سخنگوی طالبان امروز در کنفرانس خبری در کابل بابیان اینکه بحث‌ها درباره دولت فراگیر و قوی اسلامی در جریان است، گفت: زنان می‌توانند در قالب شرع اسلام به فعالیت و کار خود ادامه دهند.

سخنگوی طالبان

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، ذبیح الله مجاهد، سخنگوی طالبان امروز (سه شنبه) در کنفرانس خبری در کابل گفت: شما همه شاهد هستید که افغانستان بعد از چهل سال کشور دوباره آزاد شده است.

وی افزود: طالبان پس از آن که افغانستان آزاد شد از هیچ کس انتقام نخواهد گرفت. حالا جنگ به پایان رسیده است و تمامی کسانی که در مقابل طالبان بودند عفو شدند. طالبان  با هیچ کس دشمنی ندارد و دشمنی به پایان رسیده است.

مجاهد تاکید کرد: بحث‌های جدی در جریان است برای ساختن یک حکومت فراگیر و همه شمول که به زودی شاهد برپایی اش خواهیم بود. برخی از افراد استفاده جو اقدام به استفاده جویی کردند و جلو شان گرفته می‌شود. 

سخنگوی طالبان گفت: تامین امنیت سفارت‌خانه ها برای ما مهم است و امنیت تمامی نهادهای خارجی و داخلی تامین می شود. کشورهای خارجی باید مطمن باشند که افغانستان به مکانی برای تجارت مواد مخدر تبدیل نخواهد شد و کشورهای مختلف برای یافتن کشت جایگزین باید دولت را یاری کنند.

زنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد

وی در مورد حقوق زنان نیز گفت: حقوق زنان یک بحث جدی است. ما اطمینان می‌دهیم که حقوق زنان در قالب اسلام در نظر گرفته می‌شود و آنها می‌توانند مطابق قوانین اسلامی به فعالیت خود ادامه بدهند.

مجاهد در ادامه تاکید کرد: اقتصاد یک بحث اساسی و مهم است. از تمامی سرمایه‌گذاران دعوت می کنم که در کشور سرمایه گذاری کنند. کشورهای جهان هم در افغانستان سرمایه گذاری کنند.

وی درباره فعالیت رسانه نیز گفت: رسانه‌ها باید فعالیت های خود را داشته باشند. آزادی خود را داشته باشند. اما سه موضوع را در نظر بگیرند. اول اسلام برای ما ارزش دارد و خلاف اسلام نشرات قابل قبول نیست. دوم بی‌طرفی خود را حفظ کنند. سوم ارزش های ملی کشور باید در نظر گرفته شود و تعصبات قومی دامن زده نشد.

سخنگوی ارشد طالبان درباره جوانان نیز گفت: می‌خواهم به تمامی هموطنانی ما که در طرف مقابل ما بودند اطمینان دهم که به هیچ فردی آسیب وارد نخواهد شد و نیازی به ترک کشور نیست، به گفته وی کسی حق ندارد وارد خانه های مردم شود و افراد سود جو محاکمه خواهند شد.

همه وعده‌های طالبان از زبان سخنگوی این گروه

صدور عفو عمومی برای تمامی افراد

وی تاکید کرد: ما همه را مورد عفو قرار می‌دهیم و این کار را به نفع صلح می دانیم و به هیچ کس ضرر نخواهیم رساند و اما اگر کسانی که در جریان جنگ صدمه دیدند، اختیاری نبوده و این تبعات جنگ است. برای مردمی که صدمه دیدند متاسف هستیم و از آنها می‌خواهیم ما را حلال کنند.

مجاهد ادامه داد: آزادی افغانستان یک هدف مهم بود. ما به دنبال صلح بودیم. مذاکرات جریان داشت و ما تمام تلاش کردیم اما طرف مقابل اعلام جنگ کردند. ما مجبور شدیم که اقدام جدی کنیم و جنگ ما برای قدرت نبود.

وی همچنین در پاسخ به تغییر پرچم افغانستان نیز گفت: مسلئه پرچم در نظام بعدی مشخص می‌شود.

همه وعده‌های طالبان از زبان سخنگوی این گروه

طالبان از نظر سیاسی پخته‌تر شده است

سخنگوی ارشد طالبان همچنین درباره تغییر در رویکرد طالبان نیز گفت: در مورد ایدیولوژی و باورها تفاوت بین طالبان الان  و بیست سال وجود ندارد. اما به لحاظ پختگی سیاسی تغییراتی ایجاد شده و در حال حاضر طالبان از نظر سیاسی پخته‌تر شده است.

مجاهد همچنین در واکنش به متوقف شدن فعالیت اعضای این گروه در فیس بوک نیز گفت: باید از فیس بوک بپرسید که چرا آزادی بیان را نادیده نمی‌گیرد و آزادی بیان را محدود می کند.

وی در پاسخ به سوالی درباره وضعیت امنیتی نیز گفت: طی چند روز گذشته شاهد قتل و خونریزی در هیچ ولایتی نبودیم و باید تاکید کرد که هیچ کس حق ندارد شاعران را کند. نسبت به یک هفته پیش وضعیت تغییر کرده است. رهبران سیاسی که بیرون از افغانستان هستند، نیز مورد عفو قرار گرفتند و می‌توانند به کشور برگردند.

کد خبر 621321

برچسب‌ها

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 4
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • ناشناس IR ۲۲:۱۴ - ۱۴۰۰/۰۵/۲۶
    51 3
    طالبان یک گروه تروریستی وآدمکشه،حرفهای آنهاقابل قبول نیست،شعارهای دروغین میدهندتاکاملابرکشورتسلط پیداکنند!