داده‌های جدید از هند نشان می‌دهد افراد واکسینه‌شده‌ای که کرونا می‌گیرند و به اصطلاح «عفونت‌های رخنه‌ای» پیدا می‌کنند، ممکن است به اندازه افراد غیرواکسینه درگیری ریه‌ای پیدا نکنند.

LUNG CT

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از رویترز پزشکان هندی ۲۰۵ بیمار دچار عفونت ثابت شده که بیش از نیمی از آنها زیر ۵۰ سال داشتند بررسی کردند. در میان افراد مورد بررسی، ۱۴ نفر کاملا واکسینه شده بودند، ۱۵ درصد یک دوز واکسن را دریافت کرده بودند و بقیه واکسینه‌نشده بودند. ریه‌های همه این بیماران سی‌تی اسکن شدند.

پژوهشگران بر حسب درگیری هر قطعه یا لوب از ۵ قطعه تشکیل‌دهنده ریه نمره‌ای از صفر به معنام درگیر نبودن قطعه ریه با عفونت تا ۵ به معنای درگیری ۷۵ درصد قطعه ریه با عفونت به بیماران دادند. از حداکثر ۲۵ نمره ممکن، میانگین نمره شدت درگیری ریه در سی‌تی‌اسکن در بیماران کاملا واکسینه‌شده صفر، در افرادی یک دوز واکسن را گرفته بوند، ۴ و در گروه واکسینه‌نشده ۱۱ بود.

یافته‌های این بررسی در سایت medRxiv پیش از داوری همتا ارسال شده است.

به گفته این پژوهشگران یافته‌هایشان این واقعیت را تایید می‌کند که واکسیناسیون شدت بیماری کووید-۱۹ را کاهش می‌دهد، هر چند در برخی از بیماران ممکن است به کلی از عفونت جلوگیری نکند.

کد خبر 619082

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار