نقاشی «دختری با بادکنک» بنکسی که سه سال پیش در یک حراجی ۱.۴ میلیون دلار فروخته شده بود، شامگاه پنجشنبه ۱۴ اکتبر در حراجی ساثبیز لندن ۲۵ میلیون دلار فروخته شد و گران‌ترین اثر نامدارترین هنرمند گمنام دنیا لقب گرفت.

نقاشی بنکسی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ای‌پی، «دختری با بادکنک» پس از رد شدن بخش زیاد آن از دستگاه کاغذخردکن کارگذاشته‌شده در قاب تابلو به «عشق در زباله‌دان» تغییر نام داد. این نقاشی حالا دیگر معروف امشب در لندن حدود ۵.۵ تا ۸.۲ میلیون دلار قیمت‌گذاری شده بود اما در پایان ۲۵.۴ میلیون دلار، بیش از سه برابر بیشترین برآورد چکش خورد تا گران‌ترین اثر گمنام‌ترین نقاش خیابانی تاریخ لقب بگیرد.

درست سه سال پیش در اکتبر ۲۰۱۸ «دختری با بادکنک» در ساثبیز لندن کمی بیش از یک میلیون دلار به فروش رسید اما بلافاصله پس از خوردن سومین ضربه چکش روی میز، ناگهان دستگاه کاغذخردکن روشن شد و دوسوم پایینی تابلو را رشته‌رشته کرد. همه حاضران در سالن با شگفتی به صحنه نابود شدن تابلو نگاه می‌کردند و کاری از دست هیچ‌کس برنمی‌آمد. بنکسی اندکی بعد روند کار گذاشتن دستگاه کاغذخردکن را در قاب «دختری با بادکنک» در صفحه خود با کاربران اینستاگرام به اشتراک گذاشت.

همان زمان اعلام شد مالک تازه نقاشی با نام تغییریافته «عشق در زباله‌دان» آن را با خود به خانه برده است. کارشناسان بر این باور بودند با وجود نابود شدن بخش اصلی نقاشی، «عشق در زباله‌دان» در حراجی‌های بعدی به قیمت‌های بالاتر معامله می‌شود و این پیش‌بینی پس از فقط سه سال با حدود ۲۰ برابر شدن ارزش آن به واقعیت پیوست.

نسخه کاغذی بسیاری از نقاشی‌های دیواری بنکسی در حراجی‌های مهم دنیا فروخته شده که «عشق در زباله‌دان» تازه‌ترین نمونه آن است. ماه مارس گذشته یک نقاشی که بنکسی روی دیوار یک بیمارستان در ستایش کارکنان بخش بهداشت و درمان در زمانه کرونا کشیده بود، در حراجی کریستیز لندن ۲۳.۲ میلیون دلار چکش خورد و گران‌ترین اثر بنکسی لقب گرفت.

کد خبر 632118

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 5
 • نظرات در صف انتشار: 6
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • حنا IR ۲۳:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  3 3
  چه مسخره
 • کریم IR ۰۸:۲۳ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  1 0
  واقعا نمی فهمم این نقاشی چیه که چند میلیون دلار معامله میشه ؟!!!!
 • مستر آرت IR ۰۸:۳۴ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  5 2
  یا پولشون خیلی زیادیه یا خیلی خیلی احمقن. یه زیر خاکی عهد بوق هم انقد نمی ارزه
 • تایماز IR ۰۹:۲۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۴
  10 2
  به قول خانم شیرزاد: واقعاً؟!
 • بهنام IR ۰۸:۱۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۵
  4 3
  👏🏻👏🏻👏🏻👏🏻دیوار نگاره های شما و موضوعات اجتماعی و مردمی ،که با زندگی عامه مردم جهان درگیر است- زبان مشترکی دارد ... هنوز هم قلب هایی هستند که برای انسانیت می تپد و تلاش می کنند👌🏻جهان در انتظار آرامش ابدیست👌🏻

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار