زنگ آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۱-۱۴۰۰ با حضور رئیس‌ جمهوری در مدرسه‌ فولادفر شهرری برای حدود ۱۶ میلیون دانش‌آموز به صدا درآمد.

رئیسی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، حجت الاسلام والمسلمین سیدابراهیم رئیسی امروز شنبه  در آیین آغاز سال تحصیلی جدید برای ۱۶ میلیون دانش‌آموز در جمع دانش‌آموزان، و کادر تعلیم و تربیت مدرسه شهید فولادفر صالح‌آباد شهر ری با تسلیت ایام اربعین حسینی و گرامیداشت هفته دفاع مقدس و یاد شهدای عالیقدر به ویژه شهدای فرهنگی و ۴۰ هزار شهید معلم و دانش آموز ابراز امیدواری کرد روحیه بسیجی و جهادی در مردم و مسئولان همواره گره‌گشای مشکلات کشور باشد.

رییس جمهوری بازگشایی مدارس و آغاز سال تحصیلی ۱۴۰۰ _ ۱۴۰۱  را به فال نیک گرفت و اظهار کرد: امیدوارم با تلاش مدیران مربیان دانش آموزان و اولیا سال تحصیلی جدید سال مبارکی برای معلم دانش آموز و مجموعه عظیم آموزش و پرورش و همه خانواده ها باشد.

دانش آموز ایذه‌ای نشان داد دانش آموخته مکتب ایثار و از خودگذشتگی است

رییسی با گرامیداشت یاد دانش آموزی که با مسئولیت پذیری و خطر کردن جان دو نفر را نجات داد و جان خود رابه خطر انداخت گفت: آقای علی لندی دانش آموز ایذه ای نشان داد دانش آموخته مکتب دفاع مقدس، از خود گذشتگی و ایثار است امیدوارم روحش با روح شهید فهمیده و همه معلمان دانش آموزان شهید محشور شود.

 رییس دولت سیزدهم هدف از آفرینش انسان را تعالی، رشد،کمال، بندگی  قرب به خداوند دانست و گفت: هدف از آفرینش انسان این است که انسان تربیت شود و یاد بگیرد تعلیم و تربیت هدف اساسی آمدن انبیا و معلمان بشر است. آوردن کتب آسمانی هم برای این است که مسیر تعلیم و تربیت را بپیماید.

وی با اشاره به جایگاه ویژه آموزش و پرورش در زندگی بشر ادامه داد: خانواده و مدرسه دو نهاد مکمل یکدیگرند. مدرسه جایگاه بسیار مقدسی است، شرافت دارد و با دیگر نهادها سازمان ها متفاوت است. هیچ جا مدرسه نمی‌شود مدرسه فقط آموزشگاه نیست همانطور که خانه فقط خوابگاه نیست.

رییسی یادآور شد: خانه محل استراحت هست اما اساس خانه محل رشد و کمال انسان است همانطور که مدرسه محل اندیشه ورزی است، مدرسه تقدس دارد.

رییس جمهوری خطاب به دانش آموزان گفت: اگر دوران دبستان تمام شد، دوران دبیرستان و دانشگاه آغاز شد هر وقت از هر کوی و برزن به مدرسه ابتدایی خود بر می‌خورید با تقدس به آن نگاه می‌کنید و می‌گویید من در اینجا پرورش یافتم تا استاد دانشگاه و مهندس زبردست و فرد اثر گذار در جامعه شده‌ام پس باید قداست مدرسه را همیشه حفظ کرد.

وی تاکید کرد: مدرسه مکمل و مقوم نهاد خانواده است پس باید به مدرسه اندیشید. هم به مدرسه فردا و هم به فردای مدرسه اندیشید.

 همه دستگاه‌ها به‌ آموزش و پرورش کمک کنند

رییس جمهوری با بیان اینکه محور آموزش و پرورش معلم است، تصریح کرد: امروز شان و منزلت معلم باید حفظ شود و معیشت معلم باید مورد توجه قرار بگیرد هویت معلم به عنوان جایگاه تعلیم و تربیت باید مورد توجه قرار بگیرد و سخن از رتبه بندی ناظر به همه اینهاست.

رییس دولت سیزدهم افزود: یکی از بحث‌های رتبه بندی ارتقاء جایگاه معلمان و توجه به شان و منزلت معلمان وکیفیت یافتن کار تعلیم و تربیت مورد توجه است. مدرسه ستون همبستگی و نظم اجتماعی است و جایگاه مهمی دارد.

وی در ادامه با بیان این که در ایام کرونایی قدر مدرسه را دانستیم، گفت: دانستیم که مدرسه چه محل خوبی برای همبستگی و ارتباط بین معلم و دانش آموز، مدرسه و خانه، بین خانه و مدرسه و همه لایه‌های اجتماعی است. من اینجا باید صمیمانه از زنان و دختران این کشور به صورت خاص تشکر کنم که نقش معلم را در خانه داشتد و به شبکه شاد کمک کردند. 

رییس جمهوری تاکید کرد: در این دوران کرونایی باید از همه معلمان و دانش آموزان و به ویژه مادران و  خواهرانی که در خانه نقش معلمی داشتند و ایفای نقش کردند باید تقدیر کرد.

آیت الله رییسی گفت: لازم است با توجه به محوریت مدرسه و آموزش و پرورش در کشور، همه دستگاه‌ها و نهادها به آموزش و پرورش کمک کنند. نهاد رسانه ، اقتصاد و فرهنگ و همه نهادها و همه دستگاه ها به آموزش و پرورش برای این که آموزش دهد و پرورش را در جامعه اجرایی کند، کمک کنند. همه دستگاه‌ها موظف‌اند در خدمت آموزش و پرورش باشند.

وی خطاب به دانش آموزان، معلمان و مدیران مدارس افزود: هزینه کردن در آموزش و پرورش بزرگترین سرمایه گذاری در کشور است چرا که هزینه محسوب نمی‌شود. نباید چرتکه انداخت که چه مقدار برای آموزش و پرورش هزینه کردیم. این یک سرمایه گذاری بزرگ برای آینده کشور است. 

رییس جمهور ادامه داد: توسعه کشور در گرو توسعه آموزش و پرورش و در پرتو توسعه مهارت ها در کشور است. 

 هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل باز بماند

آیت الله رییسی با تاکید بر این که عدالت آموزشی نقش مهمی در کشور دارد، گفت: هیچ کس نباید به خاطر فقر از تحصیل و آموزش بازبماند. دولت باید امکانات را در اختیار بگذارد به نحوی که تمام افراد در جامعه بتوانند از آموزش، علم افزایی و معرفت افزایی بهره مند شوند.

رییس دولت سیزدهم ادامه داد: مسئله آموزش و پرورش و وضعیت و شرایطی که اکنون دارد یعنی وضع موجود باید دقیق مورد توجه قرار بگیرد. ابتدا شناخت وضعیت موجود و بعد گام‌های اساسی در جهت تحول در آموزش و پرورش و مدرسه و با اجرای سند تحول در آموزش و پرورش برداشته شود.

رییس جمهوری با بیان این که سند بالادستی پیش روی همه است، گفت: سند تحول آموزش و پرورش باید در همه بخش‌های مختلف اجرایی موجب تحول در مدرسه شود. اگر سند تحول آموزش و پرورش به سند تحول در مدرسه تبدیل نشود، اجرایی نخواهد شد. با بخش ستادی و یک اداره کل و یک معاونت و یک سازمان تحول اتفاق نمی افتد. ستاد باید تحول را پیگیری کند اما اصل تحول باید در مدرسه اتفاق بیفتد و باید مدرسه ما تحول محور باشد و چهره‌های تحول‌گرا می‌توانند تحول ایجاد کنند. 

وی تاکید کرد: مگر می‌شود کسی که خودش تحول را یا قبول ندارد یا انگیزه ندارد یا اندیشه تحولی ندارد از او خواست تحول ایجاد کند. اولین شرط برای ایجاد تحول چهره‌های تحول‌گرا هستند. باید چهره‌های تحول‌گرا را در بخش های مختلف به کار گرفت. معلم تحول‌گرا می‌تواند تحول ایجاد کند.

رییس جمهوری با بیان این که همه باید نسبت به اجرای سند تحول آموزش و پرورش پایبند باشند، گفت: هر سال تحصیلی که می‌گذرد باید گزارش عملکردی داده شود که چند درصد از این سند اجرا شده و چند درصد مانده و چرا مانده و اجرا نشده است. گزارش کاملی هم به معلمان و هم به ستادهای مختلف آموزش و پرورش داده شود که چرا این کار با توقف مواجه شده است به نحوی که همه بدانند سند تحول امروز مستند همه اقدامات تحولی در آموزش و پرورش است.

کد خبر 628686

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار