دبیر کل جنبش حزب الله لبنان شامگاه امروز شنبه به مناسبت سالگرد جنگ ۳۳ روزه، سخنرانی کرد و گفت که این جنگ باعث تحمیل معادله بازدارندگی در برابر دشمن صهیونیستی شد.

نصرالله

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، سید حسن نصرالله دبیر کل جنبش حزب الله لبنان شامگاه امروز شنبه به مناسبت سالگرد جنگ ۳۳ روزه، به بررسی ابعاد این جنگ پرداخت.

نصرالله در آغاز سخنرانی خود به حمله افراد مسلح به غیر نظامیان به «خلده» پرداخت و شهادت «علی الشبلی» یکی از نیروهای این جنبش را تسلیت گفت.

وی با بیان اینکه محور مقاومت، «ابو جهاد احمد جبریل» دبیرکل جبهه خلق برای آزادی فلسطین را از دست داده است، مستقیما وارد جنگ ۳۳ روزه شد و تأکید کرد، این جنگ دستاوردهای بسیاری به همراه داشته و مهمترین مسئله‌ای که بر عهده همه است، حفظ دستاوردهای این جنگ است.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه این جنگ باعث شد که جنگهای بیشتری علیه رژیم صهیونیستی صورت گیرد و آخرین نمونه آن، شمشیر قدس است، تصریح کرد، یکی از مهمترین دستاوردهای این جنگ، تحقق امنیت برای لبنان بوده است.

مهمترین دستاورد جنگ ۳۳ روزه، تحمیل معادله بازدارندگی است

نصرالله با تأکید بر اینکه طی ۱۵ سال گذشته، هیچ حمله هوایی به لبنان، به هدف نخورده است، گفت که مهمترین دستاورد این جنگ، برقراری معادله بازدارندگی است که هدف از آن، حمایت از لبنان است.

وی با بیان اینکه پیش از این جنگ و طی چند دهه، لبنان جولانگاه نیروی هوایی رژیم صهیونیستی بوده است، خاطر نشان کرد، هیچ چیزی باعث نمی‌شد که صهیونیستها دست از این حملات بردارند، ولی «چیزی که باعث شد در حال حاضر به لبنان حمله نکنند، ترس این رژیم از درگیری گسترده با مقاومت [لبنان] است.

دبیر کل حزب الله با اشاره به اینکه امروز دشمن صهیونیستی نسبت به موجودیت خود، بیش از هر زمان دیگری نگران است، خاطر نشان کرد، این دشمن که تحت حمایت ابرقدرتها و کشورهای منطقه قرار دارد، از پیامدهای جنگ با مقاومت لبنان و تأثیر آن بر جبهه داخلی خود هراس دارد.

هراس صهیونیستها از سلاح مقاومت

نصرالله با تأکید بر اینکه ترس دشمن صهیونیستی از نتایج جنگ باعث شده است که جرأت تجاوز به لبنان را نداشته باشد، تصریح کرد، دشمن صهیونیستی از سال ۲۰۰۶ تا به امروز نگران سلاح حزب الله بوده است و برخی از طرفها در لبنان –دانسته یا نادانسته- در راستای خلع سلاح مقاومت، به این دشمن کمک می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه صهیونیستها از رهگذر حملات خود به سوریه نتوانستند به اهداف خود برسند و از قدرتمند شدن حزب الله جلوگیری کنند، گفت که توانمندی موشکی مقاومت، بسیار افزایش یافته و دقیق شده است.

وقتی اسرائیل تجاوز کند، پاسخ خواهد گرفت

دبیر کل حزب الله با اشاره به حمله رژیم صهیونیستی به جنوب لبنان که طی ۱۵ سال گذشته سابقه نداشته است، ادامه داد: «پنجشنبه موشک‌هایی ناشناس شلیک شد... ما موضوع را رها کردیم تا ارتش به آن رسیدگی کند... اما در نیمه شب به نقاطی در جنوب حمله شد... دشمن اسرائیلی بیانیه داد که منطقه‌ای غیرمسکونی را زده و گمان می‌کرد که این موضوع همینطور تمام می‌شود... وقتی تجاوزی می‌شود نیازمند پاسخ است».

نصرالله با بیان اینکه «اتفاق پنجشنبه از حیث زمانی مهم بود که باید پاسخی سریع داده می‌شد. اگر پاسخ با تأخیر داده می‌شد ارزشش را از دست می‌داد»، خاطر نشان کرد: «چون حمله دشمن به زمین خالی و باز بود، پاسخ ما به منطقه مشابه بود... ما منطقه‌ای باز در منطقه مزارع شبعا را انتخاب کردیم تا پاسخ را درجه بندی کنیم و اگر لازم بود آن را ارتقاء دهیم... زمان پاسخ را ساعات روز انتخاب کردیم تا سبب رعب و وحشت نشویم برعکس دشمن که نیمه شب حمله کرد تا در مردم رعب ایجاد کند».

وی با تأکید بر اینکه حزب الله پس از این حمله، در بیانیه‌ای مسئولیت را خود بر عهده گرفت، خاطر نشان کرد: «بیانیه ما و حمله ما هر دو مکمل هم بود. پاسخ ما در روز روشن و با پیام روشن بود؛ منطقه‌ای باز و غیرمسکونی را زدید، منطقه‌ای باز و غیرمسکونی را زدیم.. برخی رسانه‌های اسرائیلی تحلیل کردند که حزب‌الله می‌خواهد معادله جدیدی ایجاد کند، خیر. همان معادله است و ما آن را تثبیت کردیم. به دشمن می‌گوییم، هر حمله هوایی نیروی هوایی ارتش دشمن حتما مناسب و متناسب پاسخ داده می‌شود».

دبیر کل حزب با اشاره به اینکه هدف این جنبش از حمله به فلسطین اشغالی، تثبیت قواعد درگیری بوده است، تصریح کرد: «دستاوردهای مقاومت اسلامی در جنگ ۳۳ روزه را از بین نخواهیم برد؛ زیرا این مسئله باعث خواهد شد که دشمن، لبنان و مردم لبنان را  هدف خود قرار دهد».

جنگ با لبنان، بزرگترین حماقت اسرائیل خواهد بود

نصرالله ضمن تهدید رژیم صهیونیستی به اینکه پاسخ به حملات هوایی این رژیم می‌تواند از هر نقطه‌ای صورت بگیرد، گفت که «این پاسخ می‌تواند از جولان [اشغالی] باشد... ولی ما به دنبال جنگ با دشمن اسرائیلی نیستیم... و به سمت آن حرکت نمی‌کنیم، ولی برای آن آماده هستیم و در آن پیروز خواهیم شد. بزگترین حماقتی که دشمن می‌تواند انجام دهد، این است که تصمیم بگیرد با لبنان وارد جنگ شود».

وی با بیان اینکه مقاومت در سال ۲۰۰۶، دشمن صهیونیست را مجبور به عقب‌نشینی کرد و در سال ۲۰۰۶ در برابر آن به پیروزی رسید، درباره مخالفان داخلی پاسخ حزب الله به صهیونیستها تأکید کرد: «نمی‌خواهم به مدعیان حاکمیت لبنان که پس از پاسخ مقاومت، ظاهرا گریه کردند، پاسخ دهم. این یک مجادله بی‌فایده است».

کد خبر 619450

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار سیاست‌خارجی

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha