نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت گفت: اکنون یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از هموطنان ایرانی فیش حج تمتع دارند و اعزام این تعداد زائر ایرانی به عربستان بیش از ۱۱ تا ۱۲ سال طول می‌کشد.

حج

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از ایرنا، حجت‌الاسلام ‌والمسلمین عبدالفتاح نواب نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت بیان کرد: حج تمتع امری واجب است و هیچ‌وقت تعطیل‌بردار نبوده است و در تماس با مسئولان حج بسیاری از کشورهای مسلمان، آنها نیز از این وضعیت برگزاری حج تمتع بسیار ناراحت هستند.

او افزود: اکنون یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر از هموطنان ایرانی فیش حج تمتع دارند و اعزام این تعداد زائر ایرانی به عربستان بیش از ۱۱ تا ۱۲ سال طول می‌کشد.

نواب گفت: سفر به عربستان و انجام اعمال حج تمتع که یک امر واجب الهی است، همواره خواست مسلمانان از مقام‌های دولتی خود است و هزینه حج هر قدر هم باشد زائران آن را پرداخت می‌کنند.

پیگیری حق و حقوق شهدای منا

نماینده ولی فقیه در امور حج و زیارت به پیگیری حق و حقوق شهدای منا اشاره کرد و ادامه داد: ما همچنان به دنبال حقوق شهدای منا هستیم و از پیگیرهای خود دست‌بردار نیستم و سازمان حج و زیارت در مذاکرات خود با عربستانی‌ها خواستار تعیین تکلیف حقوق شهدای منا است و اسناد آن نیز به طرف عربستانی ارایه شده و دیه خانواده‌های قربانیان جرثقیل در مکه مکرمه به آنها پرداخت شده است.

نواب استفاده از فرصت معنوی حج، وحدت بین مسلمانان، دفاع از مظلومین جهان اسلام و روشنگری مسلمانان را از مهم‌ترین محور برگزاری حج اعلام کرد و گفت: همه مسلمانان باید از این واجب الهی استفاده کنند.

ذخیره ارز خریداری‌شده برای زائران در بانک مرکزی 

رییس سازمان حج و زیارت نیز اظهار کرد: هم‌اکنون یک میلیون و ۱۵۰ هزار نفر فیش حج تمتع و ۵ میلیون و ۸۰۰ هزار نفر فیش حج عمره در اختیار مردم است که اگر شرایط درست شود به حج اعزام شوند.

علیرضا رشیدیان  گفت: در اعمال حج عمره و تمتع، حفظ عزت، کرامت، سلامت و امنیت زائران ایرانی از اولویت‌های ما است و اگر شرایط فراهم شود اعزام حج تمتع و عمره بار دیگر راه‌اندازی خواهد شد.

او گفت: در سال ۹۹ که مبالغی از زائران حج تمتع دریافت شد و ارز مورد نیاز زائران نیز از بانک مرکزی خریداری شد در شرایطی که قرار شد زائران ایرانی اعزام نشوند ما دو کار می‌توانستیم انجام دهیم یا وجوهات دریافتی را به زائران برگردانیم یا اینکه ارزی که از بانک مرکزی خریداری شده بود در بانک مرکزی ذخیره بماند تا زائرانی که در اولین فرصت به حج تمتع اعزام می‌شوند از این ارز و وجوهات خود استفاده کنند.

رشیدیان افزود: هم‌اکنون این ارز در نزد بانک مرکزی ذخیره شده است، زیرا ما حساب کردیم با توجه به افزایش هزینه‌ها در سال ۹۹ که حدود ۳۵ میلیون تومان بود در ۲ سال بعد به ۷۵ تا ۸۰ میلیون تومان افزایش می‌یافت و این هزینه بسیار بالایی را برای زائران تحمیل می‌کرد، لذا تمام تلاش ما این است که زائران یادشده در اولین فرصت به حج تمتع اعزام شوند.

به سپرده‌های زائران تمتع و عمره سود تعلق می‌گیرد

رییس سازمان حج و زیارت به سپرده‌های مردم نزد بانک‌های ملی و ملت اشاره کرد و ادامه داد: تمام سپرده‌های مردم برای عزیمت به حج تمتع و عمره در نزد این دو بانک به نام افراد سپرده‌گذاری شده و حتی سود نیز به آنها تعلق گرفته است و سپرده‌گذاران حتی می‌توانند سود خود را برداشت کنند.

شرایط جابه‌جایی فیش‌های عمره و تمتع

رشیدیان در خصوص جابه‌جایی فیش‌های عمره و تمتع نیز توضیح داد: طبق دستورالعمل که تدوین شده هر فرد می‌تواند یک بار فیش حج خود را با قیمت توافقی به دیگری واگذار کند یا اینکه در صورت فوت یکی از وراث می‌تواند به نیابت از متوفی به سفر حج برود.

عزیمت زائران به عتبات عالیات در اربعین امسال

رییس سازمان حج و زیارت بر برنامه‌ریزی برای عزیمت به عتبات عالیات در اربعین امسال تاکید کرد و گفت: برنامه‌ریزی سازمان حج برای عزیمت زائران ایرانی به عراق در دستور کار قرار گرفته و حتی با مقامات عراقی در این خصوص مذاکراتی انجام شده و دستورالعمل ۷ ماده ای مورد تایید وزارت بهداشت برای رعایت پروتکل‌های بهداشتی نیز آماده شده است تا هموطنان بتوانند به صورت هوایی و محدود امسال به عتبات عالیات سفر کنند.

رشیدیان در پایان به وضعیت دفاتر زیارتی به علت توقف حج تمتع و عمره اشاره کرد و افزود: هزار ۵۰۰ دفتر زیارتی در کشور در این شرایط بسیار متضرر شده‌اند و قرار شد برای کمک به این دفاتر تسهیلات برای آنها در نظر گرفته شود و تاکنون از ۲۲ هزار نفر که برای دریافت تسهیلات ثبت‌نام کرده‌اند و در مجموع ۶۵۰۰ نفر موفق به دریافت ۹۵ میلیارد تومان تسهیلات شده‌اند.

کد خبر 616134

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار