در حالی که مسئولان پروژه واکسن رازی از عدم ارائه مجوز مصرف اضطراری واکسن کووپارس ازسوی سازمان غذا و دارو گلایه دارند و می‌گویند با آنکه همه مدارک مربوطه را تحویل داده‌اند اما هنوز خبری از مجوز نیست، سازمان غذا و دارو می‌گوید: گزارش بینابینی فاز ۳ مطالعات بالینی مبنی بر اثربخشی مناسب واکسن کووپارس هنوز ارسال نشده است.

واکسن کوو پارس - واکسن رازی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، دکتر رضا مساعد رییس اداره مطالعات بالینی و مراقبت‌های دارویی سازمان غذا و دارو درباره روند صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن‌های کرونا در کشور گفت: ما صرفا پس از حصول اطمینان کامل از سلامت و اثربخشی واکسن‌های کرونا مبادرت به صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن‌های وارداتی و تولید داخل کرده و بر سر سلامت مردم به هیچ وجه مسامحه و سهل‌انگاری را نمی‌پذیریم.

وی اعلام کرد: صدور مجوز مصرف اضطراری به واکسن‌های تولید داخل منوط به ارائه گزارشات و نتایج بینابینی مستند و متقن فاز ۳ مطالعات کارآزمایی بالینی بوده و سازمان غذا و دارو قبل از دریافت این گزارش تحت فشارهای خارجی به هیچ عنوان مجوز مصرف اضطراری صادر نکرده و نخواهد کرد.

دلیل عدم صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن رازی

مساعد درخصوص برخی اخبار مبنی بر عدم صدور مجوز مصرف اضطراری برای واکسن رازی تاکید کرد: صدور مجوز منوط به اتمام موفقیت‌آمیز مراحل مطالعه شامل مطالعات کیفی، پیش‌بالینی و بالینی است. بر این اساس واکسن‌های تولید داخل پس از طی شدن مرحله پیش‌بالینی، در صورت اخذ مجوز کمیته اخلاق و کمیته مطالعات بالینی در وزارت بهداشت، اجازه ورود به فاز یک مطالعات بالینی را خواهند داشت. پس از آن در فاز یک مطالعات بالینی، صرفا بررسی سلامتی و ایمنی واکسن انجام می‌شود.

وی افزود: در مرحله بعد در صورت ورود واکسن به فاز دوم، میزان آنتی‌بادی ایجادشده (ایمونوژنیسیتی) بررسی و در فاز ۳ میزان اثربخشی واکسن از لحاظ کاهش موارد بستری و منجر به فوت بررسی می‌شود. لذا صرفا واکسن‌هایی که این مراحل را با موفقیت سپری کنند، مجوز مصرف اضطراری را از سازمان غذا و دارو دریافت می‌کنند.

مساعد ادامه داد: گفتنی است واکسن‌های تولید داخل مانند واکسن برکت زمانی مجوز استفاده اضطراری گرفت که علاوه بر تزریق هر دو دوز به جمعیت چندین هزار نفری در فاز ۳ مطالعات بالینی، در فاز ۲ مطالعات بالینی تیتر آنتی‌بادی بالای ۹۲ و ایمونوژنیسیتی فوق‌العاده‌ای را به اثبات رسانده بود. ضمن آنکه در آن مقطع هیچ جایگزین (آلترناتیو) دیگری در میان واکسن‌های وارداتی و تولید داخلی وجود نداشت و مجوز مصرف این واکسن در شرایط خاصی به صورت داوطلبانه صادر شد.

وی افزود: پس از واکسن برکت، مجوز مصرف اضطراری واکسن انستیتو پاستور با اتمام تزریق هر دو دوز واکسن داوطلبان فاز ۳ مطالعه بالینی و انتشار گزارش بینابینی دوم فاز ۳ مطالعات بالینی با اثربخشی بسیار مناسب براساس مطالعات گسترده همزمان در دو کشور ایران و کوبا صادر شد.

مساعد ادامه داد: از آنجایی که سازمان غذا و دارو متولی صدور مجوز برای این واکسن‌ها و ناظر بر کیفیت آنها است، با احترام به تمامی دانشمندان و فعالان عرصه واکسن‌سازی اعلام می‌کند که این سازمان پیش از اتمام فاز سوم مطالعات بالینی و انتشار گزارشات مربوط به آن، مجوز استفاده اضطراری از واکسن‌ها را صادر نخواهد کرد.

وی تاکید کرد: بر این مبنا مجوز مصرف اضطراری واکسن موسسه رازی پس از ارائه گزارش بینابینی فاز ۳ مطالعات بالینی مبنی بر اثربخشی مناسب واکسن صادر خواهد شد که تاکنون این اتفاق رخ نداده است. ضمن آنکه واکسن کووپارس ۳ دوز (۳ تزریق) نیاز داشته و اساسا نتایج فاز دو مطالعات بالینی آن هم به هیچ‌وجه قابل مقایسه با نتایج فاز دو برکت و پاستور نیست.

رییس اداره مطالعات بالینی و مراقبت‌های دارویی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه رسانه‌ها و فضای مجازی محل مناسبی برای پیگیری مباحث کارشناسی فوق تخصصی و دانشگاهی نیست، اظهار کرد: چه بسا سبب سرگردانی مردم و ایجاد فضای شک و تردید در بین دریافت‌کنندگان واکسن درخصوص تزریق واکسن در این شرایط حساس شود. زیرا در خصوص واکسن حتی شایسته نیست بسیاری از متخصصان رشته‌های داروسازی و پزشکی غیرمرتبط اظهار نظر کنند. تا چه رسد به سایر گروه‌های اجتماعی غیرمرتبط.

گفتنی است چندی است مسئولان پروژه واکسن رازی از عدم ارائه مجوز مصرف اضطراری واکسن کووپارس از سوی وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو گلایه کرده‌اند. از جمله دکتر علی اسحاقی رئیس موسسه واکسن و سرم‌سازی رازی روز گذشته ضمن تشریح جزئیات مطالعات بالینی واکسن کووپارس و با بیان اینکه گزارش کامل تحقیقات این واکسن به وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو ارائه شده است، گفت: با این حال هنوز پاسخی از این سازمان برای اجازه مصرف عموم واکسن کووپارس دریافت نکرده‌ایم.

کد خبر 632288

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها