مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: دیروز مجوز واردات یک میلیون سرم از هند و ترکیه را صادر کردیم و از اوایل هفته آینده سرم به وفور موجود می‌شود.

کرونا بیمارستان

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، دکتر حیدر محمدی، مدیرکل دارو  و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو درباره علت کمبود سرم تزریقی در کشور گفت: تابستان سال گذشته یکی از شرکت‌های سرم‌سازی که بزرگ‌ترین شرکت‌های سرم‌سازی ما است، درخواست کرد که توزیع سرم را برای آن شرکت متوقف کنیم تا خط GMP خود را اصلاح و بهبودی در کیفیت خطوطش ایجاد کند که مخالفت کردیم و این برنامه به اواخر سال در پاییز و زمستان افتاد که نیاز به سرم کمتر باشد.

وی افزود: در نهایت پاییز پارسال مجوز را به این شرکت دادیم که به دلیل مشکلات تحریم نتوانست دستگاه‌ها را بیاورد و به همین دلیل بهمن ماه کار خود را آغاز کرد، اما قول داده بودند که اوایل سال ۱۴۰۰ راه‌اندازی را داشته باشند که محقق نشد. اکنون قول داده‌اند که از دهم شهریور کارخانه را راه‌اندازی کنند. بخش زیادی از سرم مورد نیاز را این شرکت تامین می‌کرد. بنابراین یکی از دلایل کمبود سرم این موضوع بوده است.

محمدی ادامه داد: در عین حال رمدسیویر که یکی از داروهای پرمصرف کرونا و خط اول درمان کرونا است، مصرفش ناگهان از ۶۰۰ هزار عدد در ماه به یک میلیون و ۵۰۰ هزار عدد رسید و با مصرف هر رمدسیویر، یک سرم هم مصرف می‌شود.

وی گفت: ما چند راهکار برای رفع کمبود سرم داشتیم؛ اولا اعلام کردیم که با توجه به ضرورت تامین سرم مراکز درمانی تا اطلاع ثانوی طی یکی تا دو هفته آینده، سرم فقط در مراکز درمانی و بیمارستان ها توزیع شود. از کارخانه ها هم خواستیم که میزان تولید سرم‌های نیم و یک لیتری‌شان را افزایش دهند که این اقدام را انجام دادند. به طوری که قبلا میزان تولید سرم ما ۱۰ میلیون و ۷۰۰ هزار عدد بود که به ۱۱ میلیون ۷۰۰ هزار رسید. البته به جز شرکتی که تعطیل شده بود.

محمدی گفت: در عین حال همزمان از شرکت‌ها خواستیم که تولید سرم‌های ۱۰۰ سی‌سی و ۲۵۰ سی‌سی را هم که قبلا خیلی مصرف نداشت، برای رقیق کردن رمدسیویر تولید کنند که مجموع سرم‌سازان بین ۶۰۰ هزار تا یک میلیون می‌توانند بسته به پوشش خط‌شان اضافه کنند.

محمدی اعلام کرد: از دیروز مجوز دادیم که به اندازه نیاز یک میلیون سرم از هند و ترکیه حمل کنند که شرکت‌ها بلافاصله اقدام به واردات کرده اند که از اوایل هفته آینده سرم به وفور موجود می‌شود. البته مشکل‌مان برای مراکز درمانی با این بخشنامه رفع شده و بیمارانی که رمدسیویر دریافت می‌کنند هم به مراکز درمانی مراجعه می‌کنند.

او افزود: داروخانه‌های سرپایی هم تحمل کنند که اوایل هفته آینده سرم را مجددا در مراکز سرپایی هم توزیع می‌کنیم. البته برخی داروخانه‌ها که دارو و سرم را نقدی خریداری می‌کردند، سرم موجود دارند و در سایر داروخانه‌های سرپایی هم سرم از هفته آینده توزیع می‌شود.

کد خبر 618866

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار