اما شرایط بهتر شده است.

او انجام واکسیناسیون و رعایت پروتکل‌های بهداشتی را دو بازوی اصلی کنترل کرونا دانست و ادامه داد: باید تقاضا برای تزریق واکسن از سوی مردم پیش از استفاده از ابزارهای حکومتی و منع ارائه خدمات اجتماعی به واکسن نزده‌ها و ... افزایش یابد و در عین حال همچنان استفاده از ماسک را جدی گرفت. همچنین اتخاذ تصمیماتی برای کاهش تجمعات در مجامع و وسایل نقلیه عمومی از اهمیت بالایی برخوردار است.

رسولی نژاد افزود: بسیاری از اپیدمیولوژیست‌ها بروز پیک ششم را محتمل دانستند، اما احتمالا با توجه به گسترش واکسیناسیون، پیک ششم نسبت به پیک پنجم سبک‌تر باشد.

عضو هیات علمی گروه عفونی دانشگاه علوم پزشکی تهران درباره علائم مبتلایان به کرونا در شرایط فعلی، تصریح کرد: بیماران اکنون بیشتر با علائم سرماخوردگی مراجعه می‌کنند. تب، بدن‌درد و آبریزش بینی شدید از علائم فعلی است که این علائم حدود 5 ماه پیش خیلی کمتر بود.

وی افزود: همچنان افراد چاق، کسانی که زمینه دیابت دارند، مصرف کنندگان دخانیات و بیماران زمینه‌ای فرم‌های شدیدتر بیماری را تجربه می‌کنند. نمی‌توان گفت شرایط بیماران بدتر شده اما نکته مهم این است که با کاهش مراجعات و بستری‌ها، ارائه خدمت در بیمارستان و رسیدگی به بیماران بهبود یافته است.

رسولی‌نژاد با تاکید بر اهمیت تزریق واکسن کرونا، اظهارکرد: به جرات می‌توان گفت حتی کسانی که در فاصله دریافت دوز یک و دو مبتلا می‌شوند و تنها یک دوز واکسن تزریق کردند، با وجود ابتلا به کووید۱۹ شرایط خیلی بهتری نسبت به واکسن‌نزده‌ها دارند.

عضو کمیته علمی کشوری کنترل و مقابله با کرونا بیان کرد: در حال حاضر از همه طیف‌ سنی مراجعه داریم. پیش‌تر افراد بالای ۵۰ و ۶۰ سال بیشتر مراجعه می‌کردند، اما اکنون جوانان هم زیاد مراجعه می‌کنند.

رسولی‌نژاد افزود: با توجه به اینکه بیماری در جامعه زیاد است دسته‌ای از بیماران هم ممکن است در مواجهه با فرد کرونایی بدون آنکه بدانند مبتلا شده باشند، اما نوع بدون علامت را تجربه کنند یا در فاصله ابتلا تا پیدایش علائم، واکسن تزریق کنند و پس از آن تازه علائم ابتلای قبلی آنها به کووید۱۹ نمایان شود.

وی گفت: این همزمانی بروز علائم ابتلا به کرونا و تزریق واکسن به هیچ عنوان به دلیل واکسن زدن نیست، بلکه پیش از تزریق هم ویروس در بدن فرد وجود داشته است. در صورتی که افراد پیش از تزریق واکسن علائمی مشابه با سرماخوردگی دارند، باید از تزریق واکسن خودداری کنند.

کد خبر 632420

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha