یک پزشک ویروس‌شناس درباره این موضوع که آیا لازم است دوز یادآور یا دوز سوم واکسن کرونا با ۲ دوز تزریق‌شده یکسان باشد، توضیح داد.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا، دکتر مهرداد روانشاد پزشک ویروس‌شناس گفت: مطالعات اولیه در رابطه با دوز یادآور واکسن کرونا نشان می‌دهد که برند دوز سوم الزاما نباید با دو دوز تزریق‌شده یکسان باشد.

دکتر روانشاد افزود: تزریق دوز سوم واکسن کرونا که تحت عنوان یادآور شناخته می‌شود، باتوجه به میزان تحریک سیستم ایمنی بدن ضرورت می‌یابد. گاه سیستم ایمنی بدن با تزریق دو دوز واکسن کرونا تحریک نمی‌شود و بنابراین دریافت دوز سوم توصیه می‌شود. همچنین برخی از گروه‌های جمعیتی مانند کادر بهداشت و درمان که در معرض خطر نزدیک با این عفونت ویروسی هستند، باید دوز سوم را هم دریافت کنند.

وی تاکید کرد: دوز سوم الزاما نباید با دو دوز تزریق‌شده مشابه باشد. به عنوان مثال، در صورت تزریق دو دوز واکسن سینوفارم یا برکت می‌توان برای دوز یادآور از برند آسترازنکا با فناوری ساخت متفاوت از برکت و سینوفارم استفاده کرد.

وی تاکید کرد: مطالعات علمی در این زمینه محدود و مستلزم تکمیل تحقیقات پزشکی است، اما مطالعات اولیه در این رابطه نشان می‌دهد که می‌توان از انواع متفاوت واکسن استفاده کرد.

این استاد علوم پزشکی ادامه داد: تزریق واکسن کرونا به طور مادام‌العمر ایمنی ایجاد نمی‌کند. به تدریج با گذشت زمان مصونیت در مقابل ویروس از بین می‌رود و بنابراین احتمال می‌رود در سال‌های آتی کشورها از واکسیناسیون مجدد بهره گیرند.   

وی توضیح داد: برای استفاده از برخی واکسن‌ها نظیر آسترازنکا و اسپوتنیک‌وی که براساس وکتور ویروسی (زیست‌شناسی مولکولی یا حامل برای میان‌گذاری قطعات دی ان ای بیگانه در ژنوم سلول میزبان) ساخته می‌شوند، علیه ویروس حامل واکسن، بدن را وادار به واکنش می‌کنند و بر این اساس احتمال می‌رود که در سال‌های آتی به طور مرتب نتوانند مورد استفاده قرار گیرند.

روانشاد افزود: اما شماری از واکسن‌ها مثل سینوفارم یا برکت که بر مبنای ویروس کشته‌شده یا پروتئین‌های نوترکیب مثل کووپارس موسسه رازی ساخته می‌شوند، در سال‌های آینده می‌توانند مرتبا تجدید شوند.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که آیا رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی مقابله با کرونا در درازمدت می‌تواند سیستم ایمنی بدن را تضعیف کند، گفت: رعایت ضوابط و استفاده از مواد ضدعفونی و الکل، باکتری‌های سطح پوست را از بین می‌برد، اما این باکتری‌ها بر اثر تماس با محیط به سرعت جایگرین خواهد شد. بنابراین نباید نگران ضعف سیستم ایمنی بدن به دلیل استفاده از مواد ضدعفونی‌کننده و شوینده‌ها بود.  

این پزشک ویروس‌شناس اضافه کرد: باکتری‌های دستگاه گوارش و حفره دهان نیز با استفاده از این مواد ضدعفونی کننده آسیب نمی‌بینند. بنابراین با رعایت این شیوه‌نامه‌های بهداشتی سیستم ایمنی بدن آسیب نخواهد دید.  مردم باید در برنامه واکسیناسیون مشارکت داشته باشند و ضوابط بهداشتی را هم صددرصد رعایت کنند تا به سلامت از این بحران گذر کنیم.  

کد خبر 628637

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار