مجموع نظرات: ۰
سه‌شنبه ۱۶ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۱:۵۷
۰ نفر

ماه نو دوشنبه از راه می‌رسد و طی دو روز آینده از کنار سیاره عطارد و زهره عبور می‌کند.

62024708.jpg

به گزارش  همشهری آنلاین، ایسنا به نقل از اسپیس، ماه نو زمانی رخ می‌دهد که ماه و خورشید در یک امتداد قرار بگیرند. طبق تقویم پدیده‌های آسمانی ناسا (NASA's SkyCal)، این پدیده در ساعت ۸:۵۲ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی آمریکا (۵:۲۲ تهران) رخ می‌دهد

حالت‌های مختلف ماه با توجه به موقعیت آن نسبت به زمین رخ می‌دهد بنابراین زمان‌بندی رخ دادن این پدیده‌ها در سراسر جهان یکسان است و تنها تفاوتی که وجود دارد مربوط به منطقه زمانی محل زندگی است.

ماه نو از روی زمین قابل مشاهده نیست مگر آن که خورشیدگرفتگی رخ دهد. مدار چرخش ماه نسبت به مدار زمین حدود پنج درجه انحراف دارد و به همین دلیل است که هر ماه خورشیدگرفتگی رخ نمی‌دهد. خورشید گرفتگی بعدی در روز چهارم دسامبر ۲۰۲۱ پدیدار خواهد شد.

در روز هشتم سپتامبر (۱۷ شهریور) ماه و عطارد در آسمان در نزدیکی یکدیگر قرار خواهند گرفت اما این پدیده تنها از عرض‌های جغرافیایی جنوبی قابل مشاهده است. در این روز ماه در اولین روز خود به صورت هلالی نازک نمایان خواهد شد. تشخیص ماه در این مرحله دشوار است اما این موضوع برای آن دسته از افراد که از تقویم قمری استفاده می‌کنند مانند مسلمانان حائز اهمیت است.

توجه داشته باشید که تماشای اجرامی که در نزدیکی خورشید قرار دارند به وسیله دوربین شکاری و تلسکوپ خطرناک بوده و نور متمرکز خورشید می‌تواند شبکیه چشم را بسوزاند و باعث بروز آسیب دائمی شود.

ملاقات ماه با زهره و عطارد

پدیده بعدی در روز جمعه ۱۰ سپتامبر ( ۱۹ شهریور) رخ می‌دهد که طی آن ماه از کنار سیاره زهره عبور می‌کند. تماشای این پدیده برای کسانی که در میانه عرض جغرافیایی شمالی قرار دارند راحت‌تر خواهد بود. این رویداد در ساعت ۱:۱۷ صبح به وقت منطقه زمانی شرقی (۹:۴۷ صبح تهران) رخ می‌دهد. اما این دو جرم آسمانی تا عصر آن روز همچنان در فاصله‌ای نزدیک از یکدیگر و در صورت فلکی ویرگو (Virgo) قرار خواهند داشت. در ساعت ۷:۳۰ بعد از ظهر به وقت منطقه زمانی شرقی (۴:۰۰ صبح به وقت تهران) ‌ این سیاره به خوبی قابل مشاهده خواهد بود و ماه در بالای آن در سمت چپ قرار خواهد گرفت.

سیاره‌ی مریخ نیز در هشتم سپتامبر در میانه عرض جغرافیایی  شمالی در هنگام غروب چندین درجه بالاتر از افق قرار می‌گیرد. این سیاره بیشتر در بخش‌های جنوبی کره زمین قابل مشاهده است و تماشای آن راحت نیست.  برخلاف مریخ سیارات مشتری و زحل در طول شب قابل رویت خواهند بود. این دو سیاره در صورت فلکی جَدْی  (Capricornus) قرار می‌گیرند  و زحل در سمت راست سیاره مشتری رویت خواهد شد.

کد خبر 625110
منبع: ایسنا

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha