مدیر طرح کارآزمایی بالینی واکسن اسپایکویژن از آغاز فاز سوم کارآزمایی بالینی این واکسن در تهران با حضور ۱۷ هزار نفر خبر داد.

واکسن کرونا

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر پیام طبرسی مدیر طرح کارآزمایی بالینی واکسن اسپایکویژن اظهار کرد: طراحی و مطالعه حیوانی واکسن اسپایکوژن در استرالیا انجام شد و پس از دریافت تاییدیه وزارت بهداشت استرالیا توسط شرکت خصوصی سیناژن در ایران طی یک همکاری مشترک تست فاز دو سه در ایران تاییدیه گرفت همچنین قرار شد از موفقیت‌آمیز بودن کارآزمایی برای واکسیناسیون عمومی استفاده شود.

طبرسی با اشاره به اینکه فاز دوم این واکسن ماه پیش انجام و گزارش آن به وزارت بهداشت ارسال شد، افزود: تاییدیه وزارت بهداشت و کمیته اخلاق برای این واکسن صادر و امروز فاز سوم کارآزمایی بالینی آغاز شده است. امیدواریم طی یک و نیم تا دو ماه آینده به پایان برسد و پس از آن نتیجه و کارایی این واکسن مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مدیر طرح کارآزمایی بالینی واکسن اسپایکوژن ادامه داد: پس از تست ۴۰۰ نفر در فاز دوم کارآزمایی که افراد به صورت رندوم واکسن و واکسن ما دریافت کردند، خوشبختانه سطح میزان آنتی‌بادی به میزان خوبی افزایش پیدا کرد و حدود ۷۰ درصد افرادی که منفی بودند و سابقه ابتلا به کرونا نداشتند آنتی‌بادی لازم را دریافت کردند. همچنین به همان تعداد و با درصد بیشتری ایمنی سلولی نیز در این واکسن تحریک شد و خوشبختانه عوارض خاصی در آن ۴۰۰ نفر ایجاد نشد علاوه بر آن ایمنی‌زایی نیز در این واکسن محقق شد.

طبرسی ادامه داد: امروز شاهد ایمنی واکسن در برابر کرونا در ۱۷ هزار نفری که برای فاز سوم کارآزمایی بالینی واکسن شرکت کرده‌اند، خواهیم بود.

او گفت: باید به این نکته توجه داشت که در حال حاضر با یکی از سنگین‌ترین پیک‌های کرونا و جهش دلتا مواجهیم که اکثر واکسن‌ها ایمنی مناسبی در برابر آن نداشته‌اند و امیدواریم نتیجه خوبی از تست این ۱۷ هزار نفر دریافت کنیم و به وزارت بهداشت و سازمان‌های جهانی اعلام کنیم.

مدیر طرح کارآزمایی بالینی واکسن اسپایکوژن درباره میزان تولید این واکسن توضیح داد: به محض تایید فاز سوم این واکسن از سوی وزارت بهداشت که احتمالا در اواخر شهریور خواهد بود، ظرفیت تولید ماهانه ۳ میلیون دوز واکسن را داریم که به واکسیناسیون کشور اضافه می‌شود و به تسریع روند تزریق واکسن کمک خواهد کرد.
 

کد خبر 619315

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha