سازمان حفاظت محیط‌ زیست کشور اعلام کرد: هیچ مجوزی برای طرح انتقال آب از طریق تونل بهشت‌آباد صادر نشده است.

تونل بهشت آباد -  انتقال آب

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، علی مریدی مدیرکل دفتر حفاظت و مدیریت زیست محیطی آب و خاک این سازمان گفت: هنوز به سد بهشت‌آباد مجوز نداده‌ایم و فقط به مجری طرح شرایط موافقت خود را اعلام کردیم که بر اساس آن مجری در بخش نخست انتقال آب تنها می‌تواند از طریق خط لوله آب را منتقل کند و مجاز به انتقال آب از طریق تونل نیست.

وی تاکید کرد: طی نامه‌ای سیمای طرح را به سه قسمت تقسیم کردیم. برای احداث سد بهشت آباد هنوز مجوز داده نشده و این مساله در دست بررسی است.

مریدی گفت: در طرح تونل بهشت آباد ۶۰ کیلومتر در نظر گرفته شده است؛ در بررسی هایی که انجام دادیم، مسیر انتقال به سه بازه تقسیم شده است؛ قسمت انتهایی در استان اصفهان و مربوط به منطقه چرمهین (خروجی تونل) تا محدوده مرز استان اصفهان و نزدیک به شهر فرخ شهر است.

مدیرکل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سازمان حفاظت محیط زیست اعلام کرده است به دلیل اینکه در قطعه انتهایی تونل از لحاظ فنی، اثر حادی بر محیط زیست نمی‌گذارد، این قطعه می تواند به صورت تونل یا خط لوله اجرا شود؛ هر طور که مجری طرح بخواهد.

مخالفت شدید سازمان محیط زیست با انتقال آب از طریق تونل در ۱۲ کیلومتر ابتدایی

مریدی با تاکید بر اینکه قسمت ابتدایی تونل از محل سد بهشت آباد تا حدود ۱۲ کیلومتر مسیر انتقال در نظر گرفته شده، حساس ترین جای مسیر در این طرح است، گفت: چشمه‌ها و منابع آب بسیار مهمی در آن بخش وجود دارد و درواقع اصل نگرانی های محیط زیستی ما اینجاست. بنابراین سازمان محیط زیست عنوان کرد که به هیچ عنوان با احداث تونل موافقت نمی کند و حتما باید مجری طرح به فکر انتقال آب از طریق خط لوله باشد.

وی یادآور شد: سازمان محیط زیست در مورد مسیر وسط طرح که حدود ۳۵ تا ۴۰ کیلومتر و از محل دشت های شلمزار و دشت های استان چهار محال و بختیاری می گذرد، اعلام کرده است به دلیل اینکه مطالعات مجری طرح کافی نیست، فعلا تصمیمی نمی گیریم تا مجری، مطالعاتی که گفته است را انجام دهد. پس از آن تصمیم می گیریم که امکان احداث تونل وجود دارد یا خیر و باید آن قسمت هم خط انتقال از طریق لوله احداث شود.

مدیرکل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست تاکید کرد: برای صدور مجوز، مجری طرح باید بر اساس موافقتی که اعلام کردیم، سیمای طرح را ارائه کند و تعهدات زیست محیطی لازم را بدهد تا مجوز صادر شود.

مریدی خاطرنشان کرد: به شرکت توسعه منابع آب و نیری ایران به عنوان مجری طرح اعلام کردیم که اگر می خواهد تونل یا خط لوله احداث کند، باید حواسش باشد و ریسک این کار را بپذیرد. مسئولیت این موضوع که بعدا مسیر وسط و ابتدای طرح به هم وصل نشد، با خودش است.

باید ثابت کنند انتقال آب ازطریق تونل اثری بر آب‌های زیرزمینی ندارد

مدیرکل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر اینکه مجری طرح بابت قسمت انتهایی طرح باید سریع سیمای نهایی را ارائه و تعهدات زیست محیطی را بدهد تا مجوز صادر شود، درمورد تبعات انتقال آب از طریق تونل چنانچه در پروژه انتقال آب از سرشاخه های دز به قمروز شاهد خشک شدن چاه ها و چشمه ها در مسیر انتقال آب باشیم، گفت: بحث انتقال آب از طریق تونل با انتقال آب از طریق خط لوله متفاوت است. در پروژه نامبرده نیز تونل باعث شد یک سری از چاه ها و چشمه ها خشک شود. چراکه آب زیرزمینی در تونل می ریزد و دیگر از چشمه و چاه خارج می‌شود.

مدیرکل دفتر حفاظت ومدیریت زیست محیطی آب و خاک سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: در طرح بهشت آباد هم به همین دلیل در بخش ابتدایی به هیچ وجه با انتقال از طریق تونل موافقت نکردیم و مقابل آن ایستادیم. برای انتقال آب در قسمت وسط مسیر مشخص‌شده هم باید به ما ثابت کنند که انتقال آب از طریق تونل اثری بر آب های زیرزمینی منطقه و چشمه‌ها نمی گذارد. اگر ثابت کردند، می توانند تونل احداث کنند. در غیر این صورت باید خط لوله دایر شود.

مریدی همچنین درمورد اندازه خط لوله و حجم آبی که امکان انتقال وجود دارد، گفت: مسئولیت این بخش با وزارت نیرو است. بر اساس تخصیصی که وزارت نیرو داده، می توانند انتقال آب داشته باشند اما تا زمانی که سد را احداث نکنند و ۶۰ تا ۷۰ کیلومتر مسیر انتقال اجرا نشود، آبی قابلیت انتقال ندارد.

بنا بر این گزارش، طرح انتقال آب بهشت‌آباد عنوانی است که برای طرح انتقال آب از استان چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران (اصفهان و یزد و ...) به کار برده می‌شود. طبق برآوردهای انجام‌شده، قرار بود با اجرای این طرح سالانه حدود ۶۰۰ میلیون مترمکعب آب از استان چهارمحال و بختیاری به فلات مرکزی ایران منتقل شود.

کد خبر 615019

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار