سالم ماندن خانه یک زوج سالخورده و بازنشسته دانمارکی در ماجرای غرش آتشفشان لاپالما در جزایر قناری بسان یک معجزه در شبکه‌های اجتماعی بازخورد داشته است.

سالم ماندن يك خانه در آتشفشان جزاير قناري

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از گاردین، سرعت حرکت گدازه‌های آتشفشان لاپالما که روز دوشنبه حدود ۷۰۰ متر در ساعت بود، روز چهارشنبه به فقط چهار متر در ساعت کاهش یافت. با این حال، کارشناسان معتقدند شاید این کاهش خروج گدازه از دهانه آتشفشان مقدمه‌ای باشد بر انفجارهای شدیدتر آن در روزهای آینده.

زن و شوهر بازنشسته دانمارکی که هنگام فوران آتشفشان در جزیره حضور نداشتند، از شنیدن خبر سالم ماندن خانه نقلی خود در منطقه ال‌پارایسو بسیار شاد شدند. این خبر را خانم آدا مونیکندام به صاحبان خانه رساند؛ مهندسی که این بنا را برای آنها طراحی کرده و ساخته بود. کاربران فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی از آن رو به خانه زوج دانمارکی لقب «خانه معجزه» داده‌اند که تقریبا نیمی از خانه‌ها و تنها مدرسه ال‌پارایسو نابود شده و از بین رفته‌اند.

خانم مونیکندام به روزنامه ال‌موندو اسپانیا گفت که وقتی خبر سالم ماندن خانه را به زوج بازنشسته داده است، سه نفری دیوانه‌وار گریسته‌ و ابراز شادی کرده‌اند. آنها به دلیل چشم‌انداز آتشفشانی لاپالما این منطقه را برای ساختن خانه برگزیده بودند و خوشبختانه هنگام فوران کردن گدازه‌ها مرگبار در جزیره حضور نداشتند. در روزهای گذشته اندازه عرض رودخانه گدازه‌ها در این منطقه به حدود ۶۰۰ متر رسیده بود.

لاپالما آخرین بار سال ۱۹۷۱ غرش کرده و گدازه‌های آتشفشانی از دهانه آن خارج شده بود. فوران اخیر ۱۶۶ هکتار از این بخش جزایر قناری را پوشانده و دست‌کم ۳۵۰ خانه را نابود کرده است. دانشمندان می‌گویند شاید فوران‌ها چند هفته یا چند ماه دیگر ادامه داشته باشد و از این رو سرنوشت بسیاری از ۸۵۰۰۰ سکنه بخش غربی جزیره در هاله ابهام است.

کد خبر 628598

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار اروپا

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha