پنجشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۰ - ۱۰:۲۹
۰ نفر

طبق آنچه که در قانون امورمالیاتی ماده 169 کشور آمده، همه‌ی شرکت‌ها و بنگاه‌های اقتصادی موظف‌اند که گزارش‌های خرید و فروش فصلی خود را تا یک ماه‌ونیم پس از پایان فصل از طریق سامانه سازمان امورمالیاتی کشور ارسال کنند. اما صورت معاملات فصلی چیست؟ چه اشخاصی باید معاملات فصلی خود را گزارش دهند؟

image-20210714084650-1.jpeg

در صورت عدم ارسال گزارش صورت معاملات فصلی چه می‌شود؟ به شما اطمینان می‌دهیم که پس از خواندن این مقاله، پاسخ تمام سوالات فوق را در می‌یابید.

صورت معاملات فصلی چیست و چر مهم است؟

صورت معاملات فصلی یک صورت‌مالی است که به کلیه خرید و فروش یک فصل شرکت، سازمان، کارخانه و... گفته می‌شود. ارائه گزارش معاملات به صورت فصلی، به منظور شفافیت و دقت در انجام محاسبه بوده و برای آن مالیات تعیین می‌شود. باتوجه به ماده 169 قانون مالیاتی کشور تمام مودیان در خصوص ارائه و تنظیم گزارش خرید و فروش فصلی، باید وظایف و تکالیف خود را به درستی انجام دهند.

لازم به ذکر است که تعیین و تشخیص انواع مالیات شرکت ‌ها توسط سازمان امورمالیاتی کشور انجام می‌پذیرد. اداره مالیات می‌تواند بر تمام درآمد حاصل شده شرکت، مالیات تعیین کند. سازمان امور مالیاتی کشور با بررسی گزارش صورت معاملات فصلی که شرکت‌ها، سازمان‌ها و تمامی بنگاه‌های اقتصادی که خود تهیه و ارسال می‌کنند، متوجه فرار مالیاتی و کتمان مالیات می‌شود. از این رو عدم ارائه گزارش صورت معامله فصلی با جریمه‌های سنگینی همراه خواهد بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی چقدر است؟

چه اشخاصی باید صورت معاملات فصلی را ارسال کنند؟

سازمان مالیاتی کشور طبق ماده 9 آیین‌نامه اجرایی تبصره 3 ماده 169 قانون مالیات‌های مستقیم، افراد زیر را مشمول ارائه گزارش صورت معاملات فصلی می‌داند:

· کلیه اشخاص حقوقی

· کلیه صاحبان مشاغلی که حسب نوع و یا حجم فعالیت جزو گروه اول موضوع ماده (۲) آیین‌نامه اجرایی ماده (۹۵) قانون محسوب می‌شوند.

· اشخاصی که مشمول اجرای قانون مالیات بر ارزش افزوده هستند، باید صورت معاملات فصلی را در موعد مشخص به سازمان امورمالیاتی کشور ارسال کنند.

تبصره: با پیشنهاد سازمان امور مالیاتی کشور و تصویب وزیر امور اقتصادی و دارایی اشخاص موضوع ماده 9 آیین‌نامه اجرایی که مشمول معاملات فصلی هستند، قابل تغییر خواهد بود.

مهلت ارسال معاملات فصلی چقدر است؟

آخرین مهلت ارسال گزارش معاملات فصلی چه زمانی است؟

طبق آنچه که در ماده 10 آیین‌نامه 46378 آمده است، مهلت ارسال گزارش معاملات فصلی تا یک ماه‌ونیم پس از پایان هر فصل خواهد بود. در هنگام ارائه گزارش معاملات فصلی باید شماره اقتصادی نیز ذکر شود. چنانچه شماره اقتصادی خریدار در گزارش معاملات فصلی ارائه نشود، فروشنده تا یک ماه زمان دارد تا شماره اقتصادی را به ادراه امور مالیاتی اعلام کند؛ در غیر اینصورت مشمول پرداخت جریمه خواهد بود.

ارسال معاملات فصلی را چگونه ارسال کنیم؟

کلیه اشخاص حقیقی و حقوقی که مشمول ارسال معاملات فصلی به ادراه امور مالیاتی کشور هستند، می‌توانند از طریق پرتابل سازمان مالیات کشور، نسبت به ارسال مدارک و گزارش خود اقدام کنند. لازم به ذکر است که مراحل ارسال اطلاعات در سامانه امور مالیاتی مشخص است و به راحتی می‌توان مدارک و گزارش معاملات فصلی خود را ارسال کرد.

آیا می‌توان ارسال محاسبه و ارسال معاملات فصلی را به موسسات مالی سپرد؟

 بله. برای محاسبه و ارسال معاملات فصلی می‌توان از موسسات مالی و حسابداری که دارای مجوز هستند، کمک گرفت و کل فرایند کار را به این اشخاص و موسسات واگذار کرد. توجه داشته باشید که درصورتی‌که می‌خواهید تهیه و ارسال گزارش معاملات فصلی خود را به موسسات حسابداری بسپارید، توجه کنید که در مهلت تعیین شده باید مدارک  خود را برای سازمان امور مالیاتی کشور ارسال کنید؛ به همین دلیل باید با موسسات حسابداری در خصوص زمان ارسال گزارش، توافق کنید.

جریمه عدم ارسال گزارش فصلی چقدر است؟

جریمه عدم ارسال گزارش فصلی 1 و 10 درصد است که جزئیات آن به شرح زیر است:

· در صورت عدم ارسال کد اقتصادی، استفاده از کد اقتصادی اشخاص دیگر، یا در اختیار گذاشتن کد اقتصادی خود به دیگران، باید جریمه‌ای معادل 10 درصد کل مبلغ معامله شده بپردازید. بطور مثال چنانچه مبلغ معامله 1 میلیارد ریال باشد و از کد اقتصادی دیگری استفاده کرده باشید مشمول پرداخت 100 میلیون ریال خواهید بود.

· چنانچه ارسال گزارش معاملات فصلی خود را با تاخیر برای سازمان امورمالیاتی کشور ارسال کنید، معادل 1 درصد از مبلغ کل معامله شده را باید به صورت جریمه بپردازید. بطور مثال اگر مبلغ معامله 1 میلیار ریال باشد و گزارش معاملات فصلی خود را با تاخیر ارسال کرده باشید، معادل 10 میلیون ریال باید جریمه بپردازید.

مهلت ارسال معاملات فصلی چقدر است؟

آماده‌سازی گزارش معاملات فصلی با نرم افزار حسابداری سپیدار

همانطور که در بالا اشاره شد طبق قانون، ارسال گزارش صورت‌های معاملات فصلی برای تمامی بنگاه‌های اقتصادی اجباری است و حداکثر تا یک‌ ماه‌ونیم پس از پایان هر فصل باید ارسال شود. اما بهترین روش برای آماده‌سازی گزارش‌های فصلی چیست؟ با استفاده از نرم‌افزار حسابداری پیشرفته و بومی همانند نرم افزار حسابداری سپیدار می‌توان هر گونه گزارش معاملات فصلی را به صورت سریع و آسان خروجی گرفت. برای کسب اطلاعات بیشتر به وب‌سایت سپیدار سیستم مراجعه و یا با شماره تلفن ۸۱۰۲۲۰۰۰-۰۲۱ تماس بگیرید.

کد خبر 614313

برچسب‌ها

پر بیننده‌ترین اخبار صنعت و تجارت

دیدگاه خوانندگان امروز

پر بیننده‌ترین خبر امروز

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha

دیدگاه خوانندگان

وبگردی

اخبار بازار و کسب و کار