ورزشگاه ملی ژاپن ( New National Stadium‌) یک ورزشگاه چندمنظوره در توکیو، ژاپن است. این ورزشگاه به عنوان استادیوم اصلی و همچنین محل افتتاحیه و اختتامیه بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰ استفاده شد. همچنین جهت برگزاری مسابقات تعدادی از رشته‌های ورزشی در همین المپیک استفاده خواهد شد.

ورزشگاه ملی ژاپن میزبان المپیک 2020

به گزارش همشهری آنلاین وقتی پیشنهاد میزبانی توکیو برای المپیک ۲۰۲۰ قبول شد، صحبت‌هایی در رابطه با بازسازی ورزشگاه ملی المپیک توکیو به میان آمد؛ زیرا مراسم افتتاحیه و اختتامیه و انجام یکسری از مسابقات در این ورزشگاه صورت خواهد گرفت. این مطلب در فوریه ۲۰۱۲ تأیید شد که ورزشگاه تخریب و بازسازی خواهد شد و به هزارمیلیارد پوند اعتبار نیاز خواهد داشت.

در نوامبر ۲۰۱۲ ماکت و طرح کامپیوتری این ورزشگاه بر اساس طرحی از زها حدید، معمار عراقی، ارائه شد. ورزشگاه ملی ژاپن یکی از بیش از ۱۰ ورزشگاهی است که رقابت‌های مختلف المپیک تابستانی توکیو ۲۰۲۰ در آنها برگزار می‌شود. علاوه بر میزبانی از مراسم افتتاحیه و اختتامیه، تماشایی‌ترین رقابت المپیک امسال یعنی دو و میدانی هم در این ورزشگاه ۶۸۰۰۰ نفری برگزار خواهد شد که به نظر می‌رسد اوج آن، فینال دو ۱۰۰ متر است.

آشنایی با ورزشگاه ملی ژاپن میزبان بازی‌های المپیک تابستانی ۲۰۲۰

پس از آنکه مسئولان کمیته اجرایی بازی‌های المپیک توکیو حدود یک دهه پیش کار طراحی ورزشگاه ملی ژاپن را به مسابقه گذاشتند، طرح زها حدید از میان انبوه پیشنهادها پذیرفته شد اما به دلیل نگرانی از برآورد میزان هزینه احتمالی برای به پایان رساندن کار و البته اعتراض‌های شدید طراحان و معماران ژاپنی، کمیته ملی المپیک طرح معمار برجسته و نامدار عراقی-انگلیسی را کنار گذاشت و طرح کنگو کوما را جایگزین آن کرد. هر چند حدید در مارس ۲۰۱۶ از دنیا رفت و زنده نماند تا ببیند نتیجه نهایی طرح معمار ژاپنی چه می‌شود.

 ورزشگاه جدید در المپیک ۲۰۲۰ ورزش‌های دو و میدانی، راگبی و فوتبال و همچنین افتتاحیه و اختتامیه مراسم برگزار شود. این ورزشگاه ۶۸ هزار نفر گنجایش دارد.  

کار اجرایی برای ساختن ورزشگاه ملی ژاپن در دسامبر ۲۰۱۶ کلید خورد و درست سه سال بعد در نوامبر ۲۰۱۹ به پایان رسید. گنجایش این ورزشگاه ۶۸ هزار نفر است اما با صندلی‌های موقتی می‌توان تعداد تماشاگران آن را تا ۸۰ هزار نفر افزایش داد. این بنا در پنج طبقه در زمینی به ابعاد ۱۰۷ در ۷۱ متر ساخته و هزینه نهایی ساختمان ورزشگاه ملی ژاپن ۱.۴ میلیارد دلار (۱۵۷ میلیارد ین) شد.

کد خبر 616429

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار