رئیس اداره هپاتیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت گفت:‌ در حالی که فقط ۴۲ درصد نوزادان در جهان به واکسن هپاتیت B دسترسی دارند، در ایران نزدیک به ۱۰۰ درصد کودکان در بدو تولد این واکسن را دریافت می‌کنند.

هپاتیت بی

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از وبدا، دکتر رشید رمضانی رئیس اداره هپاتیت معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی اظهار کرد: ۶ مرداد ماه (۲۸ جولای) مصادف با روز جهانی هپاتیت و با شعار «هپاتیت منتظر نمی ماند» از طرف سازمان جهانی بهداشت اعلام شده است. 

وی گفت: امسال سازمان جهانی بهداشت به پیشگیری از انتقال هپاتیت B از مادر به  نوزاد(EMTCT)  و نیز دستورالعمل اجرایی آن تمرکز کرده است.

هر ۳۰ ثانیه یک نفر جان خود را براثر هپاتیت از دست می‌دهد

رمضانی ادامه داد: بنا به اعلام سازمان جهانی بهداشت، فقط ۴۲ درصد از کودکان درجهان، در بدو تولد واکسن هپاتیت B دسترسی دارند. این در حالی است که در ایران قریب ۱۰۰ درصد کودکان در بدو تولد این واکسن را دریافت می‌کنند.

رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت گفت: برنامه ایمن‌سازی ۲۰۳۰ یک چشم انداز و استراتژی بلند مدت و گسترده جهانی برای واکسیناسیون در ۲۰۳۰ - ۲۰۲۱ ارائه می دهد. 

رمضانی افزود: توصیه شده که همه کشورها واکسیناسیون را از بدو تولد تا سنین بالاتر در طول زندگی افراد انجام دهند. همچنین تمرکز برنامه روی پوشش واکسیناسیون بر پایه عدالت است، به گونه‌ای که در همه جا دسترسی یکسان به واکسن وجود داشته باشد.

وی بیان کرد: بر اساس آخرین آمار جهانی، ۲۹۶ میلیون نفر در جهان به هپاتیت B و ۵۸ میلیون نفر به هپاتیت C مبتلا هستند.

رمضانی اظهار داشت: سالانه یک میلیون و ۱۰۰ هزار مرگ ناشی از عفونت های هپاتیت B و C در دنیا رخ می دهد. یعنی درهر ۳۰ ثانیه یک نفر مبتلا به بیماری‌های مرتبط با هپاتیت در جهان جان خود را از دست  می دهد. 

آمار بالای هپاتیت بین معتادان و زندانیان

رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت درباره اقدامات مرکز مدیریت بیماریهای واگیر در این خصوص گفت: در راستای  برنامه های سازمان جهانی بهداشت، مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر اقدام به بازنگری برنامه حذف هپاتیت در ایران کرده و در شرایط تحریم و بحران کرونا و در بستر نظام جامع شبکه کشور با باز تعریفی در وظایف نیروهای بهداشتی ضمن پایلوت برنامه حذف هپاتیت در پنچ دانشگاه کشور، به طور همزمان از توان واحد های مشاوره هپاتیت که هم اکنون در بیش از ۳۷ دانشگاه  علوم پزشکی راه  اندازی شده است، برای بیماری یابی فعال و غیر فعال استفاده کرده است. 

رمضانی افزود: بخشی از دستاوردهای مرکز مدیریت بیماریهای واگیر عبارت از بیماریابی فعال و غیرفعال و درمان رایگان بیماران شناسایی شده با کمک خیرین سلامت و  معاونت بهداشت است.

وی ابزار داشت: از آنجا که بیماری هپاتیت B و C عمدتا در جمعیت های کلیدی  از جمله  معتادان تزریقی (PWID)، زنان آسیب پذیر (CSW)  و زندانیان متمرکز است، تنها راه رسیدن به اهداف حذف هپاتیت در ایران بیماریابی فعال در این گرو های آسیب‌پذیر است.

واکسیناسیون تمام کودکان و ۵۰۰ هزار بزرگسال علیه هپاتیت B

وی خاطر نشان کرد: در سال گذشته ضمن  واکسیناسیون تمام کودکان تازه متولد شده، به همت همکاران معاونت بهداشت دانشگاه های علوم پزشکی کشور حدود ۵۰۰ هزار نفراز بزرگسالان در گروه سنی ۳۰-۶۵ سال علیه هپاتیت بی واکسینه شدند. 

رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت گفت: باتوجه به شرایط کرونایی کشور و درگیری معاونت های بهداشت این اقدام بسیار ارزشمند و درخور توجه است.

وی ادامه داد: طی تفاهم نامه همکاری با سازمان شهرداری ها و دهیاری‌های کشور ۲۴۰ هزار دوز واکسن برای کارگران پسماند و کارکنان آتش نشانی درسراسر کشور توزیع و درحال تلقیح می باشد.

رمضانی افزود: همچنین طی تفاهم نامه همکاری منعقد شده بین مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با صنعت نفت کشور، جهت واکسیناسیون کارکنان این سازمان ۴۰۰ هزار دوز واکسن توزیع و افراد واجد شرایط واکسینه شدند.

وی گفت: حدود ۱۶ هزار دوز واکسن به سازمان انتقال خون ایران جهت واکسیناسیون اهدا کنندگان مستمر خون و حدود ۹۰ هزار دوز به سازمان زندانها در سال گذشته اختصاص یافت.

رئیس اداره هپاتیت وزارت بهداشت بیان داشت: مجموع تعداد موارد درمان شده هپاتیت C درمراکز خصوصی و دولتی درسال گذشته  ۱۴ هزار و ۵۰ نفر می باشد. 

وی تصریح کرد: محور اصلی مبارزه با هپاتیت C بیمار یابی فعال در جمعیت های کلیدی  و درمان رایگان بیماران مبتلا و بی‌بضاعت است.

اختصاص حدود ۱.۵ میلیون دوز واکسن هپاتیت به گروه‌های مختلف

رمضانی افزود: در مجموع یک میلیون و ۴۸۱ هزار و ۹۷ دوز واکسن برای گروه های هدف که شامل اهداکنندگان مستمرخون، زندانیان و خانواده آنها، بیماران دیابتی و دیالیزی، هموفیلی، تالاسمی، آرایشگران، معتادان، پرسنل شاغل در مراکز درمانی، افراد دارای رفتارهای پرخطر ، ساکنان گرمخانه ها و مراکز نگهداری افراد بی‌خانمان هستند، اختصاص یافت. 

وی افزود: موارد هپاتیت B و C کشف‌شده بین سال‌های ۱۳۹۳-۱۳۹۹ با کاهش چشمگیری روبروست. بیماریابی و واکسیناسیون منجر به کاهش میزان فراوانی مرگ و میر هپاتیت های ویروسی شده است.

رمضانی بیان کرد: اجمالا باید گفت که برای رسید ن به اهداف برنامه حذف هپاتیت در ایران تا سال ۱۴۱۰ لازم است برای کنترل هپاتیت B به توسعه واکسیناسیون در گروه های آسیب پذیر توجه شود و برای حذف هپاتیت C باید به توسعه واحدهای مشاوره هپاتیت، آموزش نیروهای بهداشتی در واحدهای مشاوره هپاتیت، اطلاع رسانی عمومی درخصوص راههای پیشگیری، بیماریابی فعال و درمان بیماران مبتلا و حمایت آنها تمرکز کرد.

کد خبر 617417

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار