رئیس کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی از موافقت اولیه رئیس جمهوری برای اختصاص سهام به جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد.

سهام عدالت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از  اقتصادآنلاین، محمدرضا پورابراهیمی، از موافقت اولیه رییس جمهور و ارجاع موضوع به سازمان برنامه و بودجه جهت اختصاص سهام برای جاماندگان سهام عدالت تا پایان سال خبر داد.

دولت تکلیف ۱.۸ میلیون جامانده سهام عدالت را روشن کند

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی نیز در چند روز اخیر با بیان اینکه دولت اکنون باید تکلیف ۱.۸ میلیون دارنده کارت سهام عدالت به عنوان جامانده را مشخص کند، گفت:‌ البته حدود ۱۶ میلیون نفر دیگر هم از ۶ دهک کم درآمد، سهام عدالت نگرفته‌اند.

اکبر حیدری در مورد تعیین تکلیف ۱.۸ میلیون نفر از جاماندگان سهام عدالت که همه مراحل ثبت و شناسایی را انجام داده و حتی کارت پرس شده سهام عدالت در دست دارند، اما به عنوان سهامدار عدالت شناخته نمی‌شوند، به فارس افزود: حداقل جاماندگان سهام عدالت ۱.۸ میلیون نفر هستند که با توجه به رویکرد دولت قبلی این افراد به صورت غیرقانونی از شمول سهامداران عدالت خارج شدند، در حالی که همه مراحل ارسال دعوتنامه، شناسایی، ثبت‌نام و کارت مهر و موم شده سهام عدالت را در اختیار داشتند و در واقع حقوق مکتسبه آنها باید معادل سایر دارندگان سهام عدالت باشد، اما دولت قبلی آنها را از لیست سهامداران خارج کرد و مدعی شد، سامانه سازمان خصوصی‌سازی آنها را به عنوان سهامدار نمی‌شناسد.

جاماندگان چه کسانی هستند؟

وی اضافه کرد: به نظر من جاماندگان سهام عدالت دو دسته هستند؛ یک دسته کسانی که دعوتنامه سهام عدالت گرفته و مراحل نهایی را مانند سایر سهامداران طی کرده و کارت پرس شده سهام عدالت هم دارند و حق آنها معادل سایر سهامداران عدالت باید پرداخت شود که در این زمینه به قولی گفته می‌شود ۱.۸ میلیون نفر جا مانده‌اند و به قول دیگری ۴ میلیون نفر جا مانده هستند. دسته دوم کسانی از ۶دهک کم درآمد جامعه هستند که به هر دلیل در فرآیند شناسایی و پرداخت سهام عدالت قرار نگرفتند و اگر دولت بخواهد سهام جدیدی اختصاص دهد، باید به آنها توجه کند که این تعداد حدوداً ۲۰ میلیون نفر هستند که احتمال دارد ۴ میلیون از آنها کسانی باشند که کارت سهام عدالت دارند بنابراین حداقل ۱۶ میلیون نفر هستند که مستحق گرفتن سهام عدالت بوده، اما تا کنون سهامی دریافت نکردند.

سخنگوی کانون شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بیان کرد: بر اساس طرحی که در مجلس کنونی در دست بررسی است و در کمیسیون اقتصادی مجلس هم به تصویب رسیده و اکنون در نوبت بررسی در صحن مجلس قرار دارد باید به جا ماندگان سهام عدالت، سهام دولتی اختصاص یابد در مورد گروه اول یعنی ۱.۸ میلیون دارنده کارت سهام عدالت باید مانند سایر سهامداران عدالت پرداخت شود، چون دولت قبلی به صورت غیرقانونی سهام این افراد را به نفع خود مصادره کرد.

حیدری گفت:‌ از طرفی از سهام عدالت دارندگان سهام بیش از ۴۷ درصد از ارزش اسمی یک میلیون تومانی به بهانه اینکه اقساط ۱۰ ساله از محل سود شرکت‌ها به حد ۵۳۲ هزار تومان دریافت شده است. بنابراین دولت بقیه این سهام یعنی ۴۷ درصد ارزش اسمی را برگرداند و در حالی که آن ۴۷ درصد سهام عدالت هم مال سهامداران بود.

