آتش سوزی که شامگاه پنجشنبه از ارتفاعات سیدان در شمال استان فارس آغاز شده بود، از دو روز قبل دامن جنگل‌های تورانی در شهرستان ارسنجان را گرفته و اگرچه تا حدودی پیشروی آن مهار شده است، اما با وزش باد، مجددا شعله ور می‌شود.

آتش‌ جنگل سوهانك

به گزارش همشهری آنلاین به نقل از ایسنل، حسین یارمحمودی از فعالان زیست محیطی استان فارس گفت: متاسفانه علیرغم تلاش‌های مردم، به دلیل وسعت مناطق آتش گرفته و کمبود امکانات، موفق به مهار آتش ارتفاعات ارسنجان نشده‌ایم.

یارمحمودی با بیان اینکه فعالان زیست محیطی به شدت از مسئولان دلخور هستند، گفت: با وجود گذشته چند روز از وقوع حریق در این منطقه بسیار با اهمیت به لحاظ زیست محیطی، هنوز ستاد بحران تشکیل نشده است.

این فعال زیست محیطی گفت: آتش از شامگاه پنجشنبه و در ارتفاعات سیدان آغاز شده و به سمت کوه سیاه و دامنه زاگرس در شهرستان ارسنجان، پیشروی کرده است.

او با اشاره به اینکه نیروهای مردمی از شهرستانهای مختلف به همراه شماری از محیط بانان و نیروهای منابع طبیعی در منطقه مشغول خاموش کردن آتش هستند، گفت: جنگل ارسنجان، کلکسیونی بی نظیر از گیاهان مختلف است.

یارمحمودی با یادآوری اینکه جنگل ارسنجان، بزرگترین جنگل تورانی منطقه زاگرس به شمار می‌رود، گفت: گونه‌های گیاهی موجود در این منطقه، با این تراکم و وسعت، کم نظیر است.

این فعال زیست محیطی گفت: اکنون حریق در منطقه جنگلی دامنه کوه سیاه وجود دارد و اگرچه تا حدودی جلوی پیشروی آن را گرفته‌ایم اما با وزش باد، آتش پیشروی می‌کند.

یارمحمودی در خصوص اعزام بالگرد نیز گفت: روز گذشته یک بالگرد برای کمک به تامین تجهیزات و اعزام نیرو به منطقه آمد که به نظرم کارآیی لازم را نداشت و الاغ‌ها و چهارپایانی که توسط مردم به محل آورده شده است، کارآیی بیشتری دارند.

کد خبر 612008

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار