چهارشنبه ۲۱ مهر ۱۴۰۰ - ۰۷:۴۰
۰ نفر

در شرایطی که قرار بود آرمان به همراه چند محکوم به قصاص دیگر صبح امروز پای چوبه دار بروند، اجرای حکم آنها به تعویق افتاد.

قاتل

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از روزنامه همشهری، کمتر از ۲۴ ساعت پیش از اجرای حکم قصاص آرمان پسر جوانی که ۷ سال‌ و نیم قبل جان دختر مورد علاقه‌اش به نام غزاله را گرفته بود، دستور توقف اجرای حکم باعث شد او و دیگر محکومانی که قرار بود امروز پای چوبه‌دار بروند به‌صورت موقت از مجازات مرگ نجات یابند و به بند زندان بازگردند.

پرونده آرمان از ۱۴ اسفند سال ۹۲ به جریان افتاد و در این سال‌ها جنجال زیادی در رسانه‌ها به پا کرد. روز حادثه او که ۱۸ سال بیشتر نداشت دختر موردعلاقه‌اش غزاله را به خانه‌اش دعوت کرد تا برای آخرین بار از او بخواهد از تصمیمش منصرف شود و با او ازدواج کند. اما غزاله ۱۹ ساله برنامه دیگری برای زندگی‌اش داشت و می‌خواست به خارج از کشور مهاجرت کرده و زندگی تازه‌ای را تجربه کند. آن روز صحبت‌های آرمان با دختر جوان به نتیجه‌ای نرسید و پسر جوان در جریان بحث و درگیری با دختر مورد علاقه‌اش، جان او را گرفت. او پس از جنایت، جسد غزاله را داخل چمدانی گذاشت و براساس اعترافات خودش درون سطل زباله رها کرد اما در همه این سال‌ها اثری از جسد غزاله به‌دست نیامد و همین مسئله دلیلی برای طولانی شدن روند رسیدگی به این پرونده شد.

آرمان پس از اعتراف به قتل غزاله ۱۹ ساله در دادگاه کیفری به قصاص محکوم شد و یک‌بار هم پای چوبه دار رفت اما آن روز خانواده غزاله با این امید که شاید در پرونده ناگفته‌هایی وجود داشته باشد و آرمان حقیقت را به زبان بیاورد و محل پنهان کردن جسد دخترشان را نشان دهد، به او مهلت یک ماهه دادند اما در این مدت درخواست اعاده رسیدگی آرمان پذیرفته شد و او بار دیگر پای میز محاکمه قرار گرفت. در محاکمه مجدد هم قضات حکم به قصاص پسر جوان دادند و این حکم نیز از سوی قضات دیوان عالی کشور تأیید شد. چند روز پیش با انجام مراحل قانونی، پرونده به شعبه اجرای احکام دادسرای جنایی تهران فرستاده شد تا حکم قصاص اجرا شود. در این شرایط آخرین تلاش‌ها با تشکیل جلسه صلح و سازش در دادسرای جنایی تهران برای نجات آرمان از چوبه دار انجام شد اما این جلسه چند ساعته که در آن آرمان، پدر و مادرش و پدر و مادر غزاله نیز حضور داشتند به نتیجه‌ای نرسید و به این ترتیب روز چهارشنبه ۲۱ مهر ماه تاریخی بود که برای اجرای حکم قصاص آرمان در پرونده ثبت و به پدر و مادر غزاله ابلاغ شد.
 

فرصت زندگی دوباره به آرمان

درحالی‌که قرار بود آرمان به همراه چند محکوم به قصاص دیگر صبح امروز پای چوبه دار بروند، ظهر دیروز دستوری مبنی بر توقف حکم قصاص محکومان ابلاغ شد. براساس تازه‌ترین دستور و ابلاغیه به اجرای احکام دادسرای جنایی تهران، نه‌تنها آرمان بلکه محکومان دیگری که قرار بود امروز قصاص شوند نیز اجرای حکمشان به تعویق افتاد. آنطور که اعلام شده آرمان به‌زودی و احتمالا شنبه آینده پای چوبه دار خواهد رفت و تنها بخشش پدر و مادر غزاله است که می‌تواند به او فرصت زندگی دوباره دهد.
 

رضایت نمی‌دهیم

با این حال روز گذشته پدر غزاله در گفت‌وگو با همشهری درباره نتیجه جلسه صلح و سازش و تصمیم‌شان درباره سرنوشت پرونده گفت: تغییری در تصمیم‌مان ایجاد نشده و ما همچنان اصرار به اجرای حکم قصاص قاتل دخترمان داریم و رضایت نمی‌دهیم. او ادامه داد: داغی که روی دل من و همسرم نشسته بسیار سنگین است. هیچ‌کس نمی‌داند ما چه می‌کشیم و حتی بعد از جلسه صلح و سازش هم تغییری در تصمیم من و همسرم ایجاد نشده است. ما همچنان اصرار به قصاص و اجرای حکم قصاص آرمان داریم.

وی گفت: روز یکشنبه یعنی یک روز بعد ازاینکه جلسه صلح و سازش در دادسرای جنایی تهران تشکیل شد به ما ابلاغ کردند که آرمان روز چهارشنبه پای چوبه دار می‌رود. از ما خواسته شد تا برای اجرای حکم حاضر شویم و حتی نظرمان را پرسیدند که تأکید کردیم قصاص باید اجرا شود. در این چند روز چندین بار پدر و مادر آرمان به مقابل خانه ما آمدند و درخواست بخشش کردند. اما با وجود این تغییری در تصمیم ما به‌وجود نیامده است. پیش از این هم جمعی از هنرمندان و بازیگران نیز مانند پرویز پرستویی، ‌رامبد جوان، احسان علیخانی و... برای جلب رضایت، نزد ما آمدند اما آرمان، ‌با بی‌رحمی جان دخترمان را گرفته و حتی در همه این سال‌ها جسدی از او تحویل نگرفتیم تا بر سر مزار او برویم و اشک بریزیم.

پدر غزاله گفت: قرار بود چهارشنبه حکم اجرا شود اما حدود ساعت ۱۱صبح سه‌شنبه به ما اطلاع دادند که دستور رسیده حکم متوقف شود. دلیل توقف را به ما نگفتند اما ظاهرا روز چهارشنبه نه‌تنها حکم آرمان بلکه حکم چند محکوم به اعدام دیگر هم اجرا نشد و روز چهارشنبه اصلا اجرایی ندارند. به ما گفتند که روز چهارشنبه تاریخ دقیق یعنی روزی که آرمان پای چوبه دار خواهد رفت را به ما اعلام خواهند کرد.

کد خبر 631812

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 11
 • نظرات در صف انتشار: 182
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • عباس IR ۰۸:۳۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  داغ فرزند واقعا سخت است ،ولیکن میتوان مجددا خانواده ای را داغ دار نکرد ولی طبق شرایط و مقررات .....
 • IR ۰۸:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  بخشش
  • کسرا IR ۰۵:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
   6 9
   این پیام خطاب به دوست عزیزی است که با نام ( مهدی ) فرمودند : به خاطر اینکه مطمئنا پدر و مادرش هم تو از بین بردن جنازه دست دارن برای همین به بچشون گفتن که تو حرف نزن و ما درست میکنیم. برای همینه که اینقد پول خرج سلبریتیها و این گزارشگره شاهین صمدپور کردند و....اینگونه که شما بیان فرمودید گویی که در بطن ماجرا قرار دارید..تا چه حد و تا چه اندازه معنا و مفهوم انسانیت به قهقرا کشیده شده که به قول شما پدر و مادر آرمان به تعدادی سلبریتی به گفته شما پول و یا هر چیز دیگه ایی داده اند که موضوع به سطح جامعه کشیده بشه و مادر پدر غزاله رضایت بدهند؟؟؟؟ اگر این تفکر به نوعی ساخته و پرداخته ذهن شماست که باید گفت وای به حال اون سلبریتی که برای پول ، وجدان و شرفش را اگر داشته باشد بفروشد تا رضایت اولیای دم را بگیرد ما انسانها چنان چنان از خدای خود قافل شده ایم که اصل را رها کرده و به فرع چسبیده ایم .اصل خدای بزرگ و یگانه است فرع سلبریتی و همچون شمایی هستید که حکم به قصاص و اعدام. میدهید آنکه جان داد همانا خواهد گرفت اگر آرمان زنده ماند قطعا خدا خواسته و اگر قصاص شد خواست خدا بوده. التماس تفکر
 • رقیه IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  بمادرغراله بگید...روح دخترشوبابخشش اروم کنه...قطعا اگه نبخشه تاابدآروم نخواهدنشد..لذتی ک توبخشش هست توانتقام نیست..آرمان جوون عاشق نادونی بوده اون زمان..ببخش تاخداهم ببخشه...
 • زهرا IR ۰۹:۱۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  من خودم دختر دارم ....وای خدا اصلا نمیتونم یک لحظه احساس کنم کسی داره اذیتش میکنه چه برسه.............خدا بهشون صبر بده خیلی دردناکه
 • علیرضا IR ۰۹:۲۱ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
  قصد قضاوت ندارم فقط برام سواله چرا نمیگه واقعا جسد کجاست ؟ چرا تکلیف اون خانواده رو روشن نمیکنه ؟
  • مهدی IR ۱۱:۳۵ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۱
   به خاطر اینکه مطمئنا پدر و مادرش هم تو از بین بردن جنازه دست دارن برای همین به بچشون گفتن که تو حرف نزن و ما درست میکنیم. برای همینه که اینقد پول خرج سلبریتیها و این گزارشگره شاهین صمدپور کردند که خبر رو به سطح جامعه بکشونند و با حرفای مردم فشار بیارن به خونواده غزاله تا ببخشنش. اتفاقا باید اعدام کنند تا بقیه بفهمند که نمیشه عزیز یه خونواده رو با سنگدلی زد کشت و جنازه رو نابود کرد بعدش با پول و قدرت رسانه ای بخشش گرفت
 • ناشناس IR ۰۵:۲۰ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  21 5
  من خودم دختر دارم واقعابعداز خدا همه امید وثمره زندگیم دخترمه ‌.خوبکه این پلیسا هستن وگرنه آدم آدمو میخوره تواین مملکت بعد میگن پلیسا اینجور اونجور.باید مجازات بشه .مخصوصا ادمی که حتی نمیگه جنازه دخترشون کجاس معلومه خوی حیوونی رو داره وهنوز همون آدمه سابق‌‌کسیکه حتی جای جسد رونمیگه که حتی خانوادش آروم بشن .باید حیوونا مجازات بشن .
 • GB ۰۵:۴۷ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  15 18
  در عفو لذتی است که در انتقام نیست.
 • عبدالرضا بیرقداری IR ۰۶:۵۸ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۲
  22 8
  چرا قوه ق گربه می رقصدانه گسی که جنایت کرده ان هم به نا مردی باید همان جلسه اول اعدام شود الان این عوضی از سال 92 تا به الان دارد پول بتلمال را در زندان می خورد
 • IR ۲۳:۵۲ - ۱۴۰۰/۰۷/۲۳
  8 6
  با سلام درسته قصاص خوب نیست ولی این قاتل چقققققققدر پسا فطرته که پس از قتل جای جنازه رو نشون نداده . پس قطعاً باید و باید اعددددددام بشه . گور به گور بشه انشاءالله

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار