وزیر خارجه کره شمالی تاکید کرد که این کشور هیچ تصمیمی برای گفت‌وگو با آمریکا ندارد. 

رژه نظامی ارتش کره شمالی

به گزارش همشهری‌آنلاین به نقل از فارس، وزیر امور خارجه کره شمالی بعد از ظهر چهارشنبه به وقت تهران گفت که کره شمالی هیچ تصمیمی به گفت‌وگوهای خلع سلاح اتمی با آمریکا ندارد. 

به گزارش  رویترز  «ری سون گوون» وزیر خارجه کره شمالی گفت: «ما حتی احتمال برقراری ارتباط با ایالات متحده را در نظر نمی‌گیریم، چه رسد به داشتن آن، که ما را به جایی نمی‌رساند، فقط وقت گرانبها را می‌گیرد.» 

اظهارات وی پس از آن مطرح شد که نماینده جدید ایالات متحده در امور کره شمالی روز دوشنبه در سئول گفت که مشتاقانه منتظر پاسخ مثبت در مورد گفت‌وگوهای پیونگ یانگ است. 

بعد از ابراز امیدواری نماینده ویژه آمریکا در امور کره شمالی برای مجاب‌کردن این کشور به ازسرگیری مذاکرات خلع سلاح با واشنگتن و سئول، دولت پیونگ‌یانگ توقعات آمریکا برای مذاکره را بیهوده و اشتباه توصیف کرد. 

«کیم یو جونگ» خواهر رهبر کره شمالی که به زعم بسیاری از تحلیلگران و کارشناسان، نفر دوم قدرتمند در دولت این کشور است روز سه‌شنبه گفت: «من اخباری را شنیدم مبنی بر اینکه مشاور امنیت ملی آمریکا گفته بود مواضع [کره شمالی] در قبال آمریکا را سیگنالی جالب توجه می‌داند.» 

کیم گفت: «بنظر می‌رسد که ایالات متحده، این وضعیت را به نحوی که برای خودش دلگرم‌کننده باشد، تفسیر کرده است. این انتظارات، که آن‌ها (آمریکا) به اشتباه برای پناه‌بردن انتخاب می‌کنند، آن‌ها را به ورطه استیصال و ناامیدی بزرگتری می‌کشاند.» 

این اظهارات خواهر رهبر کره شمالی بعد از آن مطرح شده که «سونگ کیم» نماینده جدید دولت آمریکا در امور پیونگ‌یانگ ابراز امیدواری کرده بود که پیونگ‌یانگ به زودی واکنش مثبتی برای ازسرگیری مذاکرات خلع سلاح اتمی نشان دهد. 

وزارت اتحاد کره جنوبی نیز دوشنبه ابراز امیدواری کرد که گفت‌وگو با همسایه شمالی درخصوص مسائل دوجانبه و همچنین خلع سلاح اتمی از سر گرفته شودو

در ماه مه گذشته، «جو بایدن» رئیس‌جمهور آمریکا از عزم خود برای دیدار با «کیم جونگ اون» رهبر کره شمالی سخن گفته بود. «جنیفر ساکی» سخنگوی کاخ سفید نیز گفته بود که واشنگتن در سیاست خود در قبال کره شمالی تجدید نظر کرده و دیگر بر سیاست چانه‌زنی و خرید زمان تکیه نخواهد کرد. 

اظهار نظر درباره مذاکرات با کره شمالی درحالی است که «دونالد ترامپ» رئیس جمهور سابق آمریکا سه بار به صورت رودررو با رهبر کره شمالی دیدار و در زمینه خلع سلاح اتمی در قبال رفع تحریم‌ها مذاکره کرد اما در نهایت این مذاکرات به دلیل زیاده خواهی‌های آمریکا به بن‌بست رسید و ناکام ماند.

کد خبر 609766

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.

دیدگاه خوانندگان

آخرین خبرهای بازار