مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره از وقوع رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید در ۲۱ استان کشور طی دو روز آینده خبر داد.

بارندگي

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، صادق ضیاییان مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به تحلیل آخرین نقشه‌های ‌پیش‌یابی اظهار کرد: طی دو روز آینده در برخی نقاط استان‌های آذربایجان شرق، آذربایجان غربی، زنجان، اردبیل، کردستان، کرمانشاه، همدان، لرستان، قزوین، جنوب غرب اصفهان، نیمه غربی یزد، البرز، تهران، شمال سمنان، گیلان، مازندران، غرب گلستان، جنوب و غرب کرمان، شمال و شرق فارس، شرق کهگیلویه و بویراحمد و چهارمحال و بختیاری به‌ویژه در ساعات بعدازظهر و اوایل شب رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد با احتمال گردوخاک ‌پیش‌بینی می‌شود.

وی ادامه داد: جمعه (۱۵ مرداد) در برخی نقاط شمال غرب، ارتفاعات زاگرس مرکزی و ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های مازندران، البرز و تهران و روز شنبه (۱۶ مرداد) در آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی و شمال اردبیل به ‌ویژه در ساعات بعدازظهر افزایش ابر، بارش ‌پراکنده باران گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد رخ خواهد داد.

به گفته مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، از روز یکشبنه (۱۷ مرداد) تا اواخر هفته آینده در اغلب مناطق کشور جوی آرام و آسمانی صاف خواهیم داشت.

وی در ادامه گفت: طی ۵ روز آینده در برخی نقاط شمال شرق و شرق کشور به‌ ویژه در منطقه زابل و خراسان جنوبی در برخی ساعات وزش باد شدید با احتمال خیزش گردوخاک و کاهش دید افقی و کیفیت هوا ‌پیش‌بینی می‌شود. همچنین در این مدت دریای عمان مواج خواهد بود.

وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده

مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی درباره وضعیت جوی تهران طی دو روز آینده توضیح داد: آسمان تهران فردا (۱۴ مرداد) قسمتی ابری تا نیمه ابری، گاهی همراه با وزش باد با احتمال رعدوبرق و وبارش باران با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۴ سانتیگراد و طی روز ‌جمعه (۱۵ مرداد) صاف تا قسمتی ابری و گاهی همراه با وزش باد با حداقل دمای ۲۴ و حداکثر دمای ۳۴ درجه سانتیگراد پیش‌بینی می‌شود.

ضیاییان گفت: طی امروز و فردا (۱۳ و ۱۴ مرداد) اهواز با بالاترین دمای ۴۸ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل با دمای بیشینه ۲۸ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان‌های کشور هستند.

رگبار باران در نیمه شمالی استان تهران

اداره کل هواشناسی استان تهران نیز اعلام کرد: تا ۲ روز آینده آسمانی ابری تا نیمه ابری، گاهی همراه با وقوع رگبار باران در نیمه شمالی استان و تداوم هوای قابل قبول در غالب مناطق ‌پایتخت طی امروز (۱۳ مرداد) مورد انتظار است.

براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران و بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، تا روز جمعه (۱۵ مرداد) وضعیت جوی استان تهران، آسمانی کمی ابری تا نیمه ابری گاهی همراه با وزش باد، در ساعات بعدازظهر همراه با افزایش ابر و در نیمه شمالی استان گاهی با وقوع رگبار باران، وزش باد شدبد موقت و رعد و برق ‌پیش‌بینی می‌شود.

طی این مدت در ساعات عصر و شب در نیمه جنوبی استان گاهی وزش باد نسبتا شدید با احتمال خیزش موقت گردوخاک مورد انتظار است.

بنا بر پیش‌بینی‌های انجام‌شده در شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، صبح امروز (۱۳ مرداد ماه) کیفیت هوا در برخی مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت که ناشی از افزایش ترافیک صبحگاهی و عدم وزش باد مؤثر است.

تداوم این شرایط جوی طی روز تاحدودی پراکندگی آلاینده‌ها را محدود خواهد کرد، همچنین با حضورعوامل کافی جهت تولید آلاینده «ازن»  در ساعات بعدازظهر افزایش غلظت این آلاینده و کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق پیش‌بینی می‌شود. افزایش تدریجی تندی باد و رشد ناپایداری جوی تا اواخر وقت باعث کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌ قبول کیفیت هوا در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

کاهش تندی باد تا صبح فردا (۱۴ مرداد) باعث افزایش غلظت آلاینده‌ها می‌شود و کیفیت هوا در مناطق پرتردد در محدوده ناسالم برای گروه‌های حساس قرار خواهد گرفت. طی روز بر تندی باد افزوده می‌شود و شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد، با این حال افزایش غلظت آلاینده ازن در ساعات بعدازظهر کاهش کیفیت هوا در برخی مناطق را به دنبال خواهد داشت.

با وزش باد نسبتا شدید و رشد ناپایداری جوی تا شامگاه فردا (۱۴ مرداد)  پیش‌بینی می‌شود کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌ قبول قرار بگیرد، هرچند در برخی مناطق مستعد احتمال گسیل گردوخاک و کاهش کیفیت هوا وجود خواهد داشت.

بنا بر این گزارش، آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۷۰ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۸۱ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.

کد خبر 618782

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار