مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی از وقوع رگبار و رعد و برق در نیمی از استان‌های کشور طی ۴۸ ساعت آینده خبر داد و گفت: در نوار شرقی و بخش‌های مرکزی کشور طی ‌پنج روز آینده با وزش باد شدید مواجه خواهیم بود.

بارندگی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایسنا، صادق ضیاییان مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی با اشاره به تحلیل آخرین نقشه‌های ‌پیش‌یابی اظهار کرد: طی ۲۴ ساعت آینده در استان‌های گیلان، مازندران، گلستان، اردبیل، آذربایجان‌ شرقی، آذربایجان غربی، زنجان، کردستان، قزوین، دامنه و ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های البرز، تهران و سمنان رگبار و رعدوبرق و وزش باد شدید رخ خواهد داد.

وی در ادامه گفت: طی همین مدت در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در برخی مناطق جنوب سیستان و بلوچستان، کرمان، هرمزگان و جنوب فارس رگبار و رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و در مناطق مستعد خیزش گردوخاک ‌پیش‌بینی می‌شود.

به گفته مدیرکل ‌پیش‌بینی و هشدار سریع سازمان هواشناسی، فردا (۱۱ مرداد) در استان‌های آذربایجان غربی، آذربایجان شرقی، کردستان، زنجان، گیلان، مازندران و دامنه‌ و ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز، تهران، سمنان، جنوب و غرب اصفهان و در ساعات بعدازظهر و اوایل شب در جنوب سیستان و بلوچستان، کرمان، برخی نقاط هرمزگان و فارس و ارتفاعات زاگرس مرکزی رگبار باران، گاهی همراه با رعدوبرق و وزش باد شدید مورد انتظار است که در مناطق مستعد با احتمال خیزش گردوخاک خواهد بود.

ضیاییان با بیان اینکه سه‌شنبه (۱۲ مرداد) در برخی نقاط شمال غرب، ارتفاعات زاگرس مرکزی و ارتفاعات البرز در استان‌های گیلان، مازندران بارش ‌پراکنده و وزش باد ‌پیش‌بینی می‌شود، خاطرنشان کرد: این شرایط جوی روزهای چهارشنبه و ‌پنج‌شنبه (۱۳ و ۱۴ مرداد) در ارتفاعات البرز مرکزی در استان‌های مازندران، البرز و تهران به‌ویژه در ساعات بعدازظهر رخ خواهد داد.

‌پیش‌بینی وزش باد شدید و خیزش گردوخاک

وی افزود: طی ‌پنج روز آینده در نوار شرقی کشور به‌ویژه منطقه زابل و شرق خراسان جنوبی و همچنین بخش‌هایی از مرکز کشور به‌ویژه در جنوبی سمنان، جنوبی تهران، شمال اصفهان، قم و مرکزی وزش باد شدید و خیزش گردوخاک ‌پیش‌بینی می‌شود که باعث کاهش دید و کیفیت هوا در این مناطق خواهد شد. همچنین طی این مدت نیمه شرقی دریای عمان مواج است.

ضیاییان گفت: طی امروز و فردا (۱۰ و ۱۱ مرداد) اهواز با بالاترین دمای ۴۹ و ۵۰ درجه سانتیگراد گرم‌ترین و اردبیل با دمای بیشینه ۲۱ و ۲۲ درجه سانتیگراد خنک‌ترین مراکز استان‌های کشور هستند.

وضعیت جوی پایتخت در ۴ روز آینده

همچنین براساس اعلام اداره کل هواشناسی استان تهران و بررسی داده‌ها و نقشه‌های پیش‌یابی هواشناسی، طی چهار روز آینده آسمانی کمی ابری تا نیمه‌ابری و گاهی همراه با وزش باد و در ساعات بعدازظهر همراه با افزایش ابر و در نیمه شمالی استان گاهی با رگبار باران و رعدوبرق و وزش باد شدید پیش‌بینی می‌شود. طی این مدت در ساعات عصر و شب در نیمه جنوبی استان گاهی وزش باد نسبتا شدید با احتمال خیزش موقت گردوخاک مورد انتظار است.

فردا (۱۱ مرداد) در نیمه جنوبی استان تهران احتمال وقوع رگبار ‌پراکنده وجود دارد همچنین چهارشنبه (۱۳ مرداد) آسمان صاف تا قسمتی ابری و گاهی همراه با وزش باد و در ارتفاعات استان همراه با افزایش ابر و احتمال بارش ‌پراکنده ‌پیش‌بینی می‌شود.

تداوم هوای مطلوب در غالب مناطق تهران

بنابر پیش‌بینی‌های انجام‌ شده در شرکت کنترل کیفیت هوا، صبح امروز (۱۰ مرداد) کیفیت هوا در بیشتر مناطق در محدوده قابل‌قبول قرار خواهد گرفت که ناشی از ناپایداری جوی و پراکندگی آلاینده‌ها طی ساعات گذشته است.

افزایش تندی باد طی روز شرایط مناسب برای پراکندگی آلاینده‌ها را فراهم خواهد کرد، هرچند با حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده «ازن» افزایش غلظت این آلاینده در برخی مناطق به‌ویژه در ساعات بعدازظهر باعث برقراری وضعیت نامطلوب کیفیت هوا می‌شود. رشد ناپایداری تا شامگاه و وزش باد مؤثر سبب کاهش غلظت ذرات معلق خواهد شد و برقراری وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق دور از انتظار نخواهد بود.

با کاهش تندی باد تا صبح فردا (۱۱ مرداد) و افزایش ترافیک صبحگاهی بر غلظت آلاینده‌ها افزوده می‌شود که باعث برقراری وضعیت ناسالم برای گروه‌های حساس در مناطق پرتردد می‌شود. افزایش تندی باد طی روز پراکندگی آلاینده‌ها را تسهیل می‌کند، با این حال حضور عوامل کافی جهت تولید آلاینده ازن و نیز احتمال گسیل گردوخاک از مناطق مستعد باعث افزایش غلظت آلاینده‌ها در ساعات بعدازظهر خواهد شد و در برخی مناطق کاهش کیفیت هوا پیش‌بینی می‌شود.

با تداوم وزش باد مؤثر، رشد ناپایداری جوی و احتمال رگبار پراکنده تا اواخر وقت فردا (۱۱ مرداد) از غلظت ذرات معلق کاسته می‌شود و وضعیت قابل‌ قبول در بیشتر مناطق برقرار خواهد بود.

آلاینده شاخص هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۷۲ بود و کیفیت هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول قرار داشت. آلاینده شاخص هم‌اکنون «ذرات معلق کمتر از ۲.۵میکرون» با میانگین ۷۷ و کیفیت هوا در محدوده ‌قابل قبول است.
 

کد خبر 618044

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار محیط زیست

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار