شهردار تهران گفت: شهرداری تهران برای مقابله با کرونا به دولت پیشنهادی داده و خواسته که این نهاد، خدمات کنونی‌اش را در موضوع کرونا توسعه دهد و بخشی از مسئولیت‌های جدی کار را بپذیرد.

علیرضا زاکانی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از شهر، علیرضا زاکانی شهردار تهران در نشست ستاد مدیریت بحران کرونا شهرداری تهران با اشاره به اینکه کرونا همه عرصه‌ها و صحنه‌های زندگی را تحت تاثیر قرار داده است، گفت: آسیب‌های ناشی از کرونا فقط به یک ساحت خاص نیست و اثرات جدی بر زندگی مردم گذاشته و خواهد گذاشت. ویروس کرونا موضوعی نیست که یک یا دو شبه از بین برود، اما مهار آن مسیری کاملا علمی و مشخص دارد.

او بیان کرد: فراتر از بهداشت و درمان توجه به خدمات اجتماعی، توجه به زنده نگه داشتن شهر و حفظ فاصله اجتماعی و همچنین ایجاد پروتکل‌ها و چارچوب‌های رفتاری اقداماتی است که امکان فراهم می‌کند تا ما بتوانیم این بیماری را روز به روز محدودتر کرده و با یک شرایط ویژه زندگی طبیعی را به جامعه بازگردانیم.

به گفته شهردار تهران، امروز با همت ویژه‌ای که در دولت آیت‌الله رئیسی و به خصوص در وزارت بهداشت و درمان صورت گرفته است، یک گره از گره‌های مختلف موضوع کرونا باز شد و موضوع واردات و تزریق واکسن در مسیری قرار گرفت که شیب استفاده از آن تضمین مشخصی را برای آینده خواهد داشت.

در این طرح می‌خواهیم  گرهی که بر زندگی مردم و جان و حیات آنان افتاده باز شود

زاکانی با بیان اینکه باید در نظر بگیریم همه چیز تزریق واکسن نیست و همه چیز هم بهداشت و درمان نیست، توضیح داد: شهرداری تهران جلسات مختلفی را با اساتید مختلف برگزار کرده و در نهایت به یک مدلی برای مواجهه و توجه به کرونا رسیده است.

او افزود: مدل طراحی‌شده مدلی است که می‌خواهد هم ابعاد و پیچیدگی‌های این بیماری را ببیند و هم از ظرفیت‌های حاکمیتی و حکومتی و فراتر از آنها از ظرفیت‌های مردمی بر محور متخصصان استفاده کند تا گرهی که بر زندگی مردم و جان و حیات آنان افتاده باز شود.

زاکانی گفت: با توجه به اهمیت تهران و الگوپذیری سایر شهرها از این کلانشهر، در جلسات برگزار شده پیشنهاد این بود که شهرداری علاوه بر خدماتی که در گذشته انجام شده و باید از آنها به شایستگی تقدیر کرد، اما باید مسئولیت‌های جدید و محوری دیگری هم به عهده بگیرد.

او ادامه داد: این پیشنهاد سبب شد تا سندی تنظیم و تقدیم وزیر کشور و بهداشت و درمان و آموزش پزشکی شود. پیش از آن هم وزیر بهداشت و درمان در شهرداری در نشستی اعلام کرد که این مسیر پیشنهادی منطقی است و هفته گذشته هم این سند به رئیس جمهوری تقدیم شد.

همه ظرفیت‌ها را برای مهار کرونا به صحنه بیاوریم

او با اشاره به برخی از جزئیات این پیشنهاد گفت: شهرداری تهران به اقتضای تاریخ و اسناد بالادستی نقش ویژه‌ای در بحران‌ها داشته و دارد بنابراین پیشنهاد، قرارگاه کرونا در تهران متشکل از همه دستگاه‌ها و نهادها راه‌اندازی می‌شود که البته سرفصل‌های مختلف وظایف و شرایطش مشخص است و از این به بعد مقابله با این بیماری بر اساس این نقشه جامع انجام خواهد شد.

زاکانی گفت: این درخواست به رئیس‌جمهوری و ۲ وزیر مربوطه ارائه شده و خواست اصلی شهرداری این بوده که این نهاد، آمادگی کامل دارد، اما محقق شدن خدمات نیاز به تدبیر دولت دارد که اصلا شهرداری در کار قرارگاهی قرار بگیرد یا نه. البته این درخواست و پیشنهاد یک کف حداقلی هم دارد که کل ظرفیت‌های شهرداری تهران فارغ از قرارگاه را به میدان می‌آورد و در قالب خدمات جدید به مردم ارائه می‌شود.

او با اشاره به انتصاب علی نصیری به عنوان سرپرست سازمان مدیریت بحران شهر تهران توضیح داد: در نشست‌های مختلفی با سازمان مدیریت بحران شهر تهران مقرر شد تا همه ظرفیت‌ها را برای مهار کرونا به عنوان مهلکت‌ترین بیماری که حیات جامعه را تهدید می‌کند به صحنه بیاوریم.

شهردار تهران گفت: به همین دلیل در شهرداری ستادی را سامان دادیم که ابعاد مختلف کار را در دستور کار قرار دهد و با میدان‌داری مردم و کمک شهرداری بتوانیم سه وظیفه در حوزه‌های بهداشت و درمان، خدمات اجتماعی و مسائل پیرامون فاصله‌گذاری اجتماعی و ایجاد نشاط و زندگی در شهر را به اقتضای خدمات بر عهده بگیریم.

زاکانی افزود: اگر آن تدبیر از سوی دولت انجام شده و با درخواست شهرداری تهران موافقت شد، پا فراتر گذاشته می‌شود و سایر دستگاه‌ها در یک قرارگاه مشترک فعالیت خود را آغاز می‌کنند اما اگر انجام نشد، این بخش بر ما فرض واجب است که سایر امکانات را در مقابله با کرونا به کار بگیریم.

او ادامه داد: برای تحقق این مهم هم از سرپرست سازمان مدیریت بحران شهر تهران درخواست کردیم که دو نقشه راه داشته باشد؛ نخست نقشه راه حداقلی در قالب یک ستاد که امروز جلسه آن تشکیل شد که از همه مجموعه‌های خدمت‌دهنده در نیازهای کرونا بتوانیم در شهرداری استفاده کنیم و دوم یک برنامه حداکثری که قرارگاه مربوطه است و تحقق آن نیاز به تدبیر دولت دارد.
 

کد خبر 627746

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار جامعه

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

اخبار بازار و کسب و کار

خواندنی‌ها