وی اظهارکرد: دولت جدید با توجه به عدالت‌محوری و شعار عدالت باید سهام عدالت مردم را به سبد دارایی‌شان برگرداند و به  جا ماندگانی که کارت سهام عدالت دارند، حتماً سهام عدالت اختصاص دهد.

حیدری تأکید کرد: میانگین رشد پرتفوی سهام عدالت از میانگین رشد بازار بیشتر بوده چون سهام بنیادی در سبد سهام عدالت قرار دارد.

کد خبر 624825

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 12
 • نظرات در صف انتشار: 55
 • نظرات غیرقابل انتشار: 1
 • محمدصفائی آزاد IR ۲۱:۳۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
  9 2
  سلام من یک کارگر ساختمانی هستم که سهام عدالت به من تعلق نگرفته خواهشمندم فکری به حال ما بکنید .
 • بهار IR ۲۱:۴۱ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
  18 0
  اگہ راست و حسینی بیان سہام عدالت ما جا ماندگان سھام رو پرداخت کنن باید گفت احسنت بہ شما
 • پیمان خزری IR ۲۱:۴۵ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
  11 1
  یعنی کسانی که سهام عدالت دارند می‌توانند بفروشند ؟؟ ما منتظر سایت هستیم باز شود بتونیم فروش کنیم
 • مسعود زارعی IR ۲۱:۵۷ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
  5 2
  باسلام به خدمت ریاست جمهوری شماوعددادی به خدمت مردم سودا چندساله که دادید با روی سهام عدالت واریز کن می‌دونی چندساله بعضی هامردم هستند که سهام عدالت نداشتن
  • سیستان IR ۰۸:۴۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
   0 0
   سلام آره داش من دیروز تتمه ۶۰ درصد اول را که حدود ۴ م بود گذاشتم واسه فروش
 • IR ۲۲:۵۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
  12 0
  رانندگان اتوبوس جاده اصلا ثبت نامشون نکردن سهام عدالت یا حمایت دولت
 • اسماعیلی IR ۲۳:۱۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۴
  19 1
  کسانی که اصلا ثبت نام نشده اند تکلیفشان چیه؟
 • Hasan Shahraki IR ۰۸:۳۹ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
  3 0
  سلام من کارگر شرکت خصوصی هستم تامین اجتماعی به ما گفتند شما تحت پوشش تامین اجتماعی هستید اسامی همه بیمه شدگان را ما اعلام و ثبت نام میکنیم ولی این کار را نکرد سر ما کلاه گذاشتند و ما جا ماندیم از رئیس جمهور خواهش میکنم که حق ما را به ما برگردانید ...
  • US ۱۹:۱۰ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
   0 0
   سلام همسر بنده کارت پرس شده سهام عدالت داره ولی سیستم قبول نکرد، یعنی ثبت نامش نکرد
 • حسین IR ۰۹:۰۶ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
  2 0
  سلام من یک کارگر هستم چند سال است که اصلا سهام عدالت نداریم در طی این چند سال هم هروقت گفتن دارن سهام عدالت ثبت نام میکنن رفتم متاسفانه دست از پا درازتر برگشتم خداوکیلی بنظر شما این عدالته
 • جمال IR ۱۵:۴۸ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
  0 0
  این اسمش سهام عدالت ؟ جالبه اقایان یه اسم دیگه انتخاب کنین عدالت ش وردار بجاش بزن خجالت (اگه قرار باشه منه بازنشسته سهام عدالت نگیرم . پس کیا باید بگیرن (خجالت )
 • IR ۱۹:۰۳ - ۱۴۰۰/۰۶/۱۵
  0 1
  سلام من یک زن سرپرست خانوارهستم سه فرزند دارم فقط یکیشون سهام دارندتکلیف بقیه شون چی میشه لطفا رسیدگی کنید

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار