فوق تخصص بیماری های عفونی گفت: دلتا یک ویروس عجیب و غریب است و هرکس ادعای سرما خوردگی کند، به او اعلام می‌کنیم حتما باید آزمایش دهد.

کرونا در ایران

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از فارس، دکتر مسعود مردانی فوق تخصص بیماری‌های عفونی در پاسخ به چرایی بی توجهی مسئولان نسبت به شمار بالای قربانیانِ کرونا اظهار کرد: دنیا با معضلی جدید رو به رو است و منابع سازمان جهانی بهداشت از یک پاندمی جدید صحبت کرده است.

وی افزود: هم اینک پاندمی کرونا رنگ و بوی اصلی خود را از دست داده و پاندمی دلتا ایجاد شده است. کشوری در دنیا نیست که از آسیبِ آن در امان نباشد. بسیاری واکسن‌ها نیز از دلتا مصونیت ندارند و بیمارانی که قبلا به کرونا مبتلا شده‌اند نیز مصون نیستند.

وی با بیان اینکه دلتا معادلات را کاملا در دنیا برهم ریخته است، تصریح کرد: این تعداد از بیمار و موارد جدید کرونا در هیچ یک از پیک های ۵گانه شاهد نبودیم. این واقعه استثنایی است و مخصوصِ ما نیست. ایتالیا دو ماه پیش اعلام کرد درها را به روی توریست باز کرده است، ولی یکباره متوجه شدند موارد ابتلا به ۱۹ رسیده و امروز مجددا محدودیت‌ها را از سرگرفته است. چین که سرزمینی امن بود، امروز درگیر دلتا شده است.

مردانی ادامه داد: تنها مسئله ای که اتفاق افتاده است، این است که میزان مرگ و میر به شدتِ ابتدای کرونا نیست، چراکه واکسن زده‌ها ممکن است فرمِ خفیف‌تر بیماری را بگیرند ولی این مسئله نیز صد در صد نیست.

وی خاطرنشان کرد: سازمان جهانی بهداشت شدیدا نسبت به این مسئله در حال تحقیق است و حتی از «دلتا» به عنوان یک پاندمی جدید نام برده است. این به واقع یک ویروس عجیب و غریب است و هرکس ادعای سرما خوردگی کند، به او علام می کنیم حتما باید آزمایش دهد.

این فوق تخصص بیماری های عفونی گفت: یکی از راهکارها، ادامه واکسیناسیون است. بسیاری مردم اعلام می‌کنند با تزریق واکسن هم به کرونا مبتلا می‌شوند و حتی پرسنل پزشکی که واکسن های مختلفی زده‌اند، به بیماری مبتلا شده اند ولی سبک مبتلا شده‌اند و کارشان به مرگ نکشید.

مردانی افزود: در این مرحله، رعایت پروتکل‌ها از مرحله نخست بسیار مهم تر است. چون این ویروس این گونه است که اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا شود، دیگر اعضای خانواده هم قطعا می گیرند. بنابراین شدیدا توصیه می‌کنم مردم استفاده از ماسک را جدی بگیرند.

کد خبر 619265

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار بهداشت و درمان

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha