رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان همدان گفت: ۶۱ نفر بر اثر سقوط از درخت گردو در این استان شهریور ماه امسال راهی بیمارستان شدند.

گردو

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایرنا دکتر حبیب الله معصومی  اظهار داشت: سه تن از مصدومان ناشی از سقوط از درخت گردو جان باختند که ۲ نفر از آنها در تویسرکان و یک نفر در نهاوند بوده است.

وی اضافه کرد: از مجموع مصدومان در حال حاضر ۴۸ تن در بیمارستان بستری و در حال طی فرایند درمان هستند که پنج نفر از آنها دچار ضایعه نخاعی شدند.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان ادامه داد: با وجود هشدارهای مکرر برای جلوگیری از بروز سوانح ناشی از گردو تکانی اما بی توجهی به این توصیه و هشدارها سبب افزایش آمار مصدومان و متوفیان در شهریور امسال شده است.

معصومی با بیان اینکه باغداران باید از روش های ایمن برای گردو تکانی استفاده کنند گفت: استفاده از روش های سنتی سالانه ۱۰۰ تن را راهی بیمارستان می کند که از این تعداد حدود پنج تا ۶ نفر فوت و حدود ۱۵ تا ۲۰ نفر دچار ضایعه نخاعی می شوند.

وی اظهار داشت: یکی از روش‌های پیشگیری سقوط از درخت استفاده از شیوه های نوین از جمله سرشاخه کاری گردو است چرا که در این شیوه از پرورش ارتفاع درخت کم و محصول آن چند برابر می شود.

رییس اورژانس پیش بیمارستانی و مدیر حوادث دانشگاه علوم پزشکی استان همدان ادامه داد: همچنین به جای روش های سنتی باید از دستگاه های جدید و به روز برای تکاندن درخت گردو استفاده کرد که در این شیوه شوکی به درخت گردو وارد شده و در کمتر از ۳۰ ثانیه محصول آن به پایین درخت می ریزد.

معصومی اظهار داشت: گرانی قیمت این دستگاه، نرخ بالای اجاره آن و باور غلط خشک شدن درخت در صورت استفاده از این دستگاه برای چیدن محصول گردو، سبب بی میلی باغداران نسبت به استفاده از آن برای گردو تکانی شده است.

وی اضافه کرد: همچنین بالا بودن نرخ کارگر سبب شده افراد خودشان نسبت به گردو تکانی اقدام کنند در حالیکه شماری از این افراد بدون تخصص و توان فعالیت در ارتفاع، دارای سنین بالا، بیماری زمینه ای ، دیابت و اعتیاد به مواد مخدر هستند.

کد خبر 628184

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار