مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کووایران برکت درباره علت تفاوت در میزان آنتی‌بادی موجود در بدن دریافت‌کنندگان این واکسن توضیح داد.

واکسن کرونا - کوو ایران برکت

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از میزان، حامد حسینی مدیرگروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کووایران برکت در پاسخ به این سوال که چرا مقدار آنتی‌بادی یکسری از داوطلبان این واکسن که خارج از کارآزمایی تست داده‌اند ۱۰۰ است و جواب آزمایش تعدادی دیگر از آن‌ها مقدار یک یا ۲ را نشان می‌دهد، گفت: ما باید ۲ نکته را در مورد داوطلبان این واکسن در نظر بگیریم. یک اینکه تمامی دواطلبان ما، به غیر افرادی که نوبت واکسیناسیون آن‌ها فرا رسیده و کدشان شکسته شده، واقعا نمی‌دانند که در گروه پلاسیبو (واکسن‌نما) قرار دارند یا عضو گروهی هستند که به آن‌ها واکسن تزریق شده است.

مدیر گروه مطالعات بالینی واکسن ایرانی کرونا برکت افزود: نکته دوم این است که داوطلبان بعد از دریافت این واکسن تست‌های آنتی‌بادی خاصی را می‌دهند که این آنتی‌بادی‌ها با آنتی‌بادی محافظت‌کننده در برابر بیماری متفاوت است و از جمله آن‌ها می‌توان به آنتی‌بادی نوترالیزان، ضد RVD و ضد اسپایک اشاره کرد.

عضو هیات‌علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران ضمن اشاره به اینکه توصیه سازمان بهداشت جهانی و وزارت بهداشت این است که اشخاص بعد از واکسیناسیون تست آنتی‌بادی ندهند اما به هر حال افرادی این اقدام را انجام می‌دهند، ادامه داد:  یکی از شرکت‌های داخلی که در بیشتر کیت‌های موجود در کشور از محصولات آن استفاده می‌شود، برای یکی از آنتی‌بادی‌ها سقف عدد ۱۰۰ و برای ۲ آنتی‌بادی دیگر ۸۰ را تعیین کرده است و اعداد خارج از این محدوده یعنی زیر ۱/۱ تا ۸۰ یا ۱۰۰ گزارش نمی‌شود.

وی توضیح داد: برای هر کدام از آن‌ها رقمی وجود دارد که وقتی مقدار آنتی‌بادی به آن برسد، می‌گوییم پاسخ مطلوب رخ داده است. این رقم برای یکی از آن‌ها ۲/۵، برای دیگری ۱/۱ و برای آن یکی دیگر از آن‌ها ۸ است. افراد در تست خود باید هم به حداقل و هم به سقف مقدار آنتی‌بادی توجه کنند.

کد خبر 620176

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار