پس از ساعت‌ها درگیری و تیراندازی آرامشی شکننده در منطقه الطیونه و اطراف آن حاکم است و تیراندازی متوقف شده است. پس از حمله‌ عده‌ای افراد ناشناس به تظاهرات‌کنندگان لبنانی معترض به عملکرد بازپرس پرونده انفجار بندر بیروت، جنبش حزب‌الله و امل اعلام کردند که عاملان این حمله وابسته به حزب «القوات اللبنانیه» بوده‌اند.

لبنان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنا تجمع طرفداران جنبش  حزب الله لبنان  و  جنبش أمل  علیه قاضی بیطار، بازپرس پرونده انفجار مهیب بندر بیروت در چهارم اوت در اطراف مقر دادگستری بیروت به ویژه در منطقه "الطیونة" به خشونت کشیده شد.

 خبرنگار  النشره  گزارش داد که پس از ساعت‌ها درگیری و تیراندازی آرامشی شکننده در منطقه الطیونه و اطراف آن حاکم است و تیراندازی متوقف شده است.

خبرنگار المیادین نیز با اعلام بازگشت امنیت به منطقه گفت، خسارت‌های مادی وارد شده به الطیونه در پی حمله امروز سنگین است طبق اطلاعاتی که المنار به آن دست یافته هویت ۱۰ تن از تحریک کنندگان و شرکت کنندگان در حمله الطیونه برای سرویسهای امنیتی مشخص شده است.

عامل تعرض به تظاهرات کنندگان چه کسی بود؟

به گزارش فارس حزب‌الله و امل اعلام کردند: «تعرض مسلحانه علیه اعتراض مسالمت‌آمیز را گروه‌هایی وابسته به حزب "القوات اللبنانیه" (به ریاست سمیر جعجع) انجام داده‌اند. این گروه‌ها در محله‌های مجاور و بر بام ساختمان‌ها مستقر شدند و تیراندازی مستقیم را آغاز کردند».

در ادامه این بیانیه آمده است:‌ «گروه‌های حزب القوات عامدانه کشتار به راه انداختند و در نتیجه، این تعداد افراد شهید و مجروح شدند. تحریک‌کنندگان، این عملیات عامدانه را از اتاق‌های سیاه مدیریت کردند. آن‌ها باید محاکمه شوند و بایست اشد مجازات‌ علیه آن‌ها اعمال شود».

جنبش حزب‌الله و امل با تقدیر و تشکر از مردم لبنان، با خانواده‌های شهدای حادثه امروز عهد بستند که این پرونده را تا زمان اجرای عدالت پیگیری کنند.

در ادامه بیانیه مذکور تأکید شده است: «این تعرض یک اقدام جنایتکارانه و عامدانه بود که قصد برهم زدن ثبات و صلح مدنی داشت. ما خواستار دستگیری عاملان قتل، آن دسته از افرادی که نامشان مشخص است و تحریک‌کنندگان هستیم».

حزب‌الله و امل در پایان تأکید کردند که مردم در تظاهرات امروز از بالاترین سطح نظم و پایبندی به بیان مسالمت‌آمیز موضع خود استفاده کردند.

رهبران حزب الله و جنبش امل همچنین اعلام کردند: معترضانی که به دلیل تحقیقات بندر در مقابل کاخ دادگستری در بیروت تظاهرات کردند ، مورد حمله مسلحانه گروه‌های حزب نیروهای لبنان قرار گرفتند که در محله‌های مجاور و بر روی پشت بام منازل مستقر شده و اقدام به هدف قرار دادن تظاهرات کنندگان کردند. این شبه نظامیان به قتل عمد روی آوردند و علت این شمار از شهیدان و زخمی شدگان هم، همین است

در این بیانیه تصریح شده است که حزب الله و جنبش امل "این اقدام جنایتکارانه و عمدی را که ثبات و آرامش مدنی را هدف قرار می‌دهد محکوم می‌کند. آنها از ارتش و نیروهای امنیتی می خواهند که به مسئولیت خود در بازگرداندن امور و دستگیری عاملان عملیات عمل کنند.

در این بیانیه تاکید شده است: عاملان قتل و تحریک کنندگان از اتاق سیاه این عملیات را اداره کردند؛ آنها باید محاکمه و به شدیدترین وجه مجازات شوند. به خانواده شهیدان متعهد می‌شویم تا تحقق عدالت موضوع را دنبال کنیم.

آغاز ناآرامی‌ها از کجا بود؟

به دنبال اعتراضات به حکم دادگاه در رد دومین درخواست برکناری قاضی بیطار در پی مسائل اخیر درباره پرونده انفجار بندر بیروت، تنش و ناآرامی در منطقه "الطیونة" و تیراندازی از سمت یکی از ساختمان‌ها آغاز شد. برخی منابع نیز از شنیده شدن صدای انفجار خبر دادند که گفته شده دلیل آن منفجر شدن یک خمپاره بی۷ بوده است.

ارتش لبنان نیز تجهیزات زیادی را به سمت منطقه "الطیونة" پس از تبادل آتش بین افراد مسلح ارسال کرد.

کد خبر 632093

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار