با افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد آغاز مذاکرات هسته‌ای، دیروز قیمت دلار در آستانه سقوط به کانال ۲۶ هزار تومان قرار گرفت و شاخص بورس با افتی کم‌سابقه مواجه شد.

دلار

به‌ گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، به‌دنبال افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد آغاز دوباره مذاکرات هسته‌ای در وین، قیمت هر دلار آمریکا در آستانه سقوط به کانال ۲۶ هزار تومان قرار گرفت. نزول قیمت دلار واکنش سریع بورس و بازار طلا را در پی داشت و به افت این دو بازار منجر شد.

تردید در ازسری‌گیری مذاکرات هسته‌ای ظرف چندماه گذشته به رشد قیمت دلار منجر شد، به‌طوری که قیمت هر دلار آمریکا در هفته نخست‌ ماه جاری حتی تا ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان هم پیشروی کرد اما از چند روز گذشته و همزمان با انتشارخبرهایی در مورد از سرگیری مذاکرات هسته‌ای در وین، روند صعودی به روند نزولی تبدیل شده و قیمت هر دلار آمریکا به سرعت در حال نزول است. 

سرعت این نزول در مبادلات روز گذشته در شرایطی بیشتر شد که خبرهای غیررسمی نشان می‌دهد به‌زودی مذاکرات هسته‌ای در وین آغاز خواهد شد. حتی خبرگزاری آناتولی ترکیه گزارش داده است مذاکرات تا قبل از پایان‌ماه جاری میلادی آغاز خواهد شد. دیروز هم حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه در دیدار با آندریاس اییب، رئیس مجلس ملی سوئیس، از نهایی‌ شدن جمع‌بندی‌های دولت سیزدهم در زمینه مذاکرات وین در آینده نزدیک خبر داد و گفت: در گفت‌وگوهای آینده اقدامات ما متناسب با میزان عمل و اقدامات طرف‌های مقابل خواهد بود.

برخی خبرهای غیررسمی نیز حاکی از حضور دوباره عباس عراقچی، معاون پیشین وزیر خارجه در تیم مذاکره‌کننده است. این خبرها دیروز تأثیر زیادی بر بازار ارز داشت و به سرعت به افت قیمت دلار منجر شد. همگام با افت قیمت دلار، دیروز بازارهای طلا و سهام هم به نزول قیمت دلار واکنش نشان دادند و با افت مواجه شدند، به‌طوری‌که در مبادلات دیروز، شاخص بورس با افتی سنگین و کم‌سابقه مواجه شد. 

دیروز قیمت طلا هم افت کرد. انتظار می‌رود درصورت آغاز مذاکرات هسته‌ای در وین سرعت نزول قیمت دلار بیشتر شود و این موضوع به سرعت اثر خود را بر سایر بازارها نمایان کند. ابراهیم محمدولی، رئیس اتحادیه طلا و جواهر تهران با اشاره به اینکه طی چند روز گذشته قیمت طلا، سکه و ارز با کاهش روبه‌رو شده، گفت: به‌دلیل اخبار آغاز مذاکرات هسته‌ای، قیمت دلار در بازار داخل با کاهش روبه‌رو شده، قیمت دلار طی چند روز گذشته از ۲۸.۵۰۰ تومان به سرعت عقب‌نشینی کرده است.
 

دلار در آستانه سقوط به کانال ۲۶ هزار تومان

با وجود افت ۱۰۰۰ تومانی قیمت هر دلار آمریکا از ابتدای هفته جاری، دیروز سرعت نزول قیمت دلار بیشتر هم شد. در مبادلات روز دوشنبه قیمت هر دلارآمریکا در نرخ ۲۷ هزار و ۵۵۰ تومان بسته شده بود اما دیروز از همان آغاز معاملات، قیمت دلار شروع به نزول کرد و تا ظهر با ۵۰۰ تومان کاهش به محدوده ۲۷ هزار تومان رسید. با این حال در معاملات بعدازظهر قیمت هر دلار آمریکا در محدوده ۲۷ هزار و ۱۵۰ تومان بسته شد.

این احتمال وجود دارد که با تداوم روند نزولی، قیمت هر دلار آمریکا امروز، چهارشنبه، به کانال ۲۶ هزار تومان سقوط کند.

از نظر تکنیکی قیمت دلار یک محدوده حمایت پرقدرت را از دست داده است و این موضوع احتمال سقوط دلار به کانال ۲۶ هزار تومان را تقویت کرده است. احتمال نزول قیمت دلار در شرایطی تقویت شده است که ۱۰ روز پیش قیمت هر دلار آمریکا تحت‌تأثیر افزایش جنگ لفظی میان مقام‌های ایرانی و آمریکایی تا ۲۸ هزار و ۵۰۰ تومان پیشروی کرده بود اما با افزایش گمانه‌زنی‌ها در مورد آغاز مذاکرات هسته‌ای قیمت دلار ظرف یک هفته ۵درصد افت کرده است. از نظر تکنیکی چنانچه قیمت هر دلار آمریکا به کمتر از ۲۶ هزار و ۸۰۰ تومان نزول کند، احتمال افت قیمت دلار تا محدوده ۲۵ هزار و ۱۰۰ تومان بیشتر می‌شود.

بررسی‌ها نشان می‌دهد که اصلی‌ترین علت نزول قیمت دلار افزایش گمانه‌زنی‌ها درباره آغاز مذاکرات هسته‌ای است. با این وجود نمی‌توان نقش افزایش درآمدهای نفتی با توجه به رشد صادرات و افزایش قیمت نفت را هم کتمان کرد که دست بانک مرکزی را برای تزریق ارز به بازار، پرتر کرده است. با این حال باتوجه به آنکه رئیس‌کل جدید بانک مرکزی فعالیتش را تازه آغاز کرده، هنوز به‌طور دقیق نمی‌توان برآورد کرد که بانک مرکزی چه سیاستی را در بازار ارز دنبال خواهد کرد.

سحر بشیری، کارشناس اقتصادی پیش از این درباره قیمت ارز در سال‌جاری گفته بود: امسال عواملی چون صادرات نفت، رشد اقتصادی، کسری بودجه و نرخ بهره ‌بر نرخ ارز تأثیر می‌گذارد. او با بیان اینکه کسری بودجه دولت از عوامل مهم اثرگذار بر نرخ ارز است گفته بود: احتمال دارد دولت با احیای مذاکرات هسته‌ای با فروش نفت، کسری بودجه را کنترل کند که نرخ ارز از این طریق با کاهش مواجه می‌شود. وحید شقاقی شهری، استاد اقتصاد دانشگاه خوارزمی هم به همشهری گفته بود: امسال به‌دلیل رشد درآمدهای نفتی و غیرنفتی قیمت ارز کاهش خواهد یافت. با این حال مسعود خوانساری، رئیس اتاق بازرگانی تهران برآورد کرده بود که قیمت ارز در سال‌جاری تحت‌تأثیر نااطمینانی از وضعیت اقتصادی با افزایش مواجه شود.
 

نزول کم‌سابقه بورس

همزمان با نزول قیمت دلار و احتمال سقوط به کانال ۲۶ هزار تومان، دیروز شاخص کل بورس تهران هم با یک افت سنگین مواجه شد و با ۲.۷ درصد کاهش به مرز یک‌میلیون‌و۴۰۰هزار واحد رسید. این یکی از کم‌سابقه‌ترین نزول‌های شاخص از ابتدای سال‌جاری تاکنون بود. 

شاخص کل بورس تهران با قیمت دلار همبستگی دارد و هر نوع نوسان قیمت دلار شاخص‌های بورس را تحت‌تأثیر قرار می‌دهد. به همین دلیل دیروز با افزایش شتاب نزول دلار، بسیاری از سهامداران حقیقی اقدام به فروش سهام خود کردند و این موضوع موجب شد ۱۲۰۰ میلیارد تومان نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار سهام خارج شود. همزمان با خارج‌شدن نقدینگی سهامداران حقیقی از بازار سهام، حجم سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بدهی هم افزایش یافته و نزدیک به ۱۰۰ میلیارد تومان نقدینگی وارد بازار اوراق بدهی شد. ظرف ۴ روز گذشته ۵۰۰ میلیارد تومان از نقدینگی سهامداران راهی بازار اوراق بدهی شده است. سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند با سرمایه‌گذاری در اوراق با درآمد ثابت از ریسک نزول شاخص بورس در امان بمانند. سرمایه‌گذاری در بازار اوراق بدهی با توجه به نرخ سود ثابت این اوراق ریسک کمتری برای سرمایه‌گذاران دارد و در زمان‌های نزول، سهامداران به این بازار پناه می‌برند.

نوید قدوسی، کارشناس بازار سرمایه درباره دلایل نزول بورس در مبادلات دیروز گفت: اصلی‌ترین عامل روند اصلاحی در معاملات بورس، وجود نوسان در بازار ارز بود. او با بیان این که اصلی‌ترین محرک بازار سهام در ۴‌ ماه گذشته قیمت ارز بوده است، گفت: درصورت افت قیمت دلار، حرکت رو به صعود بازار سهام با مشکل مواجه خواهد شد و بازار با روند نوسانی همراه با حجم معاملات کم و رکود روبه‌رو می‌شود.

این کارشناس بازار سرمایه با بیان این که اگر دلار تغییر مسیر ندهد هیچ‌یک از بازارهای سرمایه‌گذاری مانند ارز، مسکن، طلا و سکه به غیر از سپرده بانکی نمی‌توانند بازده معقولی را در اختیار سهامداران قرار دهند، گفت: قیمت ارز، اصلی‌ترین محرک برای رشد سایر بازارها است. اگر قیمت ارز افزایش نیابد، سایر بازارها نمی‌توانند چندان رشد کنند. در بازار سرمایه هم همین قاعده حاکم است، مگر آنکه سهام متاثر از دیگر عوامل شناسایی شوند و روی آنها سرمایه‌گذاری انجام شود تا بتوان بازده معقولی را از بازار سهم به‌دست آورد. 

قدوسی تأکید کرد: درصورت تغییر در قیمت دلار و افزایش آن، بورس و دیگر بازارهای سرمایه‌گذاری با رشد همراه خواهند شد اما این موضوع باید مدنظر باشد که بورس در مقایسه با دیگر بازارها می‌تواند بیشترین بازده را در اختیار سهامداران قرار دهد.

 

نزول طلا

به‌دنبال افت قیمت دلار و شاخص بورس، قیمت طلا هم دیروز با افت مواجه شد، به‌طوری که قیمت هر مثقال طلا با نیم‌درصد کاهش به ۴ میلیون‌ و ۸۷۰ و هر گرم طلای ۱۸ عیار هم به یک میلیون و ۱۲۶ هزار تومان رسید. قیمت هر سکه بهار آزادی هم ۱۵۳ هزار تومان کاهش یافت و به ۱۰ میلیون‌ و ۱۰۹ هزار تومان رسید. قیمت ربع سکه و نیم سکه هم بین یک تا ۱.۳ درصد افت کرد.

از نظر اقتصادی قیمت طلا از نرخ دلار و قیمت هر اونس طلا در بازارهای جهانی تأثیر می‌پذیرد و هر نوع نوسان در این بازارها به رشد یا کاهش قیمت در بازار طلای داخلی منجر می‌شود. با این حال به‌نظر می‌رسد که این روزها بازار طلا بیش از هر عاملی، تحت‌تأثیر نوسان‌های قیمت دلار است و به هر نوع نوسانی در بازار ارز به‌سرعت واکنش نشان می‌دهد.

کد خبر 631819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 2
 • نظرات در صف انتشار: 3
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۰۸:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  2 1
  آخه چرا چرت می گید. اولا دلار اصلاح نکرده و همه میدونند که قیمت واقعی اون کمتر از 20 تومنه. ثانیا : همه شرکت های بورسی که به دلار وابسته نیستند و تازه برعکس با احتمال گشایش در برجام باید رشد کنند. چرا سهامدارهای بدبخت رو که تو ضرر 80 درصدی اند رو وسوسه می کنید بفروشند. وجدان هم خوب چیزیه
 • سعید IR ۰۸:۵۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  2 0
  جمع کنید بابا. هر روز یه بهون دارند واسه پایین آوردن بورس. خدا لعننتتون کنه. نزدیک دو ساله بورس ریزش کرده .اون موقع که دلار 30 تومن هم رسید چرا بحث دلار نبود؟

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار