وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا در رابطه با خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان، سقوط حکومت پیشین به دست طالبان و روابط آمریکا با حکومت آینده افغانستان صحبت کرد.

آنتونی بلینکن

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از اسپوتنیک، آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا در یک گفت‌وگوی ویژه با طلوع نیوز در پاسخ به سوالی درباره کمک کشورش به فرار اشرف غنی، رئیس‌جمهوری افغانستان گفت: ما هیچ کمکی نکردیم، در واقع من شب پیش از این‌که او کشور را ترک کند با غنی صحبت کردم و ما درباره کارهایی که در دوحه انجام شده بود، درباره انتقال قدرت صحبت کردیم و او یک شب پیش از فرارش برایم گفت که اگر در این کار موفق نشود، آماده است تا زمان مرگش بجنگد، اما در جریان ۲۴ ساعت او افغانستان را ترک کرد. نه من درباره آن نمی‌دانستم و ما مشخصا هیچ کاری نکردیم که به فرار او کمک کنیم.

وزیر خارجه آمریکا درباره میلیون‌ها دلاری که غنی با خودش برده افزود: این را من نمی‌دانم. چیزی که من می‌دانم این است که او کشور را ترک کرد و در یک زمان بسیار کوتاه، نیروهای امنیتی به عنوان یک نهاد و دولت سقوط کردند.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه آیا غنی بخشی از چالش صلح یا مانع صلح بود، گفت: من در حال حاضر به پرداختن به گذشته علاقه‌مند نیستم. ارزیابی ۲۰ سال گذشته مستلزم زمان زیادی خواهد بود. چیزی که در چند ماه گذشته رخ داده، نتیجه مجموع کارهای بود که در ۲۰ سال گذشته انجام شده بودند.

کد خبر 625673

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار