یک روزنامه آمریکایی شرحی خواندنی از نحوه فرار رئیس‌جمهور افغانستان منتشر کرده است. 

اشرف غنی

به گزارش  همشهری‌آنلاین به نقل از  آنا، واشنگتن‌پست گزارش کرد، اشرف غنی بدون آنکه معاونان و متحدانش را خبر کند همزمان با سقوط کابل و ترس از ورود طالبان به کاخ ریاست جمهوری و کشته شدن توسط آن‌ها، فرار کرد. 

روزنامه مذکور گزارش کرد، ناآرامی‌ها در دولت افغانستان در حالی به وجود آمد که طالبان ۱۵ اوت وارد حومه کابل شد و این چیزی بود که مقام‌های ارشد در پایتخت افغانستان و واشنگتن چند هفته قبلش می‌دانستند که طالبان احتمالاً تلاش کند تا کابل را متصرف شود. 

اما در پی سقوط جلال‌آباد در ۱۴ اوت به دست طالبان، این شبه‌نظامیان خیلی زودتر ازآنچه پیش‌بینی می‌شد، کابل را تصرف کردند. 

مقام‌ها به واشنگتن‌پست گفتند، معاون‌های غنی برای صرف ناهار رفته بودند که یکی از معاون‌های ارشد رئیس‌جمهوری افغانستان به‌اشتباه برایش خبر آورد که طالبان وارد کاخ ریاست جمهوری شده و به دنبالش هستند. 

یکی از مشاورهای ارشد غنی به واشنگتن‌پست گفت: به رئیس‌جمهوری افغانستان گفته شد که یا گارد ریاست جمهوری هستند یا طالبان اما اگر بماند، او را خواهند کشت. 

گزارش‌شده که غنی پرسید می‌تواند به خانه‌اش برود تا وسایلش را جمع کند اما به او گفتند که زمانی ندارد و او به همراه همسر و معاون‌های ارشدش سوار بر بالگرد به ازبکستان رفت و بعد از آنجا به امارات. 

وقتی مقام‌ها از ناهار برگشتند، متوجه شدند که دفتر غنی خالی است و او رفته است. 

حقیقت این بود که طالبان هرگز در آن زمان وارد کاخ ریاست جمهوری نشده بود و بر اساس توافقی قرار شد حین گفتگو درباره تشکیل دولتی موقت در حومه کابل بماند. 

همچنین گزارش شد غنی از تکرار سرنوشت آخرین رئیس‌جمهوری افغانستان پس از به دست گرفتن کنترل این کشور به دست طالبان که به دست شبه‌نظامیان اعدام شد، هراس داشت. 

غنی نه متحدان آمریکایی و نه مقام‌های ارشد دولتش را از خروج ناگهانی‌اش با خبر نکرد و این باعث شد تا دولت، فروپاشد. 

تنها شب قبل از فرار، غنی در یک سخنرانی تلویزیونی به افغان‌ها گفته بود که هدف اصلی‌اش اجتناب از بی‌ثباتی، خشونت و بی‌خانمانی بیشتر افغان‌هاست و برای همین از ارتش افغانستان می‌خواهد تا دوباره متحد شود. 

غنی در پستی در فیس‌بوک همچنین از تصمیمش برای فرار از افغانستان دفاع کرد و گفت، برای اجتناب از خونریزی‌های بیشتر کشور را ترک و ادعاهای مطرح‌شده درباره انتقال یک چمدان پر از پول نقد را به خارج از افغانستان رد کرد. 

کد خبر 623518

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار